آیا کمردرد نشانه تخمک گذاری است؟!

 کمردرد شدید در زمان تخمک گذاری دارم!

با سلام از روز ۱۷ سیکلم دچار کمردرد شدید شدم چند روزی هم نفخ داشتم آیا کم درد علامت تخمک گذاری می تواند باشد؟!

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام بله کمر درد می تواند مربوط به نشانه های تخمک گذاری باشد. از دیگر علایم تخمک گذاری، ترشحات تخم مرغی واژن، دل درد، حساس شدن سینه ها و افزایش میل جنسی می باشد.

ایا کمردرد نشانه تخمک گذاری است، درد پهلو در زمان تخمک گذاری

علت کمر درد در زمان تخمک‌گذاری چیست؟

دلایل دقیق کمر درد در زمان تخمک‌گذاری هنوز شناخته نشده است اما نظریه‌های بسیاری وجود دارند که علل مختلفی از کمردرد در طی تخمک‌گذاری را نشان می‌دهند. که در زیر به برخی موارد آن اشاره می‌شود.
آماده شدن فولیکول‌ها برای آزاد کردن تخمک قبل از تخمک‌گذاری می‌تواد باعث کمر درد و ایجاد درد در شکم شود.
فولیکول‌ها در زمان تخمک‌گذاری رشد می‌کنند که ممکن است سطح تخمدان را بشکند و موجب درد شود.
به منظور آزاد شدن تخمک، دیواره تخمدان پاره می‌شود که موجب درد می شود.
تخریب دیواره رحم و آزاد شدن تخمک و مایع همراه آن باعث کمر درد می‌شود.
برای کمک به رسیدن تخمک به مقصد، لوله‌ی فالوپی تحت انقباض است که ممکن است یکی از علل اصلی درد باشد.

 کمر درد در زمان تخمک‌گذاری چگونه است؟

درد در طی تخمک‌گذاری می‌تواند ناگهان رخ دهد. بنابراین، معمولا با بسیاری از بیماری‌های مختلف اشتباه گرفته می‌شود.

در زیر برخی از علائم مربوط به تخمک‌گذاری بیان می‌شود:
درد معمولا در اواسط دوره قاعدگی اتفاق می‌افتد.
درد تخمک‌گذاری برای مدت کوتاهی است و ممکن است تا یک یا دو روز طول بکشد.
درد شدید، گرفتگی عضلات ممکن است مشاهده شود. درد معمولا خفیف است اما در موارد نادر نیز می‌تواند شدید باشد.
درد ممکن است با حالت تهوع و سردرد همراه باشد.
درد ممکن است هر ماه تغییر کند.
شما همچنین ممکن است خونریزی واژینال را در زمان تخمک‌گذاری مشاهده کنید.

چگونه درد تخمک‌گذاری را کاهش دهیم؟

درد در طی تخمک‌گذاری معمولا خفیف است و نیازی به درمان ندارد. اما در بعضی موارد ممکن است زنان درد شدیدی را تجربه کنند که ممکن است ناراحتی ایجاد کند. در زیر برخی از راه‌ها برای از بین بردن درد وجود دارد.
آب می‌تواند در کاهش درد تخمک‌گذاری بسیار مفید باشد. از اینرو آب زیاد بنوشید.
با استفاده از پد گرم بر روی معده، شکم و پشت. این درد به میزان قابل توجهی از بین می‌ رود.

یک حمام آب گرم بگیرید درد تخمک گذاری را کاهش می‌دهد.
زنان که هر ماه با این مشکل مواجه می‌شوند و درد شدید دارند باید به دنبال راه‌کارهای پزشکی باشند. اگر درد را با تب بالا، شکم درد، استفراغ تجربه می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

چگونه می‌توانم زمان تخمک‌گذاری را تشخیص دهم؟

زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک‌گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمول روز تخمک‌گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد.

با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانی که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه‌های تخمک‌گذاری را فرا بگیرید.

تغییر در ترشحات دهانه رحم از علایم تخمک گذاری:

هر چقدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می‌کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می‌رسد. به نظر بسیاری از خانمها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است.

این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله‌های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.

افزایش دمای بدن از علایم تخمک گذاری:

پس از تخمک‌گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین ۰.۴ تا ۱.۰ درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از یک دماسنج، “دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه‌گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک‌گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌گردد، که دمای بدن را افزایش می‌دهد.

زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آنها اذعان می‌کنند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.

پس از تخمک‌گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر ۲۴ ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر شده است،. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک‌گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.

درد در ناحیه پایین شکم از علایم تخمک گذاری:

حدودا ۲۰% از خانمها می‌توانند تخمک‌گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز mittelschmerz گفته می‌شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

منبع خبر : rasekhoon،iranve

اشتراک‌گذاری
2 نظر
 1. بعضیا درد کمر و پهلو دارند اون هم کی؟ بعد از پریودی.
  انوقت؛ معاینه ستون فقرات و ضعف عضلات بعلاوه دردهای عضلانی رحم و تخمدان رو در نظر باید گرفت و می مونه راه حلی که می تونید خودتون بیابید با مطالعه اینجور مطالب پزشکی که کمک میکنه به راه حل نزدیک بشید و تصمیم های عاقلانه بگیرید …
  ???

 2. ?آب می‌تواند در کاهش درد تخمک‌گذاری بسیار مفید باشد. از اینرو آب زیاد بنوشید.
  ❤با استفاده از پد گرم بر روی معده، شکم و پشت.
  ?یک حمام آب گرم بگیرید درد تخمک گذاری را کاهش می‌دهد.
  ?زنان که هر ماه با این مشکل مواجه می‌شوند و درد شدید دارند اگر درد را با تب بالا، شکم درد، استفراغ تجربه می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  ?برام حمام گرم با زدن صابون لوکس خوشبو و عرق نعنا و نبات و موسیقی ملایم کفایت کرد… ممنوون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *