آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود؟!

مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی نمیشود…

حدود ۲ سال است که با قرص ال دی جلوگیری می کنم و تا بحال زایمان نداشتم. سوالم اینه که آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود؟

 مصرف قرص ضد بارداری باعث نازایی نمیشود. با قطع مصرف آن باروری به سرعت برمیگردد و بعد از منظم شدن سیکل قاعدگی و تنظیم تخمک گذاری می توانید اقدام به بارداری کنید.

یکی از عوارض مصرف طولانی مدت قرص ضد بارداری آسیب به بینایی و خطر سرطان سینه است. بنابراین بهتر است از روشهای دیگر پیشگیری از بارداری نیز مثل کاندوم نیز بعد از مدتی استفاده کنید و بطور مداوم از یک روش پیشگیری هورمونی استفاده نکنید و به بدن هر یک سال استراحت دهید؛ و این قرص را حتماً با مشورت پزشک مصرف کنید.

قرص های ضد بارداری چگونه مانع حاملگی می‌شوند؟
دکتر ستاری متخصص زنان بیان کرد: هورمون های کنترل کننده تخمک‌گذاری (LH,FSH) توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شوند. 

قرص‌های ضد بارداری با بالا بردن سطح هورمون های زنانه باعث می شوند بدن تشخیص دهد چون به اندازه کافی هورمون زنانه وجود دارد نیازی به ترشح دو هورمون اصلی LH,FSH نیست بنابراین سطح آن‌ها بسیار کاهش می یابد و تخمک‌گذاری متوقف می‌شود.

وی افزود: در واقع مکانیسم اثر بیشتر قرص‌های ضد بارداری همین توقف تخمک‌گذاری است، اما بخش پروژسترونی نیز باعث کاهش ضخامت لایه داخلی رحم (اندومتر) میشود که این حالت باعث می‌شود اگر هم تخمک گذاری انجام شد جنین به راحتی داخل رحم ننشیند و دفع شود.

قرص‌های هورمونی فوایدی هم دارند؟
این متخصص زنان با اشاره به مزایای این قرص ها بیان کرد: تصور اشتباهی در بین خانمها وجود دارد که قرص های جلوگیری باعث نازایی می‌شوند در صورتی که چنین نیست و با قطع مصرف‌ آن‌ها امکان حاملگی وجود دارد همچنین از دیگر مزایای آن‌ها می‌توان کاهش خطر عفونت و التهاب لگن، کاهش دردها و مشکلات ناشی از تغییرات هورمونی، از بین رفتن فشارها و تحریکات عصبی، درمان و تشکیل مجدد برخی کیست‌های تخمدان، کاهش درد ناشی از بیماری‌های اندومتریوز، کاهش بروز پوکی استخوان بعد از یائسگی، از بین رفتن آکنه‌های پوستی و کاهش خطر بروز بارداری خارج رحمی را برای خانم‌های سالم نام برد.

عوارض شدید قرص‌های پیشگیری و افزایش نگرانی‌ها
بلافاصله پس از شیوع مصرف این قرص‌ها نگرانی در مورد عوارض این قرص‌های ضدبارداری بالا گرفته و با این حال مطالعات نشان داده که بسیاری از عوارض این داروها وابسته به دوز بوده و با کاهش دوز میزان عارضه شاید کمتر شود.

دکتر نوش‌آفرین ستاری می‌گوید: این قرص‌ها حتماً باید زیرنظر پزشک مصرف شوند چرا که در صورت ضروری بودن استفاده از آن‌ها پزشک مرتباً ماموگرافی و سونوگرافی انجام می‌دهد و تست دهانه رحم برمی‌دارد تا عوارض ناشی از آن‌ها را بتواند پیشگیری کند، اما مصرف طولانی مدت و خودسرانه اینگونه داروها عوارض شدیدی را می‌تواند به همراه داشته باشد.

وی، با اشاره به عوارض شدید قرص‌های جلوگیری عنوان کرد: از جمله عوارض این قرص‌ها در حین مصرف می‌توان لکه‌بینی همزمان با مصرف مرتب قرص، تهوع، استفراغ، تورم و دردناکی پستان‌ها، نفخ، تغییر در تمایلات جنسی، تغییرات خلقی، خشکی چشم بخصوص در افرادی که از لنز برای عیوب انکساری استفاده می‌کنند، کمبود ویتامین‌های B6 و B12، سردردهای میگرنی و … را نام برد.

بزرگترین نگرانی در مورد اثرات سرطان‌زایی در مورد سرطان سینه وجود دارد و وزارت بهداشت در باره خطر افزایش سرطان‌سینه در مصرف کنندگان هشدار داده است.

این متخصص زنان بیان کرد: در مطالعات اخیر نشان داده شده که ریسک افزایش سرطان سینه در مصرف قرص‌های ضدبارداری در زنان جوان و میانسال می‌باشد که ۱۰ سال پس از قطع قرص‌ها این ریسک با افراد عادی برابر می‌شود با این حال در صورت بروز سرطان سینه در یک زن که هیچگاه این قرص‌ها را مصرف نکرده سرطان بیشتر محدود به سینه بوده و احتمال انتشار کمتر و درمان راحت‌تر خواهد بود، همچنین مصرف این نوع قرص‌ها باعث افزیش دو برابر ریسک سرطان‌گران رحم می‌شوند.

ممنوعیت‌های مصرف قرص‌های ضدبارداری
پزشک و مامای هر فرد در هنگام انتخاب روش جلوگیری از بارداری سؤالاتی را در زمینه عادات، وضعیت سلامت، سابقه پزشکی خود و خانواده می‌پرسد تا مطمئن شود روشی که برای هر فرد انتخاب می‌کند مناسب و بدون خطر است.

دکتر ستاری، در این خصوص اظهار کرد: مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری برای افرادی که سیگاری هستند یا دیابت، فشار خون، ترمبوز و آمبولی ریوی، هپاتیت فعال و بیماری‌های کبدی، خون‌ریزی‌های نامشخص رحمی، بیماری‌های کیسه صفرا و … دارند و بدنشان مستعد برخی سرطان‌های حساس است، ممنوع می‌باشد، زیرا مصرف این قرص‌ها بیماری آن‌ها را تشدید می‌کند و وضعیت نامطلوبی را برایشان رقم می‌زند.

وی افزود: بهترین جایگزین این قرص‌ها دستگاه آی یوری است که هورمون زیادی را به بدن اضافه نمی‌کنند، بستن لوله‌ها به دلیل ایجاد ناباروری دائم چه برای خانم‌ها و چه آقایان زیاد توصیه نمی‌شود.

خون خودتان را غلیظ نکنید!
این متخصص زنان در خصوص بالا رفتن فشارخون با مصرف قرص‌های ضدبارداری گفت: استفاده از قرص‌های هورمونی باعث افزایش فشارخون و غلیظ شدن آن می‌شود که این افزایش فشارخون در افراد با سنین بالاتر بیشتر است لذا تجویز قرص‌ها از ۳۵ سالگی به بالا با احتیاط باید صورت گیرد و حتماً تحت نظر پزشک معالج باشد ازدیاد فشارخون بدون علامت بوده ولی احتمال دارد در ادامه مصرف با علائمی چون سردرد، خستگی، عصبانیت، طپش قلب و خونریزی از بینی نمایان شود.

 غلیظ شدن خون با مصرف قرص‌های جلوگیری، لخته شدن خون در رگ‌های پا و قلب و مغز را منجر می‌شود که باعث بروز سکته‌های مغزی و گاهی قلبی می‌گردد.

همچنین دکتر سزاوار متخصص قلب در این باره می‌گوید: یکی از خطرات مصرف قرص‌های ضدبارداری افزایش لخته‌پذیری خون است که می‌تواند لخته شدن در ورید‌های تحتانی، آمبولی، پرفشاری خون و سکته‌های قلبی را ایجاد کند و افرادی که در عین حال سیگار هم می‌کشند دو برابر سایر افراد در معرض ابتلا به مشکلات قلبی عروقی قرار دارند.

مصرف همزمان داروها با قرص‌های ضدبارداری خوب یا بد؟
دکتر چیت‌ساز، داروساز با اشاره به تداخل برخی داروها با قرص‌های ضدبارداری تصریح کرد: بعضی از داروهای گیاهی و شیمیایی می‌توانند اثربخشی قرص‌های ضدبارداری را کاهش دهند و برعکس بعنوان مثال مصرف همزمان آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضدافسردگی با قرص‌های جلوگیری اثر قرص‌های ضدبارداری را کاهش می‌دهد و اثر داروهای ضد فشارخون و آنتی دیاباتیک در مصرف تؤامان با قرص‌های ضدبارداری کمتر می‌شود، بنابر این در رابطه با تداخل قرص‌ها باید با پزشک مشورت نمود.

هورمون اضافی در بدنتان نگه ندارید
بنابر این استفاده از این قرص‌ها به مدت طولانی و بدون توقف اصلاً توصیه نمی‌شود همانطور که ذکر شد این قرص‌ها حاوی هورمون اتینیل استرادیول هستند و در واقع گروه اتینیلی که به این استردیول اضافه شده باعث می‌شود هورمون به مدت طولانی در بدن باقی بماند یعنی اگر قرص امروز قطع شود چند ماه طول می‌کشد تا کل دارو از بدن خارج شود بنابر این باید تحت نظر و اجازه پزشک به مصرف قرص‌های ضدبارداری بپردازند و در صورت دیدن علائمی از قبیل درد شدید قفسه سینه، درد شدید شکمی، تنگی نفس، تورم و درد در سابق یا ران پا، اختلالات بینایی، وجود توده در پستان و قرمزی یا برقان پوست فوراً موضوع را به پزشک خود گزارش دهید.

منبع خبر : خبر تکمیلی از yjc

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *