آیا با وجود کیست تخمدان امکان بارداری وجود دارد؟!

کیست تخمدان دارم و می خواهم اقدام به بارداری کنم!

برای اینکه به یک خانم مبتلا به کیست تخمدان، اجازۀ بارداری بدهیم، ابتدا باید سونوگرافی واژینال رحم و تخمدان­ها انجام شود تا سایز کیست و ماهیت آن بررسی شود.

در صورتی که کیست­ها ساده باشند (در تصاویر سونوگرافی دارای اجزای Solid و دیواره نباشند) و سایز آن­ها چندان بزرگ نباشد (کوچک­تر از c4-3)، معمولاً یک دورۀ ۲-۱/۵ ماهه به بیمار فرصت داده و در برخی موارد طی این مدت به بیمار یک تا دو دورۀ LD تجویز می­شود تا سونوگرافی مجدد انجام شود.

بیشتر کیست­ های ساده در مدت ۲-۱/۵ ماه برطرف می­­شوند و بعد به بیمار اجازه بارداری داده می­­شود.

در صورتی که به ­طور ناخواسته بیمار با کیست ساده باردار بشود، معمولاً مشکلی طی بارداری ایجاد نمی­­شود. در مواردی ایجاد درد شکم به دلیل پارگی کیست و پیچ­ خوردگی تخمدان (tort ion) ممکن است سبب شود که بیمار نیاز به عمل اورژانسی پیدا کند.

بنابراین، توصیه می­شود بیمار از فعالیت­های بدنی سنگین و یا قرارگرفتن در معرض ضربه به شکم و لگن خودداری کند.

اما کیست­های Complex (کیست­های دارای اجزای Solid و سپتوم دیواره ضخیم) ابتدا باید بررسی شوند (بررسی آزمایشگاهی مارکرهای نشان­دهنده بدخیمی یا خوش­خیمی). در صورتی که مارکرها نرمال باشند، احتمال بدخیمی کم است، ولی تنها با عمل جراحی (به روش لاپاراسکوپی یا در صورت لزوم لاپاراتومی) و بررسی بافت­های تخمدان پلی­کیستیک برداشته شده در زیر میکروسکوپ توسط پاتولوژیست، می­توان نظر قطعی را در مورد ماهیت خوش­خیم و یا بدخیم کیست اعلام کرد.

در هر صورت بهتر است ابتدا کیست­ها برطرف شوند و بعد برای بارداری اقدام شود.

در صورت ابتلای بیمار به کیست­های اندومتریوز (کیست­ های شکلاتی) ، بسته به شدت اندومتریوز و سایز کیست­ها در برخی موارد اجازۀ بارداری به بیمار داده می­شود ولی بیمار همواره باید از نظر سایز کیست­ها و شدت اندومتریوز بررسی شود تا هر موقع جراحی برای برداشتن کیست­ها ضروری بود، اقدام لازم انجام شود.

اشتراک‌گذاری
3 نظر
 1. اینارو نداشته باش خب پاسخ

  دلایل ناباروری در زنها?

  ✅رابطه در غیر روزهای تخمک گذاری
  ✅چاقی و لاغری زیاد
  ✅کیست
  ✅ﺍﺧﺘﻼﻝ ﺩﺭ ﺗﺨﻤﻚ ﮔﺬﺍﺭﻱ
  ✅ﺍﺧﺘﻼﻝ ﺩﺭﻟﻮﻟﻪ ﻫﺎﻱ ﺭﺣﻤﻲ
  ✅ﺁﻧﺪﻭﻣﺘﺮﻳﻮﺯ
  ✅ﺍﺧﺘﻼﻝ ﺭﺣﻢ
  ✅ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺍﻳﻤﻨﻲ ﺑﺪﻥ

 2. ایا کیست تخمدانمیتواند باعث باردارنشدن شد

 3. رژیم کم کربوهیدرات ممکن است به کاهش علائم کیست تخمدان کمک کند.
  بسیاری از زنان مبتلا به PCOS مقاوم به انسولین هستند. این می تواند به دیابت منجر شود ، بارداری را سخت تر کرده و باعث افزایش وزن می شود.
  طیف گسترده ای از تغییرات رژیم غذایی ممکن است کمک کند ، اما از آنجا که تحقیقات به رژیم غذایی خاصی برای PCOS اشاره نمی کنند ، ممکن است یک زن برای یافتن آنچه برای او مفید است ، از آزمایش و خطا استفاده کند.
  از آنجا که زنان مبتلا به PCOS ممکن است مقاومت به انسولین داشته باشند ، ممکن است برای کاهش مصرف قند مفید باشد. شکر در غذاهای متنوعی از جمله کربوهیدرات هایی مانند نان و ماکارونی قرار دارد.
  پزشک می تواند خون فرد را بررسی کند تا ببیند آیا در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. انتخاب غذا خوردن غذاهای سالم و سالم به فرد کمک می کند وزن خود را در یک محدوده سالم بدست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *