آیا در دوران بارداری باید از کاندوم استفاده کرد؟

اگر شما و همسرتان عفونت یا بیماری جنسی مقاربتی ندارید لازم نیست در دوران بارداری از کاندوم استفاده کنید…

ماه دوم بارداری هستم و وقتی با همسرم رابطه دارم از کاندوم استفاده نمی کنم. آیا در دوران بارداری باید از کاندوم استفاده کرد؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

اگر شما و همسرتان عفونت یا بیماری جنسی مقاربتی ندارید لازم نیست در دوران بارداری از کاندوم استفاده کنید.

سوالات رایج درباره نزدیکی در بارداری

۱- آیا نزدیکی یا ارگاسم در بارداری باعث سقط جنین یا انقباض عضلات می شود؟
در موارد بارداری طبیعی و کم خطر، پاسخ خیر است. انقباضاتی که در طول و پس از ارگاسم حس می کنید، کاملا متفاوت از انقباضات زایمان است. با این حال افراد با بارداری غیر طبیعی باید با پزشک صحبت کنند تا مطمئن شوند حاملگی شما در معرض خطر قرار نمی گیرد.

پزشکان معمولا توصیه می کنند خانم ها در طی هفته های آخر بارداری از داشتن نزدیکی اجتناب کنند، زیرا اسپرم شامل یک ماده شیمیایی است که انقباضات را تحریک می کند.

۲- چه زمانی نباید در بارداری رابطه جنسی داشته باشید؟
اگر یکی از موارد بارداری های پر خطر زیر را داشته باشید نباید رابطه جنسی داشته باشید:

 شما در معرض خطر سقط جنین هستید یا سابقه سقط جنین دارید.
شما در معرض خطر زایمان زودرس هستید.
 خونریزی واژینال، ترشحات یا گرفتگی بدون علت دارید.
 کیسه آمنیوتیک شما نشت کرده یا غشاء آن پاره شده است.
 دهانه رحم شما در دوران بارداری خیلی زود باز شده است.
 جفت در قسمت پایین رحم قرار گرفته است .
 دوقلو، سه قلو یا چند قلو باردار هستید.
به خاطر داشته باشید که اگر پزشک تاکید می کند رابطه جنسی نداشته باشید، به معنی نداشتن ارگاسم یا تحریک جنسی نیز می باشد.

۳- بارداری چگونه می تواند بر زندگی جنسی شما تاثیر بگذارد؟
علاقه و تمایل شما به رابطه جنسی در طول بارداری تغییر می کند. افزایش و کاهش میزان هورمون ها و سایر تغییرات در بدن ممکن است بر روی میل جنسی شما تأثیر بگذارد. در اینجا برخی از تغییرات میل جنسی در دوران بارداری ذکر شده است:

۱- سه ماهه اول:
تغییر سطح هورمون در اوایل بارداری و تغییر شکل بدن ممکن است باعث شود بیشتر احساس جنسی داشته باشید. اما این تغییرات ممکن است منجر به کاهش میل جنسی، خستگی، معده درد، حساس شدن سینه ها و تکرر ادرار شود.

۲- سه ماهه دوم:
ممکن است در طول سه ماهه دوم احساس بهبودی کنید. ناراحتی هایی که در سه ماهه اول داشته اید از بین رفته یا می توانید آنها را در سه ماهه دوم کنترل کنید. شکم شما در حال بزرگ شدن است اما هنوز به اندازه کافی کوچک است تا رابطه جنسی راحتی داشته باشید. در واقع، ممکن است بخواهید رابطه جنسی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشید!

زنان در دوران بارداری خون زیادی دریافت می کنند و بیشتر این خون در زیر کمر جریان دارد. این افزایش جریان خون باعث می شود راحت تر ارگاسم داشته باشید. ارگاسم زمانی است که از رابطه جنسی لذت می برید. هنگامی که ارگاسم می شوید، در داخل و اطراف واژن احساس انقباض می کنید.

۳- سه ماهه سوم:
ممکن است با نزدیک شدن به پایان بارداری، کمتر میل جنسی داشته باشید. همانطور که شکم شما بزرگتر می شود، موقعیت های جنسی ناراحت کننده تر می شوند. ممکن است کمتر به رابطه جنسی علاقه نشان دهید، زیرا بیشتر به زایمان و داشتن نوزاد جدید فکر می کنید.

۴- راه های دیگری که می توانید با همسر خود نزدیکی کنید، چیست؟
مجبور نیستید رابطه جنسی داشته باشید تا به همسرتان علاقتان را نشان دهید. می توانید برای نشان دادن صمیمت از روش های زیر استفاده کنید:

در آغوش کشیدن
بوسیدن
ماساژ
استمناء متقابل. این حالت زمانی است که شما و همسرتان یکدیگر را لمس می کنید تا به ارگاسم برسید.
برای نزدیکی به همسرتان، در مورد نیازهای خود صحبت کنید. اگر روش شما مناسب نیست آن را تغییر دهید. اگر درباره تأثیر بارداری بر روی رابطه خود نگران هستید، به پزشک صحبت کنید.

۵- چه نوع علائمی نیاز به تماس با پزشک یا ماما را ایجاد می کند؟
طبیعی است در طول و یا بعد از رابطه جنسی یا ارگاسم احساس ناراحتی کنید، اما اگر این ناراحتی بعد از چند دقيقه برطرف نشد، يا اگر درد يا خونريزي پس از زايمان دارید، با پزشک خود تماس بگيريد. هر زمان سؤال یا نگرانی درباره رابطه جنسی دارید با دکتر یا ماما صحبت کنید. اگر به شما گفته می شود از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید، به توصیه ها توجه کنید.

۶- چگونه می توانم خودم را از عفونت های جنسی منتقلی محافظت کنم؟
اگر در معرض خطر ابتلا به عفونت های منتقله از راه جنسی هستید، باید از رابطه جنسی اجتناب کنید و یا حداقل از کاندوم لاتکس استفاده کنید.

۷- آیا رابطه جنسی دهانی در بارداری ایمن است؟

در بیشتر موارد، بله، رابطه جنسی دهانی امن است. لیس زدن امن است، اما دمیدن هوا درون ناحیه تناسلی امن نیست. دمیدن هوا در مهبل (واژن) می تواند یک آمبولیز هوایی ایجاد کند (یک حباب هوا که به گردش خون شما می رسد). این مسئله به ندرت اتفاق می افتد، اما ممکن است برای شما یا جنین تهدید کننده زندگی باشد.

همچنین اگر همسر شما تبخال دهانی دارد، رابطه جنسی دهانی برای شما امن نیست. اگر همسر شما تا به حال ویروس تبخال داشته است، باید در سه ماهه سوم به طور کامل از دادن رابطه جنسی دهانی برای شما خودداری کند، حتی اگر علائمی ندارد.

اگر مطمئن نیستید وضعیت ویروس HIV همسرتان چیست، از یک سد دندانپزشکی (ورقه ای از لاتکس که بین اندام تناسلی شما و دهان همسرتان قرار داده می شود) استفاده کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد یک فرد ممکن است قادر به انتقال HIV از طریق برش های کوچک در دهان باشد.

۸- در زمان بارداری میل جنسی کمی دارم. آیا طبیعی است؟
طیف وسیعی از تجارب فردی در مورد میل جنسی در دوران بارداری وجود دارد. برخی از زنان در طول بارداری دارای میل جنسی بالایی هستند، در حالی که دیگران علاقه کمتری به رابطه جنسی نشان می دهند. در سه ماهه اول، ممکن است احساس خستگی یا تهوع داشته باشید. این تغییر غیرمعمول به خاطر تغییرات جسمی و احساسی کاملا طبیعی است. اما در سه ماهه دوم میل جنسی شما افزایش می یابد.

با این حال، تمایل جنسی شما در سه ماهه سوم کاهش می یابد. احساس خود را به همسرتان بگویید و به او اطمینان دهید هنوز دوستش دارید. سعی کنید ارتباط بین خودتان و همسرتان را از دست ندهید.

۹- آیا رابطه جنسی می تواند باعث شروع درد زایمان شود؟
خیر اگر بارداری معمولی و کم خطر دارید درد زایمان شروع نمی شود. تحریک جنسی یا ارگاسم نمیتواند باعث درد زایمان یا سقط جنین شود. در حالی که ارگاسم ممکن است باعث انقباض رحم شود، انقباضات به طور کلی موقت و بی ضرر هستند.

۱۰- آیا داشتن رابطه جنسی در بارداری امن است؟
اکثر خانم هایی که بارداری طبیعی دارند تا زمانی که کیسه آبشان پاره شود و یا درد زایمان داشته باشند، رابطه جنسی را ادامه می دهند. اما در بعضی موارد باید از داشتن رابطه جنسی بپرهیزید. در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید.

۱۱- بهترین موقعیت جنسی در دوران بارداری چیست؟
تا زمانی که راحت هستید و احساس ناراحتی نمی کنید، اکثر موقعیت های جنسی در دوران بارداری مناسب است. رابطه جنسی دهانی نیز در دوران بارداری ایمن است. با پیشرفت بارداری می توانید شکل های مختلف را بررسی کنید و در حالتی که راحت تر هستید نزدیکی داشته باشید.

۱۲- آیا کاندوم در بارداری لازم است؟
داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند عفونت را منتقل کند و باعث ایجاد مشکلات جدی برای شما و جنین شود. اگر همسر شما عفونت منتقله از راه جنسی دارید از هر گونه رابطه جنسی اجتناب کنید. اگر موارد زیر وجود دارد از کاندوم استفاده کنید:

با چند نفر رابطه جنسی دارید.
در طول بارداری با فرد جدیدی رابطه جنسی دارید.

۱۳- آیا نزدیکی کردن در بارداری باعث زایمان زودرس می شود ؟
خود نزدیکی و دخول در بارداری به تنهایی در یک خانم باردار کم خطر این مشکل را ایجاد نمی کند. اما در خانمهای که مشکلاتی دارند (مثلا سابقه زایمان زودرس ، رحم دو شاخ ، سرکلاژ و ..) ، نزدیکی و دخول در باردای می تواند سبب تحریک انقباضات رحم شود .  

منبع خبر : مطلب تکمیلی از ooma

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *