از رایحه درمانی چه می دانید؟

رایحه‌درمانی استفاده از روغنهای ضروری یا آروما (Essential Oils) استخراج‌شده از گیاهان برای اهداف‌ درمانی می‌باشد. با وجود اینکه روغن گیاهان معطر از هزاران سال پیش برای درمان بیماریهای مختلفی به‌کار می‌رفته، اما عبارت رایحه‌درمانی برای نخستین بار در سال ۱۹۲۸ توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام Rene-Maurice Gattefosse ابداع شذ. Gattefosseدر طول جنگ جهانی اول در درمان زخمهااز خاصیت شفابخشی آروماها استفاده کرد و شاهد تاثیر آنها بود. پس از اتمام جنگ نیز به آزمایش روغنهای مختلف ادامه داد و سرانجام طبق خاصیت شفابخشی هر گیاه آنها را طبقه‌بندی نمود : ضدسم، ضدعفونی‌کننده،تقویت کننده ، محرک، آرامش‌بخش و غیره.
او در سال ۱۹۳۷، کتاب رایحه‌درمانی" Aromatherapie " را منتشر کرد که در حال حاضر نسخه انگلیسی آن موجود می‌باشد.
در سال ۱۹۵۰میلادی Marguerite Maury ، با ادامه تحقیقات Gattefosse، رایحه‌درمانی را گسترش داد و آنرا به عنوان یک درمان کل نگر (holistic) معرفی نمود. همچنین او اولین کسی بود که هر روغن را به درمان یک بیماری خاص نسبت داد.
امروزه رایحه‌درمانی تقریباً از ۴۰ روغن مختلف، به تنهایی یا بطور ترکیبی استفاده می‌نماید. این روغنها معمولاً در درمان استرس و دردها و ناراحتیهای ناشی از آن، تقویت بدن و بهبود سلامت عمومی مؤثر هستند. از این روغنها به روشهای گوناگونی استفاده می‌گردد : می‌توان آنها را با یک روغن ملایم ( مانند روغن گیاهی ) مخلوط کرد و با آن پوست را ماساژ داد ؛ می‌توان آنرا استنشاق کرد ؛ یا این روغنها را به آب وان حمام اضافه نمود. در بسیاری کشورها میتوان با برای خرید روغنهای ضروری به فروشگاههای مواد غذایی یا داروخانه‌ها مراجعه کرد. می توانید رایحه‌درمانی را در خانه انجام دهید یا نزد یک درمانگر رایحه‌‌درمانی آموزش دیده بروید تا او ترکیبی از روغنهای مخصوص و مناسب برای شرایط شما را، برایتان تهیه‌ کند .

● این روش چگونه عمل می‌کند؟

تحقیقات مهمی که انجام شده نشان می‌دهد که بویایی به عنوان یکی از حساس‌ترین حواس پنجگانه ما، تاثیر نیرومندی بر بدن و ذهن دارد. اعتقاد بر این است که بوی ناشی از یک آروما ، سلولهای عصبی بویایی درون حفره بینی را فعال می‌کند که نتیجه آن تحریک سیستم limbic می‌باشد، ناحیه‌ای که با احساسات و حافظه مرتبط است.
طرفداران رایحه‌درمانی معتقدند که روغنهای معطر هم براحساسات و هم بر جسم موثرند . از نظر احساسی، با فراخوانی خاطرات خوش به شما احساس بهتری می‌دهند ( بوی لیمو می‌تواند خاطره کیکی که قبلاً در منزل یکی از بستگان محبوبتان خورده‌اید را به یاد شما بیاورد ). از نظر جسمی نیز ، می‌تواند با برانگیختن سیستم ایمنی، سیستم گردش خون یا سیستم عصبی، در از بین بردن درد و برخی بیماریها به شما کمک کند.
درمانگران رایحه‌درمانی تاکید می‌کنند که فقط روغنهای ضروری خالص، طبیعی و بدون مواد افزودنی خاصیت شفابخشی واقعی دارند. عطرها، شامپوها و روغن‌های معطر حمام علیرغم بوی شگفت‌‌انگیزی که ممکن است داشته باشند، خاصیت درمانی ندارند.

● از رایحه درمانی چه انتظاری باید داشته باشیم؟

رابحه‌درمانی در کنار اکثر درمانها می‌تواند بسیار مؤثر باشد، اما به ندرت بعنوان یک روش اصلی درمان استفاده می‌گردد. به همین دلیل، معمولاً در درمان با روشهای مختلف مانند ماساژ درمانی، درمان با گیاهان دارویی یا درمانهای انرژی ، با یک درمانگر رایحه‌درمانی مشورت می‌گردد. رایحه‌درمانی اغلب در خانه نیز انجام می‌شود، زیرا استفاده از آروماها آسان و خوشایند است.
اگر به دنبال یک درمانگر حرفه‌ای هستید ، آگاه باشید که چنین درمانگر باید سابقه پزشکی ، سطح استرس در زندگی و دلیل جستجوی شما برای درمان را بداند. سپس هر دوی شما با همکاری هم، مؤثرترین روغن یا روغنها را برای درمان انتخاب می‌نمایید.
اگر باردار هستید یا احتمال آنرا می‌دهید، حتماً با درمانگر خود در میان بگذارید، زیرا در این دوران از برخی روغنها نباید استفاده کرد ( بخش هشدارها را ببینید ). همچنین اگر از داروهای هومیوپاتی استفاده می‌کنید نیاز است که درمانگر خود را مطلع نمایید، چون بوی شدید روغن می‌تواند اثر برخی از داروهای هومیوپاتی را خنثی کند.
ازآنجا که گاهی عکس‌العمل به آروماهاحالت غیر قابل پیش بینی ( idiosyncratic ) پیدا می کند ، اگر نمی‌توانید به عنوان نمونه بوی پرتغال را تحمل کنید یا اگر بوی صنوبر خاطره دلخراشی از گذشته را به یاد شما می‌آورد، بسیار مهم است که درمانگر خود را از این موارد آگاه کنید.


● چه درمان شما در مطب یک درمانگر اتفاق بیفتد چه درمنزل خودتان، فواید رایحه‌درمانی به روشهای زیر قابل دستیابی است:

▪ با استفاده مستقیم روغن روی پوست

ماساژ با روغنهای رایحه‌درمانی این امکان را می‌دهد که این مواد به سهولت جذب پوست شوند. برای انجام یک ماساژ رایحه‌درمانی، چند قطره از یک آروما را به مقدار کمی از یک روغن بدون بو مانند روغن بادام شیرین یا روغن کنجد اضافه کنید. روغن‌های مشخصی مانند رزماری (اکلیل کوهی rosemary ) به طور موضعی برای تسکین درد مفاصل و ماهیچه‌ها استفاده می‌شوند. همیشه، هنگام استعمال روغنهای ضروری روی پوست، از ورود آن به چشم جلوگیری کنید.

▪ با استنشاق بوها

استنشاق بوی قوی یک آروما اغلب برای بازکردن احتقان بینی ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا ، سینوزیت مزمن یا برونشیت توصیه می‌گردد. برای این منظور، ممکن است درمانگر به شما پیشنهاد کند که یک تشت را از آبی که در حال بخار شدن است پرکنید، چند قطره از روغن اکالیپتوس یا صنوبر ((pine به آن اضافه کنید و در بخار معطر آن نفس بکشید. همچنین می‌توانید چند قطره از این روغنها را روی دستمال بپاشید و در آن (درون دستمال) نفس بکشید ( در این مدت چشمان خود را بسته نگه‌دارید )، یا به سادگی در بطری حاوی روغن را بردارید و در بوی آن تنفس کنید. برای شدت کمتر اما اثر مطلوب، برخی افراد دوست دارند که از دستگاه بخور یا نبولایزر برای پخش ذرات کوچک یک آروما در کل فضای اتاق استفاده نمایند.

▪ با اضافه‌کردن روغن به آب وان حمام

اضافه‌کردن ۸ تا ۱۵ قطره از یک آروما به آب وان حمام در پایان استحمام ، یک فضای آرامش‌دهنده ایجاد می‌کند و اجازه می‌دهد که روغن به درون پوست شما نفوذ کند. بهتر است که در حمام رایحه‌درمانی از صابون استفاده نکنید، زیرا ممکن است در جذب روغن دخالت کند.

● منافع سلامتی رایحه‌درمانی

مطالعات متعددی توانایی این روش را در ارتقاء سلامت و کاهش استرس نشان داده‌است. پزشکان در مرکز سرطان New York&#۰۳۹;s Memorial Sloan-Kettering Cancer Center به تازگی دریافته اند که آرومای وانیلی گل آفتابگردان به بیماران کمک می‌کند هنگامیکه تحت اسکن MRI هستند، آرامش داشته‌باشند. 
مطالعه روی بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب بودند نشان داد آنهایی که ماساژ پا با روغن neroli دریافت کردند از آنهایی که همان ماساژ را با روغن ساده دریافت کردند، اضطراب کمتری داشتند.
در یک مطالعه کنترل شده در اسکاتلند، محققان گزارش دادند که مقدار بسیار اندکی از مخلوط روغنهای آویشن ، رزماری (اکلیل کوهی rosemary )، اسطوخودوس( lavender) ، سرو ( سدر cedar ) رقیق شده، که به مدت چندین ماه روزانه روی پوست سر مالیده شود، در درمان alopecia areata ، یک نوع ریزش موی موضعی سر و صورت مرتبط با استرس ، بسیار مؤثر و بی‌‌خطر است.
پزشکان اروپایی و درمانگران رایحه‌درمانی به طور دائم روغنهای مشخصی را برای ناراحتی‌های مختلف شامل سینوزیت، سرماخوردگی، آنفولانزا ، مشکلات گوارشی، بیخوابی، میگرن، دردها و گرفتگی عضلات تجویز می‌کنند. از جمله توصیه‌های درمانی معمول موارد زیر می‌باشد :

▪ روغنهای اکالیپتوس و wintergreen برای از بین بردن اختقان بینی
▪ روغن گل یاس ( یاسمن Jasmine ) و رز(Rose) برای کاهش افسردگی
▪ روغن اسطوخودوس Lavender برای کاهش اضطراب و بهبود خواب
▪ روغنهای لیمو، پرتغال و سایر مرکبات برای بهبود خلق(mood) و افزایش هوشیاری ذهنی
▪ روغن رزماری (اکلیل کوهی Rosemary ) برای تسکین درد و شل‌کردن ماهیچه‌ها 

● هشدارها

با وجود اینکه رایحه‌درمانی معمولاً بی‌خطر است، اما باید به‌خاطر داشته‌باشید که این روش یک درمان مکمل است و جایگزین درمانهای پزشکی رایج نیست.
▪ آروماها (Essential oils) هرگز نباید بدون توصیه پزشک یا درمانگر ذیصلاح برای مصارف داخلی به‌کار رود .
▪ برای پیش‌گیری از واکنشهای حساسیتی، ابتدا هر یک آروماها را روی بخش کوچکی از پوست امتحان کنید. یک قطره از آروما را با چند قطره از یک روغن بدون بو مانند روغن کنجد یا زیتون مخلوط کنید و آنرا روی پوست بمالید. دور آن ناحیه را باندپیچی کنید و ۲۴ ساعت منتظر بمانید. 
▪ اگر به دنبال مدتی استفاده از یک آروما نسبت به آن حساسیت پیدا کردید، استفاده از آن را متوقف کنید.
▪ اگر مبتلا به آسم هستید ، قبل از انجام رایحه‌درمانی با پزشک خود مشورت کنید زیرا گاهی برخی از آروماها باعث بروز علایم آسم می گردد.
▪ بهتر است در زمان بارداری از رایحه‌درمانی اجتناب کنید، مگراینکه کاملاً با آن آشنا باشید. آروماهای ریحان، آویشن، clary sage، سوسن calamus ، mugwort ، پونه، sage، رزماری (اکلیل کوهی rosemary)، سرو کوهی juniper و wintergreen می‌توانند به جنین صدمه بزنند یا اینکه در صورت استفاده داخلی یا حتی استفاده خارجی باعث سقط جنین شوند.

 

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *