آیا می تونم به جای قرص ال دی، قرص یاز مصرف کنم؟!

قرص ال دی بهم نمیسازه!

سلام من قرص ال دی مصرف میکنم سه شب هست؛ ولی بهم نمیسازه قرص یازخریدم ایا اشکالی داره که از امشب قرص یاز رو مصرف کنم یا باید بزارم پریود که شدم بعد بخورم قرص یاز را؟؟؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام بهتر است صبر کنید تا بسته قرص به اتمام برسد بعد از یک هفته از اتمام قرص شروع به مصرف قرص یاز کنید.

در ضمن بهتر است با توجه به شرح حالتان قرص مناسب برای شما تجویز شود چون هر قرص ضدبارداری عوارض متفاوتی نیز دارد.

قرص ضد بارداری یاز
بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است.

نحوه مصرف قرص: از روز اول سیکل ،بسته از ابتدا شروع شده و بدون وقفه ،بسته ی دوم شروع شود . قرصهای سفید ،خنثی بوده و دارای هورمون نیستند .

نکات قابل توجه در مصرف قرص یاز
مکانیسم اثر قرص ها مهار تخمک گذاری است
قرص ها موثر در درمان آکنه، PMS، کاهش موهای زائد هستند
مصرف آنها در حاملگی و شیردهی در رده X قرار گرفته است و خطرناک است
با داروهای زیفامپین، ضد صرع ها، آنتی بیوتیك، آتروواستاتین، اسید اسكوربیك، استامینوفن تداخل دارند
۴ هفته قبل از اقدام به جراحی مصرف دارو را قطع کنید
تاخیر موقتی در بارداری ایجاد میشود
در افراد دیابتی، قند خون افزایش می یابد
دارو ۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان مجاز نیست
لکه بینی و خونریزی در مصرف دارو ایجاد می شود و بدون توجه به آن دارو را مصرف کنید 

عوارض قرص ال دی چیست؟

قرص ضدبارداری خوراکی به نام LD دارای دو جزء اصلی استروژن و پروژسترون است که هر جزء از این هورمونها عوارضی بر بدن بر جای میگذارند.

دکتر حنیفه اظهار کرد: عوارض گوارشی نظیر تهوع، استفراغ و افزایش وزن به علت احتباس آب در بافتهای بدن از عوارض هورمون استروژن موجود در قرص LD است. مصرف قرص LD بر روی سیستم انعقاد خون تاثیر گذاشته و موجب افزایش فاکتورهای انعقادی میشود. 

بنابراین احتمال خطر ابتلا به سکته های مغزی در افرادی که از این نوع قرص استفاده میکنند، بالا میرود.

بروز سکته های مغزی بر اثر مصرف قرص LD زمانی رخ میدهد که فرد پس از خوردن قرص، مایعات زیادی ننوشد. 

به عنوان مثال افراد در ماه مبارک رمضان نمیتوانند آب زیادی بنوشند بنابراین این خطر در آنها افزایش مییابد.

با تاثیر هورمون استروژن بر روی سیستم عصبی فرد، احتمال وقوع سردرد در افراد بیشتر شده و تعداد حملات میگرن نیز افزایش مییابد. 

همچنین مصرف این قرص موجب بروز سردردهای تنشی میشود. افزایش فشارخون نیز از دیگر عوارض قرص LD است که به نوعی هم زمینهساز شروع پرفشاری خون است و هم در افرادی که فشار خون دارند موجب افزایش آن میشود. 

زمانی که فشار خون سیستولیک افراد بالای ۱۴۰ میلیلیتر جیوه باشد توصیه میشود که از مصرف قرصهای LD خودداری کنند.استروژن موجود در قرصهای LD احتمال بروز عفونتهای واژینال را افزایش میدهد و اختلال در دورههای خونریزی قاعدگی را به دنبال دارد. 

از دیگر عوارض مربوط به قرص LD افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و رحم است.

همچنین مصرف این قرص باعث بزرگ شدن سینه ها میشود. دکتر حنیفه با بیان اینکه استفاده از قرصهای LD در مواردی منجر به بروز یرقان و مشکلات کبدی میشود، افزود: در مواردی نیز تیره شدن رنگ پوست بر اثر مصرف LD در افراد رخ میدهد.جزء پروژسترون LD نیز عوارضی مانند افزایش LDL خون، ریفلاکس معده، یبوست، افزایش دمای بدن و ترشح شیر از سینهها را به دنبال دارد.

حنیفه با بیان اینکه قرصهای LD با داروهای انعقاد خون کاملا تداخل دارند، اضافه کرد: قرصها در داخل کبد دچار فعل و انفعالاتی میشوند که در اصطلاح پزشکی به آن متابولیزه شدن میگویند.

این مساله باعث میشود داروهای انعقادی سریعتر دفع شوند و در نتیجه تاثیرشان بر روی بدن بیمار نیز کمتر میشود.

خانم ها بهتر است پیش از مصرف قرصهای ضدبارداری حتما با پزشک مشورت کنند تا با گرفتن شرح حال بتواند بهترین تصمیم را برای استفاده یا عدم مصرف قرصهای LD را داشته باشند. 

قطعا با یک دوره مصرف LD فرد دچار عوارض خطرناکی نمیشود و زمانی این قرص میتواند عوارض خطرناکی مانند سرطان یا ناراحتیهای کبدی داشته باشد که بدون مشورت با پزشک و به صورت خودسرانه و طولانی مدت این قرص مصرف شود.

فریبا اسدی، کارشناس مامایی نیز اظهار کرد: قرصهای LD که مهمترین کاربرد آن پیشگیری از بارداری است از سنین باروری تا یائسگی مورد استفاده خانمها قرار میگیرد. 

مصرف قرصهای LD در افراد دارای فشار خون بالا، بیماریهای قلبی، چربی خون بالا و سنین بالای ۳۵ سال ممنوع است.

وی افزود: قرص LD حاوی دو نوع هورمون استروژن و پروژسترون است که در بستههای ۲۱ عددی و کرم رنگ معمولا مورد مصرف خانمها به منظور پیشگیری از بارداری است؛ به طوری که باید در اوایل دوره قاعدگی و در پنج روز اول شروع به خوردن شود و پس از اتمام هفته، یک هفته به خود استراحت بدهند.

وی با تاکید بر اینکه عوارض ناشی از مصرف قرصهای LD به طور معمول پس از یک دوره مصرف از میان میرود، افزود: با مصرف بسته اول از قرصهای LD عوارضی مانند لکهبینی، کم شدن خونریزی ماهیانه، تهوع، استفراغ، چاقی و احتباس آب در بدن به وجود میآید. 

اسدی با بیان اینکه مهمترین مزیت استفاده از قرصهای LD پیشگیری از بارداری ناخواسته است، افزود: مصرف این قرص، دردهای دوران قاعدگی را تا حد چشمگیری کاهش داده و یک درمان مناسب برای کیستهای تخمدان است.

وی ادامه داد: استفاده از قرصهای LD خطر ابتلا به سرطانهای تخمدان را کاهش میدهد و برای افرادی که تمایل به چاق شدن دارند، میتواند مناسب باشد. 

عوارض یاد شده زمانی تشدید میشود که فرد بدون مشورت با پزشک و به طور خودسرانه اقدام به مصرف طولانی مدت قرصها کند.

بنابراین هر دارویی علاوه بر تاثیر مطلوبی که بر روی بدن دارد، دارای عوارض ناخوشایندی نیز هست. 

بنابراین مصرفکنندگان باید تحت نظر و با مشورت پزشک اقدام به استفاده از این قرصها کنند.

منبع خبر : yjc،ooma،nininama

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *