آیا میتوانم با استعمال دخانیات و مصرف سیگار شیرخوارم را با شیر خودم تغذیه کنم؟

سیگار کشیدن موجب کوتاه شدن دوره شیردهی و کاهش حجم شیر میشود. باید از مصرف سیگار در طی دوران شیردهی پرهیز نمایید اما اگر اصرار به کشیدن سیگار دارید به منظور حفاظت از شیرخوار خصوصاً در مقابل بیماري هاي تنفسی ، باید ۲ ساعت قبل از شیردادن و در حضور شیرخوار و نیز کودکان از مصرف سیگار خودداري نمایید. مصرف تنباکو توسط مادر منع مصرفی براي شیردهی نمی باشد. اما از مصرف آن در منزل خودداري نموده و نهایت تلاش خود را براي ترك تنباکو در اولین فرصت به عمل آورید. نیکوتین و سیگار سبب کاهش تولید شیر و وزن گیري شیرخوار می شود و ارتباط آن با دردهاي قولنجی شیرخواران، مرگ ناگهانی شیرخوار، عفونت گوش میانی و عفونتهاي تنفسی تحتانی ثابت شده است.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. به گفته محققان، سیگار کشیدن یک زن باردار موجب تغییر در DNA جنینی می شود.

    به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، در این مطالعه، محققان آمریکایی نمونه های خون نوزادان تازه متولدشده و عمدتا از بند ناف شان را جمع آوری کردند. در مقایسه با نوزدان مادران غیرسیگاری، نوزادان مادران سیگاری دارای بالغ بر ۶۰۰۰ نقطه ای بودند که DNA شان در آنجا به لحاظ شیمیایی تغییر کرده بود.

    در حدود نیمی از این ژن های تغییر یافته مربوط به ژن های دخیل در سیستم رشد ریه ها و سیستم عصبی، نقایص هنگام تولد همچون مشکلاتی نظیر لب شکری و مشکلات چشایی، و سرطان های مرتبط با سیگار کشیدن بود.

    محققان دریافتند بسیاری از این تغییرات در DNA، همچنان در کودکان بزرگ تری که مادرشان در طول بارداری سیگار می کشیده وجود دارد و باقی می ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *