از کجا بدانم کمبود ویتامین C دارم؟!

علائم كمبود ويتامين ث، کمبود شدید ویتامین ث،  نام بیماری کمبود ویتامین c،  بیماری فقدان ویتامین سی،  علائم کمبود ویتامین ث، علائم کمبود ویتامین C،  ویتامین c جوشان،  بیماری کمبود ویتامین ث

۸ علامت کمبود ویتامین ث!

مصرف ویتامین C ناکافی می‌تواند به انواع مختلفی از مشکلات سلامت منجر شود که از احساس خستگی مداوم تا خونریزی‌های بی‌‌‌دلیل در دهان را شامل می‌شوند.خبر خوب این است که به‌طور معمول مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C یا مکمل طی مدت زمانی کوتاه کمبود این ماده مغذی را برطرف می‌کنند.

۱- شل‌شدن دندان‌ها

در کنار خونریزی و احساس درد در لثه‌ها، کمبود ویتامین C می‌تواند به شل شدن دندان‌ها نیز منجر شود. ضعف استخوان،غضروف،دندان‌ها و بافت همبند می‌تواند به شل‌شدن و پوسیدگی دندان‌ها و در نهایت از دست دادن دندان منجر شود.لثه‌های ناسالم و دیگر ضعف‌های ساختاری به‌واسطه کمبود ویتامین C می‌توانند موجب شل‌شدن و حتی افتادن دندان‌ها شوند.

۲- لثه‌های ملتهب و خونریزی

یکی از شناخته‌شده‌ترین نشانه‌های کمبود ویتامین C خونریزی آسان از لثه‌ها، به‌ویژه هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان است.لثه‌های متورم از التهاب حکایت دارد و مصرف ویتامین C به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان می‌تواند به بهبود آن کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف ویتامین C کافی با سلامت بهتر لثه پیوند خورده است.

۳- پوست خشک و زبر

کلاژن پوست را انعطاف‌پذیر نگه می‌دارد و ظاهری جوان به آن می‌بخشد و بر همین اساس است که بسیاری از محصولات زیبایی حاوی کلاژن هستند. از این‌رو، جای شگفتی نیست که کمبود ویتامین C اثر منفی بر ظاهر و بافت بزرگترین اندام بدن انسان داشته باشد.زمانی که بدن با کمبود ویتامین C مواجه است، احتمال خشکی،زبری، پوسته پوسته و قهوه‌ای رنگ شدن پوست نیز افزایش می‌یابد. این شرایط به‌دلیل تولید کلاژن ناکافی شکل می‌گیرد.

۴- خونریزی از بینی

خونریزی از بینی می‌تواند برای افراد بسیاری رخ دهد و ارتفاع زیاد یا خشکی دلیل آن باشد، اما این شرایط یکی از نشانه‌های کمبود ویتامین C نیز محسوب می‌شود.رگ‌های خونی در بینی برای حفظ استحکام خود به کلاژن وابسته هستند و ویتامین C برای تولید کلاژن ضروری است. خونریزی از بینی زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی کوچک در این قسمت از بدن پاره می‌شوند، از این‌رو خون‌دماغ شدن‌های مکرر می‌تواند نشانه‌ای از ضعف رگ‌های خونی در بینی باشد.

۵- موخوره

موخوره و حتی شکنندگی ناخن‌ها می‌توانند نشانه‌ای از سطوح کم ویتامین C باشند.از آنجایی که مو یک بافت غیرضروری در نظر گرفته می‌شود، مواد مغذی مانند ویتامین C پیش از اینکه در دسترس آن قرار بگیرند، ابتدا به اندام‌ها و بافت‌های مهم‌تر ارسال می‌شوند.در شرایطی که ممکن است با دیگر نشانه‌های کمبود ویتامین C مواجه نباشید،بدن تغذیه بخش‌های دیگر با این ویتامین را هدف قرار داده و از نعمت موی درخشان و ناخن‌هایی قوی بی‌‌‌بهره خواهید شد.

۶- افزایش وزن

اگر ورزش می‌کنید و رژیم غذایی خوبی دارید، اما همچنان وزن اضافه می‌کنید، ممکن است سطوح کم ویتامین C دلیل شکل‌گیری این شرایط باشد.ویتامین C به پشتیبانی از تولید انرژی توسط سلول‌ها کمک می‌کند و سطوح کم این ماده مغذی با آهنگ کند سوخت و ساز پیوند خورده است.سوخت و ساز آهسته احتمال افزایش وزن را بیشتر می‌کند.

۷- تغییرات خلقی

در شرایطی که ویتامین C بیشتر به‌واسطه توانایی خود در مبارزه با بیماری‌های جسمانی مشهور است، اما این ماده مغذی می‌تواند به همان اندازه در پرهیز از مسائل روانی نیز نقش داشته باشد.کمبود ویتامین C می‌تواند موجب آسیب عصبی شود و افزودن این ماده مغذی به رژیم غذایی می‌تواند علائم اضطراب، افسردگی و اختلال دو قطبی را بهبود بخشیده یا معکوس کند.

۸- خستگی مزمن

دلایل مختلفی می‌توانند به احساس خستگی مزمن منجر شوند، اما کمبود ویتامین C یکی از مواردی است که نباید نادیده گرفته شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *