احتمال بارداری با وجود مصرف روکین!/ طریقه مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری

سوال کاربر نی نی نما:

من هفت ماهی هست قرص روکین برای جلوگیری میخورم نزدیکی داشتم یکم منی به دهانه واژنم خورده بعد تموم شدن قرصا سر موقع پریود شدم امروز هفتمه از صب تهوع دارم امکان داره حامله باشم؟

پاسخ مشاور:

در طول ۱ سال، ۸ نفر از ۱۰۰ زوجی که برای پیشگیری از این قرص‌ها استفاده می‌کنند، به‌طور تصادفی باردار می‌شوند. قرص‌ها شیوه مؤثری برای پیش‌گیری هستند، اما گاهی تنها فراموش کردن یک قرص می‌تواند احتمال بارداری را افزایش دهد.

در کل خوب عمل کردن این قرص‌ها به عوامل متفاوتی بستگی دارد. این شامل این امر می‌شود که آیا زن مشکل سلامتی دارد و یا داروهایی شیمیایی و یا گیاهی مصرف می‌کند که ممکن است با تأثیر قرص‌های ضد بارداری تداخل کنند یا خیر؟ برای مثال آنتی بیوتیک‌ها و برخی گیاهان می‌توانند روی عملکرد این قرص‌ها تأثیر منفی بگذارند.

این قرص‌ها چگونه عمل می‌کنند؟ 

اکثر این قرص‌ها ترکیبی‌اند؛ یعنی حاوی ترکیبی از هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند تا از تخمک‌گذاری (آزاد شدن تخمک در طول چرخه ماهیانه) جلوگیری نمایند. یک زن بدون تخمک‌گذاری نمی‌تواند باردار شود، زیرا تخمکی وجود ندارد که بخواهد بارور شود. مصرف این قرص‌ها همچنین مخاط گردن رحم را ضخیم می‌کند و بنابراین کار اسپرم برای ورود به رحم و رسیدن به تخمکی که ممکن است آزاد شده باشد، بسیار مشکل می‌شود.
این قرص‌ها همچنین روی بافت پوششی رحم تأثیر می‌گذارند، به‌صورتی که تخمک دیگر نمی‌تواند در دیواره رحم لانه گزینی انجام داده و به آن متصل شود. 

اغلب قرص‌های ضد بارداری ترکیبی، در بسته‌های ۲۱ روزه و یا ۲۸ روزه موجود هستند. در طول ۲۱ روز، در یک زمان مشخص و یکسان، روزانه یک قرص هورمون خورده می‌شود. بسته به نوع قرص، قرص‌های ضد بارداری به مدت ۷ روز متوقف می‌شوند، و یا در ۷ روز باقی‌مانده دوره، قرص‌هایی خورده می‌شوند که حاوی هورمون نیستند. برخی خانم‌ها بسته‌های ۲۸ تایی (که شامل ۷ قرص بدون هورمونند) را ترجیح می‌دهند، زیرا این برنامه به آن‌ها کمک می‌کنند که عادت خوردن روزانه قرص‌ها را ادامه دهند.

همچنین یک قرص ترکیبی موجود است که تعداد عادت‌های ماهانه خانم‌ها را کاهش می‌دهد. این قرص‌ها باید به مدت ۱۲ هفته خورده شده و بعد برای ۷ روز خورده نشود. با این سیستم پریود هر ۳ ماه یک‌بار اتفاق می‌افتد.

نوعِ دیگری از قرص که می‌تواند تعداد عادات ماهانه را کاهش دهد، قرصی با دوز پایین پروژسترون است. تفاوت این قرص با قرص‌های دیگر این است که به‌جای این‌که شامل ترکیبی از هورمون‌ها پروژسترون و استروژن باشد، تنها حاوی یک هورمون یعنی پروژسترون است. این قرص با ضخیم کردن بافت گردن رحم و ایجاد تغییر در بافت رحم عمل می‌کند و گاهی تخمک‌گذاری را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. این قرص نسبت به قرص‌های ترکیبی از اثر کمتری در پیشگیری از بارداری برخوردار است. این قرص باید هر روز و بدون توقف خورده شود. خانمی که این قرص را مصرف می‌کند ممکن است دچار عادت نشود و یا عادت ماهانه‌اش به‌هم بریزد. این نوع از قرص برای تأثیرگذاری باید هر روز حتما در یک زمان مشخص خورده شده و خوردن آن هیچ روزی فراموش یا متوقف نگردد.

هر نوع از قرصِ ضد بارداری در صورتی‌که در هر روز در یک زمان مشخص خورده شود، کارایی بهتری خواهد داشت (چه زن می‌خواهد در مدت زمانی رابطه داشته باشد یا خیر). این امر به ویژه در مورد قرص‌های غیر ترکیبی که تنها حاوی پروژسترون هستند، بسیار حائز اهمیت است. بسیار مهم است که قرص‌های شخص دیگری را مصرف نکنید (نوع قرص‌ها متفاوت است)، اگر قرصی را فراموش کنید و یا نخورید، دیگر به‌طور مطمئن در برابر بارداری ایمن نیستید و باید از روش‌های همراه دیگری نیز مانند استفاده از کاندوم روی آورده و یا برای مدتی از داشتن رابطه پرهیز کنید.
در هفت روز ابتدای خوردن قرص‌ها بهتر است از روش‌های پیشگیری همراه دیگری نیز استفاده شود، برای مثال از کاندوم استفاده شود تا به‌گونه‌ای مطمئن از بارداری جلوگیری به‌عمل آید.
پس از گذشت ۷ روز، قرص می‌بایست به تنهایی از بارداری پیشگیری کند. اما ادامه استفاده از کاندوم ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش می‌دهد.

عوارض جانبی احتمالی قرص‌ها

مصرف این قرص‌ها روشی مطمئن و ایمن برای جلوگیری از بارداری است. اکثر زنان جوانی که این قرص‌ها را مصرف می‌کنند دچار عوارض جانبی نشده و یا تنها به میزان اندکی به عوارض دچار می‌شوند.
سیگار کشیدن هم‌زمان با مصرف این قرص‌ها باعث بروز عوارض جانبی می‌شود، به‌همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند که در دوره مصرف این قرص‌ها سیگار نکشید.
برخی از عوارض جانبی که خانم‌ها هنگام مصرف این قرص‌ها تجربه می‌کنند، عبارت است از:
خونریزی قاعدگی نا‌منظم
حالت تهوع، سردرد، گیجی و حساسیت سینه‌ها
تغییرات خلق و خو
لخته‌های خون (که در زنان زیر ۳۵ ساله‌ای که سیگار نمی‌کشند، نادر است).
برخی از این عوارض جانبی در ۳ ماه اول استفاده از قرص‌ها بیشتر هستند. در صورتی‌ه این عوارض را دارید می‌توانید با پزشک‌تان صحبت کنید تا او برند قرص‌تان را تغییر دهد.

این قرص‌ها همچنین عوارض جانبی دیگری را نیز دارند که زنان جوان از آن‌ها لذت می‌برند. این قرص‌ها معمولا قاعدگی‌ها را سبک‌تر می‌کنند و از درد‌ها و انقباضات آن می‌کاهند، به‌همین دلیل است که این قرص‌ها را برای افرادی که مشکلات قاعدگی دارند نیز تجویز می‌کنند.

همچنین خوردن این قرص‌ها آکنه را بهبود می‌بخشد و بسیاری از پزشکان این قرص را به‌همین منظور برای افرادی که از آکنه رنج می‌برند، تجویز می‌کنند. قرص‌های ضد بارداری همچنین از ما در برابر انواع مختلفی از سرطان‌های سینه، آنمی، کیست‌های تخمدانی و سرطان‌های تخمدان و رحم، محافظت می‌کنند.  

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *