از دست دادن کنترل ادرار در بارداری/ بی اختیاری ادرار با خندیدن!

بی اختیاری ادراری که در هنگام بارداری تجربه می‌شود، معمولاً از نوع بی اختیاری استرسی می‌باشد. این نوع بی اختیاری، خروج ادرار به دلیل افزایش فشار وارد بر مثانه می‌باشد. در این نوع بی اختیاری، اسفنکتر مثانه در نگه داشتن ادرار، به خوبی عمل نمی‌کند…

از دست دادن کنترل ادرار در بارداری، بی اختیاری ادرار در ماه آخر بارداری،  بی اختیاری ادرار در بارداری، شب ادراری در دوران بارداری، درمان تکرر ادرار در دوران بارداری، تکرر ادرار در بارداری،  بی اختیاری ادرار در زنان، بی اختیاری ادرار در خواب

بسیاری از زنان در طول بارداری مبتلا به بی‌اختیاری ادرار می‌شوند که به آن بی‌اختیاری ادرار استرسی می‌گویند.

این افراد در زمان سرفه، خنده، خمیازه، حمل وسایل سنگین یا انجام ورزش‌های خاصی مانند دویدن به صورت بی‌اختیار مقداری ادرار دفع می‌کنند.

این مورد بیشتر در طول سه ماهه‌ی سوم یا دوران پس از زایمان پیش می‌آید. ممکن است بتوانید با پیشگیری از پر شدن کامل مثانه تا حدی آن را کنترل کنید، به نیاز خودتان برای ادرار کردن بی‌توجهی نکنید.

همچنین شما می‌توانید از پد یا نوار بهداشتی برای جلوگیری از خیس شدن لباس زیرتان در اثر خروج ناخواسته‌ی قطره‌های ادرار استفاده کنید. همچنین ضعیف و شل بودن عضلات کف لگن نیز در بروز این عارضه تأثیر زیادی دارد و تمرینات تقویت کف لگن نظیر کگل، یکی از کارهایی که زنان باردار برای رفع این مشکل می‌توانند انجام دهند.

دلایل تکرر ادرار
تکرر ادرار یکی از اولین نشانه‌های بارداری است که از حدود هفته ششم بارداری آغاز می‌شود. تغییرات هورمونی بدن مدت کوتاهی پس از باردار شدن موجب افزایش جریان خون به کلیه‌ها می‌شود و همین امر موجب پر شدن سریع‌تر مثانه‌ی شما خواهد شد. علاوه بر این، پس از باردار شدن حجم خون افزایش می‌یابد و باعث افزایش حجم مایعاتی می‌شود که از کلیه‌های شما عبور می‌کند و وارد مثانه می‌شود.

در ماه‌های آخر بارداری نیز رشد رحم شما می‌تواند موجب افزایش فشار بر مثانه و شدت یافتن این مشکل شود. شاید متوجه شوید که در طول شب باید در نوبت‌های بیشتری برای ادرار کردن بیدار شوید. دلیل این اتفاق، بازگشت مایعاتی است که در طول روز در پاهای شما جمع شده است و حالا پس از دراز کشیدن، دوباره وارد جریان خون شما شده و در نهایت به مثانه رسیده است.

اگر احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کردن دارید، در ادرارتان خون وجود دارد یا پیوسته احساس نیاز به دفع ادرار دارید ولی هر بار تنها چند قطره ادرار از بدنتان خارج می‌شود، بهتر است با پزشک صحبت کنید. این موارد می‌تواند نشانه‌ای از عفونت مجاری ادرار باشد.

عفونت ادراری رایج‌ترین نوع عفونت باکتریایی در زنان باردار است و در صورت درمان نشدن، می‌تواند منجر به عفونت کلیه یا زایمان زودرس یا هر دو شود.

برخی محققان معتقدند که هم‌زمان با ورود شما به سه ماهه‌ی دوم بارداری و خروج رحم به بیرون از لگن، ممکن است احساس کنید تکرر ادرار شما کمتر شده است، اما تحقیقات موجود، این ایده را تأیید نمی‌کند.

در نتیجه تضمینی نیست که وضعیت تکرر ادرارتان در سه ماهه‌ی دوم بهتر شود، اما اجازه ندهید که این امر روحیه‌ی شما را خراب کند. در طول سه ماهه‌ی دوم دلیل‌های دیگری برای خوشحالی وجود دارد که به خاطر آن‌ها دردسر رفتن به دستشویی را راحت‌تر تحمل می‌کنید؛ شما منتظر نوزادتان هستید.

راه‌هایی برای بهبود مشکل تکرر ادرار
شما می‌توانید با رعایت چند نکته‌ی ساده، مشکل تکرر ادرار خود را تا حدی کاهش دهید. در زیر بخشی از راه‌های برطرف کردن این مشکل آمده است:

* هنگام ادرار کردن به جلو خم شوید تا به تخلیه‌ی کامل مثانه کمک کنید.
* از طریق کاهش مصرف نوشیدنی‌های ادرارآور مانند چای و قهوه، تعداد دفعات ادرار خود را کاهش دهید.
* هنگام نزدیک شدن به زمان خواب، مایعات کمتری بنوشید ولی هرگز تشنگی را به خاطر کاهش تعداد دفعات ادرار تحمل نکنید. مصرف آب به میزان کافی برای سلامت شما و کودکتان مهم است. شما باید آن‌قدر مایعات بنوشید تا ادرارتان شفاف و روشن باشد؛ نه زردرنگ یا کدر.

داروهایی که بی اختیاری را بدتر می کنند

– در زنان داروهای خاص فشار خون، باعث شل شدن عضلات مثانه می شوند و باعث بی اختیاری ادرار ناشی از فشار می گردند.

– برخی از داروهای ضد افسردگی ممکن است بی اختیاری را تسکین دهند، اما برخی دیگر از این داروها، این بیماری را بدتر می کنند.

– دیورتیک ها و یا داروهای ادرارآور می توانند انواع بی اختیاری ها را تشدید کنند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *