از مرگ هنگام زایمان می ترسم!/ ترسهای رایج در مورد زایمان

از مرگ هنگام زایمان می ترسید؟!

شما بارها به این موضوع اندیشیده‌اید که با بخشیدن زندگی به دیگری، خودتان جانتان را از دست خواهید داد و کودکی بی‌مادر را تحویل اجتماع می‌‌دهید. این فکر را فراموش کنید؛

چرا که ما دیگر در قرن هیجده میلادی زندگی نمی‌کنیم. این آمار در ایران نیز – با پیشرفت علم پزشکی – بسیار پایین آمده است. به گفته معاون وزیر بهداشت، از دلایل عمده مرگ در هنگام زایمان در ایران، خونریزی در هنگام زایمان است و احتمال این مساله در مادران بارداری که کم خونی دارند، هشت برابر افزایش می‌‌یابد و به همین دلیل لازم است که زنان باردار طبق نظر پزشک‌شان قرص آهن مصرف کنند.

از طرفی اکلامپسی (فشارخون بالا وابسته به بارداری)، پره اکلامپسی (که علاوه بر فشارخون بالا، وجود پروتئین در ادرار، افزایش ناگهانی وزن و ورم دست و صورت را نیز به همراه دارد) ، عفونت، بیماری‌‌های قلبی و بیماری‌‌های زمینه‌ای از دیگر عوامل مرگ زنان باردار است.

در نتیجه در دوران بارداری از پرسیدن هرگونه سوال (هر چند به نظر پیش پا افتاده) از پزشک خود خودداری نکنید. پزشک اگر نسبت به احتمال خطر ادامه بارداری برای سلامت مادر مشکوک شود، آزمایش‌‌های پاتولوژی و… را تجویز خواهد کرد و در صورت صلاحدید به بارداری خاتمه خواهد داد.

  

از اینکه در هنگام زایمان کنترل اعصابتان را از دست بدهید، می‌‌ترسید
می‌ترسید که قبل از زایمان کنترل خود را از دست بدهید و داد و فریاد بزنید. به یاد دارید وقتی کوچک بودید از اینکه مبادا از چیزی بترسید، می‌‌ترسیدید. این موقعیت هم کمی به همان زمان شباهت دارد.

اگر بدترین حالت را هم تصور کنیم، آنچه شاید شما را نگران کند، نگاه دیگران ( پرستار، پزشک و… ) است (اگر پدر فرزند آینده‌تان را حساب نکنیم). نگران نباشید گروه پزشکی آنجاست که به شما اطمینان ببخشد. آن‌‌ها به دیدن زنانی با وضعیت مشابه شما و حتی بدتر نیز عادت دارند. همسرتان امکان دارد کمی از دیدن شما در این وضعیت – که در حال فریاد زدن یا فشار دادن تشک تخت هستید – شوکه و عصبی شود.

چرا از او نخواهیم در این زمان کمی راه برود تا آرامشش را دوباره بدست بیاورد. اگر احساس می‌‌کنید باید جیغ بزنید، تردید نکنید؛ شما نه اولین نفر هستید که این کار را می‌‌کند و نه آخرین نفر.

از درد زایمان می‌‌ترسید
صدایی آزار دهنده دائما در گوش شما می‌‌گوید که زایمانی پر از درد را تجربه خواهید کرد. بله زایمان طبیعی با درد همراه است خصوصا اگر خود را برای آن آماده نکنیم. اما نباید آن را بزرگ کنیم؛ چرا که علم پزشکی پیشرفت‌‌های فراوانی کرده و راهکارهای موثری برای کاهش درد زایمان- از جمله بی‌حسی اپیدورال- بوجود آمده است.

البته گاه دلایلی همچون اختلالات در انعقاد خون، تب بالا بر اثر عفونت و … مانع استفاده از برخی از این روش‌‌ها می‌‌شود؛ اما همواره روش‌‌های جایگزین وجود دارد. در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید. در روز زایمان به گروه پزشکی معالج خود اعتماد کنید. در برخی موارد، دوش آب گرم یا ماساژ ملایم پشت و کمر در کاهش درد موثر است. پزشک در صورت لزوم حتی می‌‌تواند برای شما مسكن تزریق کند.

از زایمان در خیابان و خارج از بیمارستان می‌‌ترسید
شما در حال رفتن در خیابان هستید؛ ناگهان احساس می‌‌کنید درد زایمان شروع شده است؛ مجبور می‌‌شوید در گوشه‌ای بشینید یا دراز بکشید و بچه شما به دنیا می‌‌آید در حالی که لباس‌‌هایتان غرق در خون است. این سناریویی است که گاه به آن می‌‌اندیشید. اما در واقعیت تعداد زایمان‌‌هایی به این روش، بسیار انگشت شمار است. به هر حال هرگاه احساس کردید، فرزندن‌تان به زودی به دنیا می‌‌آید و وقت کافی برای رسیدن به دکتر ندارید، سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. مطمئن باشید اورژانس در اسرع وقت نزد شما می‌‌رسد و افرادی بسیار ماهر فرزند شما را به دنیا می‌‌آورند.

از مرده به دنیا آمدن فرزندتان می‌‌ترسید
بدنیا آوردن نوزادی مرده، یکی از شایع ترین ترس‌‌های مادران آینده است. چرا که در جایی که زنی به یک کودک زندگی می‌‌بخشد، فکر کردن به مرگ طبیعی است.

درست است که مادربزرگ‌‌های ما اولین تولد تمامی فرزندانی را که به دنیا آوردند، جشن نگرفتند؛ اما در زمان ما خیلی از مسایل– از جمله علم پزشکی – تغییر کرده است. با وجود این برای اطمینان و آرامش‌تان، تعداد دفعات حرکت فرزند آینده‌تان را یادداشت کنید. دقت داشته باشید، ریتم حرکت جنین‌‌ها متفاوت است. در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی در ریتم حرکت جنین، سریعا با پزشک‌تان تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

از درد بوجود آمده از بی حسی اپیدورال می‌‌ترسید
بله همیشه وقتی به فرو رفتن سوزن در پوست می‌‌اندیشیم، کمی ترس ما را فرا می‌‌گیرد. اما در بی حسی اپیدورال، متخصص بیهوشی ابتدا پوست را بی‌حس و سپس سوند پلاستیکی بسیار ظریفی را وارد کمر می‌‌کند. پس از قرار‌گیری سوند در محل مناسب، دارو از طریق آن وارد بدن می‌‌شود و اعصاب مربوط به رحم، قسمت واژن و پرینه را بی‌حس می‌‌کند. این عمل در قسمت پشت بدن انجام می‌‌شود و در صورت نترسیدن تقریبا حس نمی‌شود.

از طرفی قرارگیری این سوند مدت زمان بسیار کوتاهی طول می‌‌کشد و بعد از پخش شدن داروی بی حسی، درد زایمان ناپدید می‌‌شود. آیا تحمل چند لحظه درد کوتاه به از بین رفتن درد زایمان نمی‌ارزد؟

از سزارین می‌‌ترسید
سزارین معایب خود را دارد: معمولا در هنگام تولد کودک، بیهوش هستیم، گاه تا یک هفته کودک در اتاقی دیگر نگهداری می‌‌شود، جای زخم و بخیه بر روی پوست باقی می‌‌ماند و… . با وجود روش‌‌های بدون درد در زایمان طبیعی همچون بی‌حسی اپیدورال، انجام دادن عمل سزارین بدور از منطق است، اما گاه پزشکتان برای حفظ سلامت شما و نوزادتان سزارین را توصیه می‌‌کند.

خوشبختانه امروزه عمل سزارین نیز همانند دیگر بخش‌‌های پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و به کمک مسکن‌‌ها می‌‌توان تا حد زیادی دردهای بعد از سزارین را کاهش داد. از ترس‌‌های خود با پزشکتان صحبت کنید.

از زایمان با فورسپس می‌‌ترسید

بارها به این اندیشیده‌اید که در صورت استفاده از ابزارهای مختلف در هنگام زایمان، امکان دارد که سر فرزند آینده‌تان دراز یا بدشکل شود. در وهله اول دقت کنید که فورسپس هم خانواده کلمه فورس به معنای قدرت و نیرو نیست؛ این کلمه به معنای جلوی سر است. دوم، باید بپذیریم که تمامی نوزادان به راحتی بدنیا نمی‌آیند و کمك گرفتن از ابزار مختلف برای خارج کردن آن‌‌ها از رحم الزامی است. از طرفی پزشکان امروزه به اندازه کافی در به کار بردن و انتخاب ابزار متناسب مهارت دارند.

مطمئن باشید اگر سر نوزاد شما کمی کشیده است، کاملا طبیعی است و این اندازه و شکل رحم شماست که این فرم را به سر او داده است و نه ابزار کمک کننده در زایمان.

از معلول شدن بر اثر زایمان می‌‌ترسید

گاه به این می‌‌اندیشید، بعد از زایمان بر روی صندلی چرخدار نشسته‌اید. مطمئن باشید، در بی‌حسی اپیدورال به هیچ عنوان خطر معلول شدن فرد وجود ندارد. نخاع در مرکز ستون مهره‌‌ها قرار دارد و به وسیله لایه استخوانی ضخیم محافظت می‌‌شود.

متخصص بیهوشی داروی بیهوشی را به سخت شامه یا دوراماتر – که خارجی‌ترین لایه پوشاننده سیستم عصبی مرکزی است – تزریق می‌‌کند. 

منبع خبر : zendegionline

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *