آیا بیماران ام اس میتوانند باردار شوند؟/ بیماری ام اس بعد از زایمان

بیماران ام اس با نظر پزشک می توانند بچه دار شوند…

آیا بیماران ام اس میتوانند باردار شوند، نوع زایمان در بیماران ام اس ، بیماری ام اس بعد از زایمان،  بیماری ام اس و بچه دار شدن ، ام اس و زایمان طبیعی،  طول عمر بیماران ام اس،  بیماری ام اس و رابطه زناشویی،  ام اس و بارداری

آیا می‌توان با وجود ابتلا به اِم‌اِس بارداری سالمی داشت؟

اگر با وجود ابتلا به بیماری اِم‌اِس (MS) علاقه‌مند به تشکیل خانواده و داشتن فرزند بوده اما به خاطر بیماری خود نگران هستید، ما به شما می‌گوییم که مانعی در سر راه شما نبوده و مجبور نیستید این اهداف شیرین را نادیده بگیرید. این مسئله باعث نمی‌شود که قید بارداری را زده یا به جنینتان آسیب بزنید و آن را سقط کنید. احتمال وقوع بارداری و زایمانتان نیز مانند خانم‌هایی که اِم‌اِس ندارند خواهد بود.

پیش از باردار شدن:
با پزشکتان صحبت کنید و در مورد اینکه قصد بارداری دارید با او مشورت کرده و از او اجازه بگیرید. اگر بیماری شما تحت کنترل باشد، به احتمال زیاد جواب مثبت خواهید گرفت. برخی داروهای مصرفی در بیماری اِم‌اِس مثل گلاتیرامر‌استات (کوپاکسون)، تریفلونومید (اوباژیو) و اینترفرون‌ها در بارداری ایمن نیستند. بنابراین می‌بایست از حداقل یک ماه قبل از اقدام به بارداری تحت نظر پزشک مصرف آن‌ها را قطع نمایید.

هنگامی که باردارید:
در این دوران منتظر احساس آرامش و تسکین باشید. چراکه در طی بارداری ممکن است علایم اِم‌اِس کاهش یابند زیرا بارداری به‌طور طبیعی از عود علایم، به ویژه بعد از سه‌ماهه‌ی اول جلوگیری می‌نماید. پس از این زمان لذت ببرید و بر دریافت تغذیه‌ی مناسب، ورزش و استراحت به میزان مناسب تمرکز کنید تا انرژیتان را برای ادامه‌ی بارداری افزایش دهید.

مراقب عفونت دستگاه ادراری باشید، چراکه در خانم‌های باردار مبتلا به اِم‌اِس شایع‌تر است. بنابراین آب زیاد بنوشید و اگر احساس سوزش هنگام ادرار کردن داشتید و یا ادرارتان کدر و بدبو شد با پزشکتان مشورت کنید. با در نظر گرفتن شرایط حتی ممکن است نیاز باشد که ماهانه آزمایش ادرار انجام دهید.

ممکن است دچار یبوست شوید. مصرف مواد غذایی ملین می‌تواند به حل این مسئله کمک کند.

مراقب تعادلتان باشید. هنگامی که شکم‌تان بزرگ‌تر می‌شود ممکن است تعادلتان کاهش یابد. بنابراین از یک عصا یا سایر ابزارهای کمک‌کننده در راه رفتن استفاده نمایید تا سقوط نکنید.

خودتان را برای یک زایمان خاص و به‌یاد‌ماندنی آماده کنید. احتمالاً احتمال اینکه یک زایمان خوب داشته باشید درست مانند زنان دیگر است.

البته اگر در حین زایمان به علت خستگی یا ضعف عضلانی نتوانید زور بزنید، پزشکتان ممکن است از ابزارهای خاصی استفاده نماید تا به زایمان طبیعیتان کمک کند یا ممکن است بسته به شرایط شما، تصمیم به زایمان سزارین بگیرد.

اگر به دلیل اِم‌اِس در لگن خود دچار بی‌حسی باشید، ممکن است دردها را به درستی حس نکرده و متوجه نشوید زایمانتان در حال شروع شدن است. در این موارد پزشکتان در ماه آخر فاصله‌ی ویزیت‌ها را نزدیک‌تر خواهد کرد تا شرایط شما تحت کنترل مداوم باشد. به‌علاوه داروهایی همچون روش‌های بی‌حسی‌ اپیدورال که درد را سرکوب می‌کنند برای افراد مبتلا به اِم‌اِس ایمن هستند. در صورت تمایل به کمک گرفتن از این روش‌ها حین زایمان، مسئله را به پزشکتان اطلاع دهید.

یماری ام اس بعد از زایمان:

لازم است نسبت به عوارض بعد از زایمان آگاهی داشته باشید. در نه ماه اول بعد اززایمان تا ۴۰ درصد زنان مبتلا به اِم‌اِس عود بیماری را تجربه خواهند کرد. اما شعله‌ور شدن بیماری، خطر ناتوانی طولانی‌مدت را افزایش نمی‌دهد. اگر قبل از بارداری تعداد دفعات شعله‌ور شدن بیماری و علایمتان زیاد بوده است، ممکن است پس از زایمان هم این مشکلات را به میزان بیشتری تجربه کنید.

ممکن است شروع مصرف داروهای MS ایده‌ی خوبی برای کمک به توقف این حملات باشد اما باید به شیردهیتان نیز فکر کنید. اگر مصرف داروهایتان را مجدداً آغاز نمایید، ممکن است نتوانید شیردهی داشته باشید زیرا برخی از این داروها می‌توانند به کودکتان که از شیر شما می‌خورد آسیب وارد کنند. اما اگر پزشک شما تشخیص داد شرایط مناسب بوده و می‌توان فعلاً مصرف داروها را شروع نکرد، می‌توانید شیردهی داشته باشید. مطمئناً این شرایط برای کوچولویتان بی‌خطر است.

به یاد داشته باشید که در این دوران بیشتر از همیشه به استراحت نیاز دارید، بنابراین روزها کمی از شیرتان را بدوشید و آن را در یخچال نگه دارید تا شب‌ها همسرتان شیر دوشیده را به کودکتان بدهد و بدین طریق تعداد دفعات شیردهی‌های شبانه را کاهش داده و بیشتر از قبل بخوابید. اگر بنا به شرایط خود مصرف داروها را به شیردهی ترجیح دادید، احساس گناه نکنید. کودک شما بیش از همه به یک مادر سالم نیاز دارد.

ذهنتان را سرحال و شاد نگه دارید. زنان مبتلا به اِم‌اِس در هنگام بارداری و به‌خصوص بعد از زایمان بیشتر از دیگر زنان درمعرض خطر افسردگی هستند.

به همین دلیل ممکن است پزشک در طی ویزیت‌های معمول بارداری یا پس از زایمان مادر را از نظر افسردگی مورد ارزیابی قرار دهد. به‌علاوه در صورتی که متوجه هر نوع علامت مرتبط با افسردگی مانند احساس ناراحتی یا ناامیدی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید، چرا که پزشکتان می‌تواند علائم افسردگی شما را درمان کند.

آیا کودک شما نیز دچار اِم‌اِس خواهد شد؟
این مسئله یک نگرانی رایج برای بیشتر والدین است. اگرچه اِم‌اِس زمینه‌های ژنتیکی نیز دارد اما کودکان بالغ متولدشده از والدینی با این شرایط ، با احتمال ۹۶ درصد به این بیماری مبتلا نمی‌شوند.

منبع خبر : Webmd ،mom

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *