آیا میگو برای زنان باردار مضر است یا مفید؟!

آیا میگو برای زنان باردار مضراست، طرز تهیه میگو برای زنان باردار،  مصرف میگو در سه ماهه اول بارداری،  مصرف میگو در سه ماهه سوم بارداری،  میگو در ماه چندم بارداری ، مصرف میگو در ماه اول بارداری  ،خوردن ماهی در سه ماه اول بارداری

میگو از نقطه نظر پروتئین بسیار غنی و نسبت به گوشت دامهای کشتاری دارای میزان پروتئین بیشتری است، مزیت دیگر گوشت میگو بالا بودن میزان املاح و بخصوص کلسیم و فسفر است، میزان فسفر و کلسیم آن نسبت به گوشت دامهای کشتاری بسیار قابل توجه است.

كارشناس صنايع غذايي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي يزد با اشاره به اينكه ميگو یک منبع پروتئین دریایى است افزود: ميگو از نظر مقایسه ‏اى نسبت به سایر غذاهایى که پروتئین زیادى دارند مانند گوشت ماهى و گروه ماکیان کالرى کمترى است. علي اكبر كمالي با اشاره به كيفيت بالاي پروتئین و اسید آمینه ‏هاى لازم موجود در میگو گفت: پروتئین میگو همانند سایر جانوران دریایى به دلیل نداشتن بافت همبند به راحتى هضم مى‏شود.

وي عنوان كرد: افراد مسن که در جویدن و هضم غذا مشکل دارند، غذاى حاوى میگو گزینه مناسبى براى تأمین پروتئین روزانه آنها است. اين كارشناس صنايع غذايي با بيان اين كه در ميگو میزان اسید چرب اشباع که براى سلامتى مضر است، صفر است که مى‏تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند، عنوان داشت: ميگو مقدار قابل توجهى املاح ضرورى به خصوص فسفر و آهن دارد که بویژه براى کودکان در حال رشد و زنان باردار بسیار مفید است.

اين كارشناس با بيان اين كه ميگو داراى مقدار كمي چربي است، گفت: اسیدهاى چرب امگا۳ که از دسته‏هاى چرب غیراشباع بوده و براى سلامتى مفید هستند در ميگو به وفور یافت مى‏شود. این دسته از اسیدهاى چرب مى‏توانند در کاهش خطر بیمارى‏هاى قلبى مؤثر واقع شوند. اسیدهاى چرب امگا۳ همچنین اجزاى ضرورى براى غشاى سلول مغز و بافت چشم است. وي بيان كرد:

ميگو منبع غنى از ویتامین‏هاى ‏A، B۶، ۱۲B، C، D، E و املاحى چون کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، روى، مس، منگنز و سلنیم است. همچنين کلسیم، روى، آهن، منیزیم و فسفر موجود در میگو نسبت به سایر آبزیان بیشتر است.

اين كارشناس صنايع غذايي متذكر شد: ميگو به دلیل داشتن اسیدهاى چرب امگا۳ به کنترل التهاب و پیشگیرى از لخته شدن خون کمک مى‏کند.

فواید مصرف میگو در بارداری
مصرف میگو در زنان باردار باعث افزایش دریافت اسیدهای چرب امگا ۳، اسیدهای آمینه، پروتئین‌ها و سایر مواد مغذی می‌گردد.

گونه‌های میگو معمولا غنی از سلنیوم بوده و سطوح قابل‌توجهی از آهن، ویتامین ب۱۲، فسفر، یُد، کولین و مس را در خود جای داده‌اند.

علاوه بر این موارد، میگو منبع بسیار خوبی از پروتئین نیز می‌باشد. با این طیف گسترده از مواد مغذی، میگو می‌تواند به رشد و توسعۀ مطلوب جنین نیز کمک کند.

منابع غني از امگا ۳ همچون ميگو در طول دوران بارداري موجب افزايش سطح خوني مناسبي از مواد مغذي در جنين شده و ضريب هوشي او را نسبت به سايرين افزايش مي دهد.

نکته: میگوی سرخ یا سوخاری شده، میزان کالری دریافتی را افزایش می‌دهد در حالی که می‌توان با بخارپز کردن این منبع پروتئینی و زدن چاشنی‌ای مانند آب لیموترش تازه به آن، وعده غذایی کم‌کالری و در عین حال مغذی‌ای داشت. البته کباب کردن و بخارپز کردن میگو با سبزی‌های خام یا بخارپز، می‌تواند وعده غذایی ارزشمندی را به وجود آورد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *