از خونه داری خسته شدم!/ ۱۱ روش برای از بین بردن خستگی

چگونه خستگی خونه داری و خانه تکانی را از تن بیرون کنیم؟ از خونه داری خسته شدم!

از خونه داری خسته شدم

با چای سبز شروع کنید

 گاهی از فکر این که قرار است امروز کمدهای لباس یا قفسه های آشپزخانه را تمیز کنید، به خودتان می لرزید! از همان ابتدا استرس سراغ تان می آید اما برای این که با آرامش کار را شروع کرده و خاتمه دهید، یک لیوان چای سبز دم کرده آماده کنید. چند حلقه لیموترش هم داخل آن بیندازید. چای سبز به دلیل داشتن ترکیبی به نام «ال – تیانین» باعث آرامش اعصاب می شود.

با شکلات ادامه دهید

 هنگام کار، هم انرژی جسمی و هم روانی مصرف می کنید. بنابراین باید جسم و روان آرام شوند. بهترین راهکار برای تزریق انرژی به جسم و روان، خوردن چند تکه شکلات تلخ است.

این نوع شکلات حاوی ترکیب هایی است که میزان ترشح هورمون استرس را «کورتیزول » را کاهش داده و آرامش را دوباره به جسم و روان تان باز می گرداند. از سوی دیگر به بهبود سوخت و ساز بدن نیز کمک می کند.

از آدامس كمك بگیرید

معمولا هنگام کار، فکر پرواز می کند. از بدترین تا بهترین خاطره ها، مرور می شوند؛ به ویژه که ممکن است هر لحظه از بین لباس های کمد، کتابها و عطر ادویه ها، خاطره ای بیرون بزند و حال آدم را دگرگون کند. جویدن آدامس یکی از راهکارهای کنترل استرس و اضطراب است. به این دلیل که جویدن آدامس باعث کاهش سطح کورتیزول خون – هورمون استرس می شود.

تعادلی پاها را انجام دهید

بایستید. پاها را کمی از هم فاصله دهید. دست ها را از دو طرف باز کنید. در همان حالت، دست ها را از گودی باز و به کتف، به سمت داخل او بیرون، نیم دایره بزنید. این کار را ۱۰ بار با هر سمت چرخش، انجام دهید. س پس به همان شکل که ! دست ها را از هم باز کرده اید، یک پا را تا زاویه ۳۰ درجه از زمین بلند کنید. چند ثانیه صبر کنید و پا را به حالت اول بازگردانید. این کار را با هر پا ۱۰ بار انجام دهید.

پاها را ماساژ دهید

 اگرچه در اثر کار و روی پا ایستادن، همه بخش های پا کوفته و خسته می شوند اما معمولا کف با بیش از دیگر بخش ها خسته می شود. این خستگی علاوه بر کف پاف معمولا به ناحیه کمر منتشر می شود. برای رفع خستگی کف پا، روی زمین دراز بکشید. توپ والیبال را برداشته و فاصله بین دیوار و کف پا قرار دهید. اکنون با کمک کف پا، توپ را روی دیوار بالا و پایین ببرید. این کار را به آهستگی انجام دهید و بگذارید کف پا کاملا با توپ ماساژ داده شود.

چند لحظه رها شويد

هیچ ورزشی ای به اندازه دراز کشیدن روی زمین و رهارا کردن همه اندام های بدن از انقباض دائمی نیست. مهم تر ا را هر یک این که سرباید در وضعیت آرام و سکون قرار گیرد. بنابراین

س اعت یک بار، کار را رها کنید. روی فرش دراز بکشید و بالشتی را زیر سرتان بگذارید. اندام های بدن را | را رها کنید و بگذارید از سر تا نوک پایتان در وضعیت آرام قرار گیرد. اگر بالش اسفنجی باشد و سر کاملا داخل آن فرو برود، حس آرام بخشی آن بیشتر است.

بدن را بکشید

 کار منزل، تمام بخش های بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث خستگی و کوفتگی آن می شود. کشش، یکی از راهکارهای رفع خستگی کل بدن است. برای این کار روی زمین دراز بکشید. دست ها را بالای سر قلاب کنید. سپس تا جایی . را که می توانید، دست ها را به سمت بالا و پاها را به سمت پایین بکشید. چند ثانیه در این حالت بمانید و بعد بدن را رها کنید. این کار را ۱۰ بار انجام دهید. در مرحله بعد، ضمن کشش بدن، بدن را از را کمی به سمت راست بچرخانید. چند ثانیه صبر کنید. دوباره به حال اول برگردید. چرخش به را سمت راست بدن را ۱۰ بار انجام دهید. به همين شکل، برای س مت چپ بدن هم انجام دهید. سپس بنشینید. دست ها را به همان شکل قلاب ا کرده و به سمت جلو بکشید. اگر مشکلی ندارید، سعی کنید دست ها را به همان شکل کششی، به از نوک انگشت های پا برسانید. چند ثانیه به همین اشكل بمانید و بعد بدن را رها کنید. این کار را هم۱۰ بار انجام دهید.

دست ها را ماساژ بدهید

 این شیوه ماساژ، ماساژ معمولی نیست . این روش کمک می کند تا علاوه بر از از بین رفتن درد دست، ضربان قلب که در اثر فعالیت افزایش یافته است، به حالت عادی برگردد. اگر علاوه بر کار منزل، کارهای دیگری مانند تایپ یا نوشتن انجام می دهید، این ماساژ برای رفع خستگی مضاعف شما، عالی است. برای این کار، با ا یک دست، کف دست دیگر را ماساژ دهید. به این ترتیب که شست دست را کف دست گذاشته و چهار انگشت را پشت دست. نقطه به نقطه از بالای کف دست شروع کنید. در ناحیه موردنظر شست و چهار انگشت را محکم کنید سپس به شکل چرخشی ماساژ دهید. این کار را در تمام سطح کف دست انجام دهید.

با دست دیگر هم همین طور رفتار کنید. خستگی کف دست، انگشتها و شانه را برطرف شده و از طرفی ضربان قلب به حالت عادی باز می گردد.

نفس بکشید

 هنگام کار بهتر است پنجره را باز کنید تا هوای تازه وارد شود. ضمن این که به دلیل کار، گردوخاک در فضا پر می شود اما برای این که حال تان خوب شود و بتوانید با آرامش کارها را ادامه دهید، دم پنجره یا داخل ایران بیایستید. کمی پاها را از هم فاصله دهید. از کمر به سمت پایین خم شوید. بدن را رها کنید و دست ها را به سمت داخل پا ببرید. چند ثانیه به همین حالت بمانید و بعد با حرکت دست ها به سمت بالا، باز کردن آنها از هم و صاف کردن کمر، نفس عمیق بکشید. این کار را ۱۰ بار انجام دهید.

از توپ استرس کمک بگیرید

 دست ها، معمولا بیش از نقاط دیگر بدن خست می شوند. علاوه بر این که انجام کار منزل، کاری استرس زاست. به همین دلیل باید علاوه بر رفع خستگی، استرس را هم از بدن دور کرد. برای این کار از توپ استرس – توپ پلاستیکی کوچک قابل فشردن – استفاده کنید. هر یک ساعت یک بار، دست از کار بکشید و این توپ را به شکل های مختلف در دست تان فشار دهید. به این ترتیب علاوه بر رفع استرس، خستگی مچ، انگشتها و کف دست از بین می رود.

آرام نفس بکشید

در همان حالتی که دراز کشیده اید، به آرامی نفس بکشید. به نفس های تان دقت کنید. آنها را بشمارید. با هر بار نفس کشیدن سعی کنید هرچه خستگی و فکر ا ناخوشایند است، از درون جسم : و روان بیرون بکشید و دور ! بریزید. این شیوه نفس کشیدن، ذهن و جسم را به تعادل رسانده و باعث : کاهش و کنترل فشار خون می شود. ضربان قلب به حالت عادی بازگشته و خستگی به طور کامل از تن به در می رود.

منبع خبر : fardanews

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *