آیا مردان دیابتی می توانند بچه دار شوند؟!

مردان دیابتی می توانند بچه دار شوند اما بچه دار شدن آنها ممکن است کمی دشوار باشد. زیرا تاثیر دیابت بر مردان با اختلال نعوظ، ارگاسم خشک و التهاب سر آلت تناسلی همراه است. اما دیابت باعث از بین رفتن اسپرم نمی شود.

ایا دیابت در مردان باعث ناباروری میشود؟

هنوز تحقیقات کامل و قابل اعتمادی در مورد مشکلات جنسی در افراد مبتلا به دیابت انجام نشده است.
آنچه که ما می توانیم با اطمینان بیان کنیم این است که مشکلات جنسی در افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد سالم نسبتا شایعتر است.
با این حال احتمال بسیار زیادی برای درمان اینگونه مشکلات جنسی وجود دارد.

دیابت می تواند باعث چه مشکلات جنسی شود؟
مشکلات جنسی در مردان

برخی از مشکلات جنسی که در مردان دیابتی ممکن است بروز کند عبارتند از:

۱. اختلال نعوظ: به این مشکل جنسی ناتوانی جنسی نیز گفته می شود. اختلال نعوظ در مردان دیابتی نسبت به سایر مردان شایعتر است. این اختلال به علت کاهش عملکرد رگ های خونی آلت تناسلی به وجود می آید که این کاهش عملکرد در افراد دیابتی زودتر بروز می کند. همچنین محققان معتقدند تاثیرات مخربی که ممکن است بیماری دیابت بر روی اعصاب ناحیه تناسلی بگذارد می تواند منجر به اختلال نعوظ شود.

۲. انزال رتروگراد (ارگاسم خشک): برخی از پزشکان معتقدند که افراد مبتلا به دیابت به میزان بیشتری در معرض ابتلا به انزال رتروگراد قرار دارند. در این اختلال مایع منی در هنگام اورگاسم به سمت عقب حرکت کرده و وارد مثانه می شود و بعد از طریق ادرار دفع می شود.

در چنین مواقعی می توان اسپرم را از ادرار جدا کرده و طی فرایند تلقیح مصنوعی همسر فرد را باردار کرد. این کار تخصصی بوده و باید حتما در مراکز مربوطه و توسط متخصص امر انجام شود.

۳. التهاب سر آلت و پوست ختنه گاه: این اختلال گاهی اوقات در بیماران دیابتی بروز می کند که می تواند رابطه جنسی را آزار دهنده کند.
درمان مشکلات جنسی در مردان مبتلا به بیماری دیابت
اگر اختلال نعوظ در مردان به بیماری دیابت آنها مربوط باشد ممکن است پزشک از داروهای ویژه ای که با نام مهار کننده های PDE-۵ شناخته می شوند استفاده کنند. البته درمان های دیگری نیز وجود دارند از جمله استفاده از لوازم توانبخشی جنسی یا تزریق آلپروستادیل به آلت تناسلی.
درمان انزال رتروگراد مقداری دشوار است و بهتر است برای درمان با یک جراح اورولوژی مشورت کنید.
اگر این مشکل باعث ایجاد ناباروری در فرد شود ممکن است لازم باشد که در آزمایشگاه اسپرم ها از ادرار فرد جدا شده و سپس در رحم همسر فرد بیمار کاشته شود.
التهاب سر آلت تناسلی و پوست ختنه گاه به کمک کرم های ضد قارچ و ضد التهاب به خوبی درمان می شوند. گاهی اوقات لازم می شود که افراد ختنه نشده ختنه شوند.

مشکلات جنسی در زنان
۱. خشکی واژن:
این اختلال می تواند تحریک را دشوار و مقاربت را آزار دهنده کند.
۲. برفک واژن: این بیماری قارچی در زنانی که از لحاظ جنسی فعالیت بیشتری دارند شایع تر است. اما می توان گفت که در زنان مبتلا به دیابت نیز نسبت به افراد سالم شایع تر است.
۳. مشکلات ارگاسم یا عدم تمایل جنسی: در یک مطالعه نشان داده شد که اختلال در عملکرد جنسی و تمایل جنسی در زنان غیر دیابتی ۱۵ درصد و در زنان دیابتی تقریبا ۲۷ درصد است. البته به نظر میرسد که بیشتر این اختلال ها به علت خشکی واژن به وجود می آید.

درمان مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت
امروزه خشکی واژن به کمک لوبریکانت های واژینال به خوبی قابل درمان است. پیش تحریک نیز می تواند به حل این مشکل کمک کند.
برفک واژن معمولا به کمک داروهای ضد قارچ به خوبی مهار می شود.

و در آخر
به یاد داشته باشید که بسیاری از مشکلات جنسی در زنان و مردان مبتلا به دیابت در واقع ارتباطی با دیابت آنها ندارد و به عنوان مثال ممکن است ریشه در مشکلات روابط بین زوج ها یا عوامل روانی داشته باشد.
لازم به ذکر است که تا به حال هیچ موردی مشاهده نشده است که مشکلات جنسی صرفا به علت ابتلا به بیماری دیابت به وجود آمده باشد.

منبع خبر : برگرفته از shafajoo

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. دیده شده مردانی که قند خون ناشتای آنها بالاتر از حد نرمال است ، چه مبتلا به دیابت باشند و یا در مرحله پیش دیابت قرار داشته باشند ، میزان تولید اسپرم در این افراد کمتر از افراد سالم با قند خون طبیعی است .
    در این مردان ممکن است حتی تعداد اسپرم طبیعی باشد اما آنها حرکت خوبی نداشته باشند و همچنین این احتمال وجود دارد که در اثر قند خون بالا اسپرم های تولید شده شکل مناسبی نداشته باشند و مهمترین بخش یک اسپرم که آکروزوم ( Acrosome ) آن می باشد( مسئول ورود به تخمک است ) آسیب ببیند . بنابراین اسپرم تولید شده عملا ناکارآمد است و توان لقاح و باروری تخمک را ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *