آیا بعد از برداشتن رحم پریود میشویم؟!

بعد از برداشتن رحم پریود نمی شوید زیرا پریود، ریزش دیواره داخلی رحم بطور ماهانه است…

بعد از برداشتن رحم پریود اتفاق نمی افتد و حاملگی هم رخ نمی دهد. پریود، به جاری شدن خون از پوشش داخلی رحم گفته می شود؛ که به طور منظم در خانمها از اوایل سنین جوانی، در دوران بلوغ تا دوران یائسگی رخ می دهد.

هیسترکتومی یا عمل جراحی برداشتن رحم در بسیاری از زنان انجام می‎شود. این عمل بیشتر در زنان ۴۰ تا ۵۰ ساله معمول است. این جراحی به دلایل متعددی انجام می‌شود و جزو جراحی‌های سنگین به شمار می‌آید. 

چرا عمل جراحی برداشتن رحم انجام می‌شود؟
هیسترکتومی برای درمان مشکلات سلامت در سیستم دستگاه تناسلی انجام می‌شود که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

قاعدگی سنگین
درد طولانی مدت لگنی
تومورهای غیرسرطانی مانند فیبروم
سرطان تخمدان، رحم، دهانه رحم یا لوله‌های فالوپی

انواع هیسترکتومی
جراحی برداشتن رحم بسته به علت جراحی و اینکه چقدر رحم و سیستم تولید مثل درگیر باشد، انواع مختلفی دارد.

انواع عمل جراحی برداشتن رحم:
هیسترکتومی کلی: رحم و گردن رحم در این جراحی خارج میشود. این جراحی رایج‌ترین عمل جراحی است.
هیسترکتومی زیرجلدی: در این جراحی قسمت اصلی رحم برداشته می‌شود ولی دهانه رحم باقی می‌ماند.
هیسترکتومی کلی و سالپینگووفورکتومی: در این جراحی رحم، دهانه رحم، لوله‌های فالوپی و تخمدان‌ها برداشته می‌شود.
هیسترکتومی رادیکال: رحم و بافت‌های اطراف آن از جمله لوله‌های فالوپ و بخشی از واژن و تخمدان‌ها و غدد لنفاوی و چربی در این جراحی برداشته می‌شود.

روش‌های انجام عمل برداشتن رحم
هیسترکتومی لاپاراسکوپی: با انجام برش‌های بسیار کوچک در شکم عمل برداشتن رحم اتفاق می‌افتد. این هیسترکتومی با کمک ماشین رباتیک انجام می‌شود. در مقایسه با هیسترکتومی شکمی در عمل جراحی لاپاراسکوپی خطر ابتلا به عفونت کمتر بوده و نیاز به بستری کوتاه مدت‌تری در بیمارستان وجود دارد و شما زودتر به فعالیت‌های عادی بازخواهید گشت.
هیسترکتومی واژن: از طریق این جراحی رحم از طریق برشی در بالای واژن خارج می‌شود. این جراحی عوارض کمی دارد و زمان بهبود آن نیز کوتاهتر است.
هیسترکتومی شکمی: روی شکم برش داده شده و رحم خارج می‌شود. باز شدن شکم در این جراحی به پزشک یک دید کلی از اندام‌های لگنی می‌دهد. اما در این جراحی اگر رحم بزرگ باشد خطر چسبندگی وجود دارد و عوارضی مانند عفونت زخم، خونریزی، لخته شدن خون و آسیب عصبی وجود دارد. این جراحی نیاز به بستری و دوران بهبود طولانی مدت دارد.

آیا عمل جراحی برداشتن رحم ایمن است؟
هیسترکتومی یکی از امن‌ترین روش‌های جراحی است. با این حال مانند هر جراحی مشکلاتی ممکن است رخ دهد. برخی از مشکلات مربوط به جراحی ممکن است چند روز بعد از جراحی خود را نشان دهد که از جمله این مشکلات می‌توان به تشکیل لخته خون و انسداد روده اشاره کرد.

عوارض عمل برداشتن رحم
از جمله عوارضی که می‌توان برای این جراحی در نظر گرفت عبارت است از:
خونریزی شدید
عفونت
آسیب به مثانه و روده
واکنش جدی به بیهوشی عمومی
تب و لرز
درد شدید
ترشحات قرمز
یبوست
درد قفسه سینه

باورهایی درباره عمل برداشتن رحم
پیش از عمل جراحی ممکن است اطرافیان هشدارهایی درباره چاقی بعد از عمل و افزایش موی صورت، افسردگی و سختی رابطه جنسی بعد از آن بدهند. این باورها درباره عمل جراحی برداشتن رحم درست نیست هرچند خانم‌ها زمانی که جراحی هیسترکتومی انجام می‌دهند احساس خلا ناشی از برداشتن رحم را می‌کنند اما درک این که این جراحی لازم است، تاحدود زیادی می‌تواند این خلا را از بین ببرد.

بعد از جراحی برداشتن رحم چه اتفاقی می‌افتد؟
بعد از جراحی برداشتن رحم ممکن است کمی ترشحات خونی داشته باشید. اگر جراحی هیسترکتومی از طریق برش شکم انجام شده باشد احتمالا بخیه روی شکم قرار می‌گیرد. در هیسترکتومی واژن بخیه جذبی بوده و خود به خود حل می‌شود. زخم بعد از یک هفته یا بیشتر بهبود پیدا می‌کند اما در جراحی کامل ممکن است طول بکشد و تا ۱۲ هفته زمان ببرد.

مدت زمان بهبود عمل جراحی برداشتن رحم
هیسترکتومی یک عمل جراحی سنگین است و شما چند روز را باید در بیمارستان بستری باشید و بعد از آن ۶ تا ۸ هفته دوره بهبود طول می‌کشد. زمان بهبود کاملا بستگی به نوع هیسترکتومی دارد. در طول این مدت به هیچ عنوان نباید شی سنگین بلند کنید.

یائسگی همراه با جراحی برداشتن رحم
اگر تخمدان‌ها هم در طول هیسترکتومی برداشته بشود شما بلافاصله بعد از عمل صرفنظر از سن، یائسه خواهید شد. اگر یک یا هر دو تخمدان شما دست نخورده باقی بماند احتمال دارد ۵ سال بعد از جراحی یائسگی را تجربه کنید. اگر پس از برداشتن رحم دچار یائسگی شده باشید باید هورمون درمانی انجام دهید.

منبع خبر : مطلب تکمیلی از ninisite

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *