آیا “بسته های هوش” تبلیغاتی کودک شما را نابغه می کند؟/ افزایش هوش کودکان قبل از تولد!

فواید و مضرات گسترش پیام های تبلیغاتی برای رشد هوش کودکان چیست؟ این تبلیغات همه آنچه باید بدانیم را می گوید؟ چه حرف های ناتمامی در تبلیغات بسته های هوش وجود دارد؟ رشد و پرورش هوش شناختی کودکان مدتی است که با فعالیت های برخی مؤسسه های خصوصی و کمک تبلیغات رسانه ای به احساس نیاز در تعدادی از خانواده ها تبدیل شده است.

تلاش برای باهوش شدن فرزندان در هر خانواده ای به یک شکل بروز می کند: شوق خرید بسته های آموزشی هوش افزا، نگرانی از اینکه اگر نتوانم کلاس و بسته ای را برای فرزندم تهیه کنم، چه آینده ای در انتظار فرزندم خواهد بود؟ البته نمی توان همه مزایای کمک آموزشی را انکار کرد اما وقتی شعار های تبلیغاتی کار را به آنجا برساند که ادعا کنند که شما می توانید با ۱۵دقیقه در روز کودکتان را نابغه کنید و… آثار نامطلوبی به وجود می آورند و با اغراق های خود سطح تلاش های تربیتی را محدود و غیرواقعی می کنند.

اینکه پیام های تبلیغاتی مکررا و دائم از وظیفه آموزش پدرها و مادرها و محبت آنها بگویند و بعد خرید محتوای خود را مساوی پدر و مادری کردن خوب تلقی کنند، موجب می شود که توجه و دغدغه والدین کم کم به نوعی نگرانی تبدیل شود که فقط با خریدن این بسته های هوش از بین می رود. البته آسیب جدی دیگر این نوع تبلیغات این است که برای قشر ضعیف و کم توان مالی حسرت برباد رفتن آینده فرزاندشان را به دنبال دارد. ما به شما می گوییم که چگونه می توانید بدون خرید این بسته های هوش افزا به کودک خود کمک کنید.

همه باهوشند اما…

نمره هوش فرزندان برای بعضی پدرها ومادرها، بهانه خوبی برای فخر فروشی آنهاست درحالی که آیا کسی به نظر بچه ها وقتی مجبور می شوند تست هوش بدهند، بازی های فکری کنند یا… توجه می کند؟ اجبار در رشد هوش و نابغه شدن، اگر برای بچه ها وظیفه ای باشد که به وسیله آن رضایت پدر و مادر را به دست بیاورند، نه تنها تلاش مفیدی نیست بلکه موجب از بین رفتن خلاقیت آنها هم می شود.

هوش تیزکنی!

در واقع هوش شناختی که تبلیغات با شعار هایی مثل فعال سازی نیمکره راست و چپ و… آن را به معنی تضمین موفقیت آینده فرزندان معرفی می کنند، فقط می تواند در سال های اولیه تحصیل بچه ها ضامن موفقیت تحصیلی آنها باشد. ضمن آنکه پدر و مادر بودن یک بچه نابغه نیز کار راحتی نیست. امروزه با پیشرفت علم دیگر نمی توان از یک مدل هوش حرف زد بلکه باید به انواع مختلف هوش اهمیت داد. افراد موفق در کنکور، محیط های کار و… لزوما افرادی با هوش شناختی بالا نیستند بلکه آنها افرادی با هوش متوسط و نرمال هستند که توانسته اند هوش هیجانی خود را بالا ببرند و توانایی ها و انگیزه های خود را بشناسند.

همچنین این افراد می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. برای آنکه بتوانید موفقیت آینده بچه های خود را تضمین کنید لازم است هوش شناختی و هوش هیجانی را به موازات هم رشد بدهید. امروزه همه باهوشند. فرق آدم ها در شناخت نوع هوش آنهاست. کسی که توانایی حرف زدن بسیار خوبی دارد، فردی که می تواند با افراد به خوبی ارتباط برقرار کند، نقاش ها، ورزشکارها، دوستداران طبیعت و…، همه از نوعی از هوش بهره برده اند که احتمالا دیگران از این نوع هوش به اندازه کافی بهره نبرده اند.

هوش افراد در دسته هایی با این نام مثل هوش کلامی، هوش میان فردی، هوش فضایی، هوش جسمی و… قرار می گیرد.

اگر شما پدرها و مادر ها سطح اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید و فقط شنونده محض این تبیلغات نباشید، می توانید محیطی برای تجربه اندوزی و تلاش و خلاقیت بچه ها تدارک ببینید. بعد کم کم خودتان می توانید کشف کنید که فرزند شما از کدام یک از انواع هوش بیشتر بهره برده است. اتفاقا این کشف صرفا با خرج کردن پول به دست نمی آید؛ صبر شما و وقتی که برای این کار می گذارید مهم ترین ابزارهای شما در این کار هستند.

اولین سال های زندگی

خانواده ای که پدر و مادر در آن سختگیری بی جا دارند و پرخاشگر و انتقاد کننده باشند، به هوش بچه ها و جرأت بچه ها برای بیان توانایی شان صدمه وارد می کند. در مقابل، خانواده هایی که محیط دوستانه، آرام و رابطه ای برمبنای تعامل سالم با فرزند خود دارند می توانند به رشد توانایی های هوشی بچه ها کمک کنند. پیشنهاد های زیر به شما کمک می کند که در تقویت هوش بچه ها اثرگذار باشید:

۱- صبحانه خوب و کامل را فراموش نکنید. مغز خوب و سالم، غذای سالم و کافی هم نیاز دارد؛ اگر کودک شما صبحانه خوبی بخورد که بتواند ۲۰درصد انرژی او را برای ادامه روز تأمین کند، حتما توجه و تمرکز بیشتری پیدا می کند.

۲- بازی به اندازه غذای خوب می تواند در رشد هوش شناختی کودکان اثر گذار باشد. بازی حساب شده نوعی تمرین مغز است. در دوران نوزادی با بغل کردن بچه و بازی کلامی با نوزادان می توانید به رشد و تقویت بیشتر و بهتر هوش آنها کمک کنید. در سال های بعدی هم می توانید به کمک حواس بچه ها و بدون آنکه امکانات مادی زیادی لازم داشته باشید با او بازی کنید و به افزایش شبکه سلول های مغز که ابزار هوش است، کمک کنید.

۳- دالی بازی، قایم موشک، بازی های نمایشی مثل پانتومیم و حتی تشخیص بو ها با چشم بسته به رشد هوش کودک کمک می کند.

۴- در سال های بالاتر، بازی های فکری که بچه ها خودشان انتخاب می کنند مثل پازل و بعضی از بازی های رایانه ای در زمان های محدود می تواند مؤثر باشد.

۵- تعامل کودک و والدین مثل حرف زدن، گوش کردن به هم، توجه به هم، سؤال پرسیدن و نظر خواستن، در قدرت هوش بچه ها اثر گذار است.

۶- اگر پدر و مادر اهل مطالعه کتاب باشند به راحتی می توان ایده تشویق کودکان به مطالعه را برای افزایش هوش عملی کرد.کتاب خواندن سلول های مغز را فعال و زمینه تجربه اندوزی و آزمون و خطای کمتر را به بچه ها هدیه می کند. برای بچه ها کتاب بخوانید و اجازه بدهید هر سؤالی دارند از شما بپرسند و به آنها با حوصله و دقت جواب دهید. حتما شما هم بعد از خواندن کتاب از کودک خود درباره شخصیت ها و اتفاقات داستان سؤال بپرسید. از او بخواهید درباره داستان کتاب نقاشی هم بکشد.

۷- سرزنش و مقایسه بچه ها را فراموش کنید. اگر بخواهید با میزان هوشمندی بچه ها فخرفروشی کنید آنها را در فشار روانی قرار می دهید و از همه مهم تر اینکه دوران کودکی را از آنها می گیرید.

۸- شاید فکر کنید هر فرد نابغه و باهوش موفقی، قطعا خانواده مرفه و بدون مشکلی داشته. اما بهتر است بدانید که اغلب افراد موفق دنیا زندگی های سخت و پر از رنجی داشته اند. شاید راز این شکوفایی در این باشد که ذهن افراد در شرایط سخت و چالش انگیز مجبور می شودکه اطلاعات را پردازش و راه حل یابی کند. در خانواده به دنبال ایجاد محیط مصنوعی و گلخانه ای که در آن بچه ها به رشد هوشی برسند، نباشید، به آنها فرصت فکر کردن و حل مسئله بدهید.

۹- خلاقیت را در کودک رشد دهید. یکی از راه های رشد خلاقیت این است که به جای اینکه همه چیز را حاضر و آماده در اختیارش بگذارید، به او کمک کنید تا از وسایل و ابزارهای دم دستی و غیرقابل استفاده، وسایل مورد نیاز خودش را بسازد. به او فرصت بدهید فکر کند که چگونه می تواند به کمک یک لوله مقوایی که از انتهای یک دستمال کاغذی رولی باقی مانده است و چند تکه پارچه و چسب و… یک جامدادی رومیزی برای خودش بسازد.

کمک به هوش بچه ها قبل از تولد

هوش شناختی یکی از ابزارهای موفقیت بچه ها در آینده است. همانقدر که وراثت و ژن ها می توانند در میزان هوش بچه ها اثرگذار باشند، محیط هم می تواند در رشد و تقویت یا هدر دادن و ضعیف کردن این نعمت خدادادی نقش داشته باشد. مراقبت از هوش بچه ها بیش از هرکسی از دست پدر و مادرها بر می آید. اما راه های تقویت هوش شناختی چیست؟

حتما شما هم در گفت وگوهای روزمره خود به شوخی از کسی شنیده اید که بگوید: از مغزت کار بکش که خاک نخورد. اینگونه جمله ها هرچند به شوخی بین ما رد و بدل می شوند اما واقعیت دارند و اثبات شده هستند. سلول های مغز هم مثل سلول های دیگر بدن ما درصورتی که به خوبی به کار گرفته نشوند، از بین می روند. تقویت هوش شناختی به این معنی است که شما برای زنده ماندن و تقویت کردن سلول های مغزی تلاش کنید.

جالب است بدانید که کمک به تقویت هوش شناختی، قبل از تولد کودک شروع می شود و بعد از ۸سالگی به ندرت تغییر می کند.

در دوران بارداری نخستین قدم های محیط و پدر و مادر برای هوشمندی بچه ها برداشته می شود. پیشنهادهای زیر می تواند به مادران باردار کمک کند:

مادر آرام و بدون اضطراب، کودک آرامی خواهد داشت که زمینه شکوفایی هوش بیشتری برایش فراهم می شود. سعی کنید در این دوران آرامش خود را حفظ کنید. یکی از راه های آرامش گرفتن در روزهای بارداری قرآن خواندن است.

نوع تغذیه زنان باردار و استفاده از انواع ویتامین ها و مواد مغذی برای شکل گیری سلول ها مهم است. در توصیه های اسلامی و طب سنتی ایران استفاده از عسل، کدو، کندر، خرما، خرفه، کرفس، نارنج و مویز را برای افزایش هوش و عقل کودک پیشنهاد می دهند.

با هماهنگی پزشک، یک برنامه ورزشی برای زنان باردار می تواند تا حدود ۱۴درجه به رشد هوش نوزاد آینده کمک کند.

بعد از تولد، آغوش گرم مادر و تماس بدنی او با نوزاد و شیر مادر یکی از مهم ترین کمک ها برای تقویت و رشد هوش نوزادان است.

جعبه تلویزیون و کامپیوتر با هوش چه می کند؟

اگرچه تلویزیون و کامپیوتر می تواند آموزنده باشد اما استفاده زودهنگام از تلویزیون برای بچه ها می تواند موجب اختلال در خلاقیت و تکامل سلول های مغزی کودکان نوپا شود. در سال های بعد هم که بچه ها در مرحله دوران حساس رشد حافظه، هوش و سایر توانایی ها هستند، استفاده نامناسب از تلویزیون و کامپیوترمی تواند در آنها اختلال توجه، خیالپردازی ها، ضعف استدلال ها و کمبود مهارت های ارتباطی با همسالان را ایجاد کند. استفاده از این ابزارها شاید بچه ها را برای مدت کوتاهی سرگرم یا آرام کند اما آرزو ها و اهداف بلندمدت والدین را برای توانمند سازی و تقویت هوش آنها به باد خواهد داد. علاوه بر اینها کودک به جای تجربه بازی های شاد گروهی، در حال یا آینده منزوی می شود و فرصت رشد مهارت هایش از بین می رود.

بهتر است والدین از بچه ها بخواهند که به سلیقه خود و البته با تایید والدین چند برنامه یا بازی کوتاه را در طول شبانه روز انتخاب کنند و فقط اجازه استفاده از آنها را داشته باشند. اگر شما فعالیت های سرگرم کننده و جایگزینی را در خانه، میهمانی ها یا تعطیلات درنظر بگیرد و در قانونگذاری نظر بچه ها را بپرسید و بعد مراقب خوبی از قانون خانه باشید، بچه ها هم به مرور علاقه محدود شده ای را به فیلم ها و بازی های کامپیوتری نشان می دهند اما اگر فقط منع کنید بدون آنکه پیشنهاد جایگزینی داشته باشید، موفق نمی شوید.
 

منبع خبر : همشهری

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *