استامینوفن ساده در بارداری ضرر دارد؟!

هفته ۱۸ بارداری هستم و گاهی به علت خستگی زیاد از کار و سردرد استامینوفن ساده استفاده می کنم.. استامینوفن ساده در بارداری ضرر داره؟!

بطور کلی توصیه می شود در دوران بارداری از مصرف هر نوع دارویی به طور خودسرانه پرهیز کنید. رده دارویی استامینوفن ساده در بارداری کم خطر است اما استامینوفن کدئین پرخطر و ممنوع است. توصیه می شود برای رفع خستگی و سردردتان دوش آب ولرم بگیرید و از تکنیکهای تن آرامی استفاده کنید و دمنوشهای مجاز مثل دمنوش بابونه استفاده نمایید.

مصرف استامینوفن ساده در بارداری زمینه های ابتلا به بیماری اوتیسم و پیش فعالی جنین را فراهم می سازد و احتمال فشارخون بارداری را افزایش می دهد.

استامینوفن ساده در بارداری

از بدترین عادات بسیاری از افراد این است که با کوچکترین مشکل از استامینوفن ها استفاده می کنند که به صورت های مختلفی در داروخانه ها بدون نسخه تهیه می شود، جدا از اثری که این قرص دارد نباید آن را بی ضرر دانست چرا که مصرف بی اندازه آن عوارض جبران ناپذیری برای انسان دارد.

قرص استامینوفن چیست؟

همانطور که گفتیم استامینوفن در قالب های مختلف مانند قرص، شربت، محلول، قطره به بازار عرضه می شوند که معمولا دارای دوز های مختلفی است، که بیشتر افراد از قرص آن مصرف می کنند و از شربتش هم بیشتر برای کودکان استفاده می شود. جالب است که بدانید ایرانیان جز پرمصرف کننده ترین کشورها در استفاده از این قرص هستند.

استامینوفن به دلیل داشتن مخدر برای رفع درد و رفع تب تجویز می شود و مناسب جهت درمان های کمردرد، سردرد، دندان درد و… که نوع کدئین آن مقدار کمی تریاک در آن وجود دارد که به همین دلیل جزء پرمصرف کننده ترین مسکن ها قرار گرفته است.

عوارض مصرف استامینوفن
اگر برای استفاده از این مسکن به سراغ پزشک خود بروید معمولا دوزی متناسب با بدنتان را برای شما تجویز خواهد کرد. اما اگر به صورت خود سرانه این دارو را استفاده کردید منتظر عواقب جدی آب باشید.

یکی از اولین عوارض شناخته استامینوفن از بین رفتن احساسات و به وجود آمدن سردی است. که معمولا واکنش های احساسی خود را در یک وضعیت احساسی از دست خواهند داد. که می تواند زندگی مشترک را به خطر بی اندازد.
این دارو قابلیت آن را دارد که باعث ایجاد آلرژی شود. که این آلرژی به دلیل مواد دیگری است که در ساخت دارو به کار می برند.

مصرف استامینوفن ساده در دوران بارداری می تواند بسیار خطر ناک باشد که در صورت مصرف باعث می شود زمینه های ابتلا به بیماری اوتیسم و پیش فعالی فراهم شود.

زنانی که به صورت مداوم این دارو مسکن را استفاده می‌کنند، ۲برابر افراد معمولی در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند.

همانطور که گفتیم این مسکن به دلیل داشتن مخدر در صورت مصرف مداوم باعث به وجود آمدن وابستگی می شود که به مرور زمان باعث می شود بدن به دوز های پایین جواب ندهد که در این صورت فرد مجبور می شود به استفاده از دوز های بالاتر روی بیاورد.

با مصرف مداوم این مسکن باعث می شود که در طی زمان کم کم کبد نمی تواند به خوبی کارش انجام دهد در نتیجه باعث از کار افتادگی کبد می شود.
مصرف ۴۰ روز از این مسکن باعث به وجود آمدن اعتیاد در فرد می شود.
مصرف مداوم این مسکن باعث می شود زمینه ابتلا به آسم و تنگی نفس افزایش پیدا کند که می تواند برای ریه ها کاملا خطر آفرین باشد.
 استفاده بیش از حد استامینوفن باعث به وجود آمدن خستگی شدید تعرق زیاد و تهوع می شود که در نهایت ممکن است منجر به مرگ شود.

تاثیر گذاری استامینوفن روی کبد

استامینوفن در مقایسه با دارو های ضد التهابی کمتر باعث ایجاد التهاب می شود اما مصرف طولانی مدت آن باعث خونریزی معده و به وجود آمدن زخم معده می شود.
استامینوفن در کبد برای متابولیزه شدن باید به مواد شیمیایی تبدیل شود تا بتواند از بدن بیرون برود پس مصرف زیاد آن باعث سمی شدن کبد و مسمومست می شود. این فرایند بر روی کسانی که همزمان الکل هم استفاده می کنند بیشتر است.

از جدی ترین عوارض این دارو:

یبوست
خونریزی یا سیاهی
وجود خون در ادرار
خستگی یا ضعف غیر معمول
تب با لرز یا بدون لرز
درد در قسمت پایین کمر و یا پهلو ها
ایجاد لکه های قرمز روی پوست
چشم ها یا پوست زرد
گلو درد
نقاط سفید بر روی لب ها و یا دهان
خارش پوست
خونریزی یا کبودی های بدون علت
زخم
کم شدن ناگهانی مقدار ادرار

مقدار مصرف استامینوفن ساده
 معمولا مصرف بی رویه این مسکن باعث به وجود آمدن مسمومیت می شود که اگر با نحوه استفاده و دوز متناسب آن آشنا باشیم دچار عوارض خاصی نخواهید شد.
میزان استفاده استامینوفن در بزرگسالان ۳۵۰ تا۴۰۰ میلی گرم است که باید هر ۶ ساعت یکبار مصرف کنند در صورت نامنظم بودن دوره مصرفی باعث به وجود آمدن مشکلاتی در بدن فرد می شود.
میزان استفاده از آن برای کودکان هم بین ۱۰ الی ۱۵ میلی گرم است که معمولا به ازای هر کیلوگرم از وزن کودک استفاده می شود.
توجه داشته باشید که میزان دوز مصرفی آن برای بزرگ سالان نباید از ۴۰۰۰ میلی گرم زیاد تر شود.

تداخلات دارویی
این مسکن ممکن است با داروی دیگری تداخل داشته باشد و ممکن از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از جمله دارو هایی که با قرص استامینوفن تداخل دارند:

الکل
ضد التهاب های‌ غیر استروئیدی
داروهای ضد بارداری خوراکی
 کلستیرامین
فنی توئین
 وارفارین
 زیدو وودین
ایزونیازید

منبع خبر : برگرفته از arga

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *