آیا آی وی اف خطر سرطان را افزایش می دهد؟/ مشکلات نوزادان بدنیا آمده از IVF

متداولترين و موثرترین روش کمک باروری IVF يا تلقيح آزمایشگاهی آزمایش بیشتر از محیط داخل رحم است استفاده از این روش احتمال باروری را افزایش میدهد. طی این روند، تخمکهای بالغ از بدن خانم گرفته شده و داخل آزمایشگاه با اسپرم ترکیب میشود و تخمک بارور شده پس از گذشت ۳ تا ۵ روز از لقاح (امبریو) در داخل رحم قرار داده می شود. اگر درمان موفقیت آمیز باشد، جنین در داخل دیوارہ رحم لانه گزینی می کند و به رشد خود ادامه می دهد تا نوزاد متولد شود. آی وی اف معمولا بهترین روش درمانی برای مشکلاتی مثل انسداد دوطرفه لوله های تخمدان، اندومتریوز، ناباروري به علت مشکلات گردن رحم، نازایی با علت مردانه، اختلالات تخمک گذاری است. از آنجائی که معمولا بیش از یک جنین در رحم کاشته می شود، معمولا شانسی دو یا چند قلویی نیز افزایش می یابد. گاهی داروهای باروری باعث تحریک بیش از حد تخمدان می شود و در نتیجه تخمدان بزرگ شده و مشکلاتی به همراه دارد. افزایش وزن، سرگیجه، درد لگن، تهوع و استفراغ از علایم این حالت است. پژوهشهای جدید نشان می دهد، کودکانی که به کمک آی وی اف به دنیا میآیند اغلب وزن تولد کمی دارند. البته بیشترین میزان کمبود وزن تولد در اثر چند قلویی است.

بنابراین ممکن است این اطلاعات جدید بانوانی که باردار شدن به روش آی وی اف را در نظر دارند را دچار تردید کند. بنابر تجزیه و تحلیلی که در کنفرانس ملی آکادمی اطفال امریکا عرضه شد، بچه ی متولد شده از طریق آی وی اف ۱/۲۵ برابر بیشتر در خطر اختلالات مادرزادی قرار می گیرد. همچنین در نوزادان به دنیا آمده از طریق آی وی اف احتمال بروز مشکل چشم، قلب، اندام تولید مثل و سیستم ادرار نیز تا حدودی افزایش می یابد.

این تجزیه و تحلیل، نوزادانی را که پس از استفاده از فناوری تولید مثل یاری شده (ART) متولد شده بودند با نوزادانی مقایسه کرده است که جنین شان به شکل طبیعی لقاح شده بود. فناوری تولید مثل یاری شده شامل تمام درمانهایی است که در ان تخمکها و اسپرم هر دو دستکاری می شوند. آی وی اف معمولترین شکل فناوری تولید مثل یاری شده است. دیگر درمانهای باروری، مثل لقاح مصنوعی یا القای تخمک گذاری، جداگانه تجزیه و تحلیل شدند و با خطر فزایندهای اختلالات مادرزادی مرتبط نبودند. اما قبل از اینکه کاملا از روشی ای وی اف صرف نظر کنید، دست نگه دارید! خطر فزایندهای اختلالات مادرزادی ظاهرا ترسناک است، اما پژوهشگران تاکید دارند که این احتمال افزایش خطر فقط به دلیل انجام آی وی اف نیست. به گفته ی نویسنده ی این مقاله، دکتر لورین کلی کوان، نتایج ما ثابت نمی کند که فناوری تولید مثل یاری شده باعث اختلالات مادرزادی می شود. پس چرا این ارتباط وجود دارد؟ متخصصان کاملاً اطمینان ندارند. دکتر کوان می گوید: این مطالعه فقط امتحان کرده است که آیا مادر از فناوری تولید مثل یاری شده استفاده کرده است یا خیره پژوهشگران تحقیق نکردند که مادر چند مرتبه تحت درمان قرار گرفته یا هنگام استفاده از فناوری تولید مثلا یاری شده چند سال داشته است و یا دیگر عواملی که شاید با خطر کلی اختلالات مادرزادی مرتبط باشد. بنابراین، به تحقیقات بیشتر نیاز دارد. دکتر کلی کوان می گوید: خوشبختانه زوجهایی که استفاده از فناوری تولید مثل یاری شده را در نظر دارند، می توانند مطمئن باشند که سالانه هزاران نوزاد کاملاً سالم از این طریق متولد میشوند. در نهایت این را در نظر داشته باشید که این عوارضی در برابر مزیت مهم آی وی اف که در درمان نازایی موفق ترین روشی است که تا امروز در دسترس بیشتر قرار گرفته است چندان نگران کننده نیست.

آیا آی وی اف خطر سرطان را افزایش میدهد؟

درمان های باروری مثل ای وی اف با بمباران تخمدانها و با میزان زیادی از هورمونهای مصنوعی کار می کند و تخمدان را برای رها کردن چند تخمک فعال می سازد. مشکل اینجاست که حتی هر ماه در تخمک گذاری طبیعی نیز وقتی یک تخمک دیوارهای تخمدان را پاره می کند و از آن میگذرد، از دیدگاه نظری خطر سرطان را افزایش می بخشد. به گفته ی دکتر کولین فلتمیت، متخصص سرطان اندام زنانه در بیمارستان بوستون، پزشکان فرضی می کنند که هرچه بدن بیشتر به ترمیم چنین آسیب دیدگیهایی نیاز داشته باشد (که بعد از چرخه ی آی وی اف نیز رخ می دهد)، احتمال بیشتری وجود دارد که در روند ترمیم اشتباهی رخ دهد و به جهش سلولها بیانجامد. می دانیم عواملی که به فعالیت تخمدان فشار می آورد – مثل بارداری و استفاده از قرصی های ضد بارداری – خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می بخشد. نگرانی اصلی اینجاست که درمانهای باروری که فعالیت تخمدان را افزایش می دهند، می توانند احتمال خطر را نیز بر اساس یافتههای پژوهشگران، بانوان نابارور که یک یا چند بار آی وی اف را امتحان کردند، به احتمال چهار برابر بیشتر در خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار می گیرند. این خبر هولناک است – اما تجزیه و تحلیل دقیق تر نشان میدهد که این وضعیت چنان که به نظر می رسد، خطرناک نیست. خطر افزایش یافته به معنای چهار دهم ۰/۴٪ است.

پرسش: خانمی ۳۳ ساله هستم و یازده ساله ازدواج کرده ام.هفت بار IVF کردم و در ضمن تمام آزمایشهای ژنتیک و بررسی های های دیگر که چرا ۷ بار IVF ناموفق داشتم انجام داده ام و مشکلی برای چرایی این ناموفقیت پیدا نشده است لاپاراسکوپی وھیسٹروسکوپی ولنفوسیت تراپی نیزانجام داده ام حال میخواهم از عوارضی این داروها در حال و آینده برای خودم مطلع شوم چون تصمیم به IVF مجدد دارم می دونم داروهورمونی عوارضی دارد ولی به طور واضح می خواهم بدانم چه جور عوارضی دارد. در ضمن IVF ها را در طول ۷ سال انجام داده ام.

پاسخ: مهمترین عارضه و نگران کننده ترین عارضه بعد از ۱۲ دوره آی وی ف، افزایش کم احتمال سرطان تخمدان می باشد که هنوز بطور کامل اثبات نشده است عوارض شایع تر داروها از جمله تحریک بیش از حد تخمدان ها، حساسیت به داروها در محل تزریق یا واکنش های پوستی، احتمال ترومبوزیعنی لخته شدن خون در قلب یا مغز و … چاقی، سردرد، افزایش موهای صورت و بدن می باشد.

منبع خبر : لحظه نما

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *