آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شوند؟/ امکان بارداری با وجود کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست؟

کیست‌های تخمدان کیسه‌های متورم و بی‌ضرری در تخمدان‌ها هستند که ممکن است بین سنین بلوغ تا یائسگی در زنان ایجاد شود. در این دوره تخمدان‌ها فعالیت بالایی دارند. از این جهت به این کیست‌ها کیست‌های عملکردی گفته می‌شود که ایجاد آن‌ها در اثر بیماری یا عارضه خاصی نیست، و بعد از چند هفته خودبه‌خود ناپدید می‌شوند. خوشبختانه اغلب این کیست‌ها مشکلی برای باردار شدن خانم‌ها ایجاد نمی‌کنند.
برخی از این کیست‌ها حتی علامت خاصی نیز ندارند و هرگز شناسایی نمی‌شوند. اما بقیه آن‌ها باعث بروز علائمی مانند موارد زیر می‌شوند:

اختلال و بی‌نظمی در چرخه‌های قاعدگی (شامل کوتاه یا طولانی شدن دوره قاعدگی، عدم قاعدگی و یا لکه‌بینی بین دوره‌های قاعدگی)
دردهای لگنی به‌ویژه در زمان فعالیت جنسی و آغاز یا پایان دوره قاعدگی
حالت تهوع
حساس شدن سینه‌ها

آیا کیست‌های تخمدان نیاز به درمان دارند؟

بیشتر کیست‌های تخمدان بدون درمان خاصی بهبودی پیدا می‌کنند، گاهی نیز پزشکان جراحی را توصیه می‌کنند. اگر قصد دارید درآینده باردار شوید، قبل از جراحی این موضوع را با پزشک مطرح کنید. البته فراموش نکنید که یک خانم حتی با یک تخمدان و یا بخشی از یک تخمدان نیز شانس باردار شدن دارد. در این موارد برای رسیدگی بهتر به وضعیت بیمار، به متخصصان ناباروری ارجاع داده می‌شود.

آیا کیست تخمدان مانع بارداری می شوند؟

کیست تخمدان اغلب تاثیری روی باردار شدن خانم‌ها نمی‌گذارد. به‌خصوص اگر شخص در گذشته تجربه باردار شدن را داشته باشد، ایجاد کیست تخمدان مانعی برای بارداری وی در آینده نخواهد بود. مدت زمانی که یک زوج برای بارداری اقدام می‌کنند تا زمان باردار شدن، در افراد مختلف متفاوت است. اگر این زمان کمی طولانی شد نگران نشوید. از زمان اقدام به بارداری به مدت یک سال (با داشتن رابطه جنسی مداوم و دو بار در هفته) باید به خود فرصت بدهید. روند درمان‌ ناباروری بعد از یک سال آغاز می‌شود.

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک

تنها شرایطی که کیست تخمدان می‌تواند باعث اختلال در باروری شود، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک است.
سندروم تخمدان پلی‌کیستیک با علائم زیر شناسایی می‌شود:

اضافه وزن
رشد بیش از حد موها
عدم ایجاد قاعدگی و یا قاعدگی‌های نامنظم
تشخیص قطعی سندروم تخمدان پلی‌کیستیک اغلب دشوار است. داشتن این علامت‌ها به‌معنی ابتلای شخص به این سندروم نیست. انجام تست‌های خونی و سونوگرافی به تشخیص بهتر کمک می‌کند. جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته تکنیکی با حداقل تهاجم است که برای تشخیص قطعی و درمان سندروم تخمدان پلی‌کیستیک به کار می‌رود.

تداخل با آندومتریوز

گاهی اوقات نیز کیست‌های تخمدان با آندومتریوز ارتباط پیدا می‌کنند. این شرایط در موارد نادری ممکن است باعث ایجاد اشکال در حاملگی شود؛ برعکس آن نیز ممکن است، یعنی باردار شدن این مشکل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر آندومتریوز رشد کند و تا تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ گسترش یابد کیست‌هایی ایجاد می‌شوند و بارداری را دشوار می‌کنند. با جراحی لاپاراسکوپی پزشک اندام‌های لگنی را مشاهده و میزان گسترش رشدهای آندومتریوز را بررسی می‌کند. اگر لازم باشد جراح هم‌زمان با تشخیص، درمان را نیز انجام می‌دهد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *