آمادگی قبل از سونوگرافی nt/ قبل از سونوگرافی چه بخوریم؟

بهتر است قبل از انجام سونوگرافی ان تی خوراکی شیرین مثل بستنی، شکلات یا خرما و عسل میل شود و از خوردن خوراکی های حجیم و گازدار و نشستن طولانی مدت پرهیز شود…

 سونوگرافی غربالگری ان تی (nt) برای تشخیص سندروم داون از ابتدای هفته یازدهم تا انتهای سیزده هفتگی جنین انجام می شود.

برای انجام این سونوگرافی، جنین حتما باید بصورت افقی و صاف، قرار بگیرد تا NT به درستی اندازه گیری شود. برای همین ممکن است مادر در یک روز، چندبار سونوگرافی را انجام دهد تا جنین در حالت استاندارد قرار بگیرد.

بهتر است قبل از انجام سونوگرافی خوراکی شیرین مثل بستنی، شکلات یا خرما و عسل میل شود و از خوردن خوراکی های حجیم و گازدار و نشستن طولانی مدت پرهیز شود.

نکات قبل از سونوگرافی غربالگری

چه کسانی باید سونوگرافی NT انجام بدهند؟
با اینکه پزشکان متخصص توصیه می کنند همه زنان باردار این سونوگرافی را انجام بدهند اما، زنان باردار بالای ۳۵ سال سن و زنانی بارداری که در زایمان های قبلی خود فرزندی با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آورده اند و یا در اقوام درجه یک خود، افرادی با ناهنجاری مادرزادی و ژنتیکی دارند، حتما باید این سونوگرافی را انجام بدهند.

سونوگرافی NT چگونه انجام می شود؟
زن باردار به پشت یا به پهلو روی تخت دراز می کشد.
به شکم ژل مالیده می شود و متخصص، دستگاه کوچکی به نام پروب سونوگرافی را روی شکم قرار می‌دهد و با حرکت آن، تصاویر جنین روی نمایشگر نشان داده می‌شود.
گاهی اوقات سونوگرافی از طریق شکم سخت است به همین دلیل از سونوگرافی واژینال استفاده می شود. این حالت وقتی اتفاق می‌افتد که رحم به پشت چسبیده باشد یا مادر اضافه وزن داشته باشد.
برای تعیین زمان دقیق بارداری، پزشک اندازه جنین را از طریق اندازه گیری آن از بالای سر تا پایین ستون فقرات انجام می دهد. سپس عرض مایع پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. پوست جنین به صورت خط سفید و مایع پشت گردن به رنگ سیاه است.
سر، ستون فقرات، اندام، دست و پای جنین بر روی صفحه نمایش دیده می شود. اختلالاتی مثل مشکلات دیواره شکم و جمجمه نیز بر روی صفحه نمایش دیده می شوند. اما جزئیات بیشتر پس از هفته هجدهم تا بیستم قابل تشخیص است.

آیا در سونوگرافی ان تی مثانه باید پر باشد؟
در طی این سونوگرافی بهتر است مثانه پر باشد چون معمولا تصاویر بهتری دیده می شود. مثانه پر روده را از داخل لگن به شکم حرکت می دهد و به تجسم رحم و دهانه رحم کمک می کند.

نتایج سونوگرافی NT چگونه است؟
پزشک نتایج سونوگرافی را برای میزان طبیعی بودن مایع موجود در ناحیۀ پشت گردن جنین بررسی می کند. اگر اندازه این مایع به مقدار ۲/۵ میلی‌متر یا کمتر باشد طبیعی است و مقدار بیشتر از ۲/۵ میلی‌متر، غیرطبیعی است. سونوگرافی NT معمولاً در کنار آزمایش غربالگری خون سه ماهۀ اول تحلیل می‌شود که در این صورت انجام آن دقت بیشتری می خواهد. این سونوگرافی احتمال وجود مشکلاتی در جنین را مشخص می کند، اما به طور دقیق نمی توان گفت که جنین دارای مشکل است و برای اطمینان باید آزمایش‌های تشخیصی دیگری انجام داد.

اگر نتیجه سونوگرافی NT مشکلی نشان دهد، به این معنی نیست که حتماً مشکلی در جنین وجود دارد. دقت سونوگرافی NT در تشخیص درست اختلالات کروموزومی در مواردی که جنین با اختلال به دنیا آمده است، از هر ۱۰۰ جنین مبتلا به سندرم داون، در حدود ۷۰ مورد است. اما ترکیب سونوگرافی NT و آزمایش خون غربالگری سه ماهۀ اول، این دقت را بیشتر می کند و تا حدود ۸۰ درصد بالا می برد.

ناهنجاری هایی که با سونو NT قابل شناسایی است
سونوگرافی NT سندرم پاتو را هم تشخیص می‌دهد. مادر ممکن است در معرض سندرم پاتو یا سندرم ادواردز نیز باشد. این سندرم ها از سندرم داون نادرتر هستند و باعث سقط جنین می‌شوند. همچنین با انجام سونوگرافی NT می توانید ناهنجاری های جنین ناشی از سندرم پاتو و ادواردز را مشاهده کنید.

جواب nt زیر ۲/۵ نرمال تلقی میشود اگر nt بالای ۲/۵ باشد احتمال وجود سندروم داون افزایش می یابد. 

منبع خبر : مطلب تکمیلی از ninisite

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. در سونوگرافی NT نرمال چه عددی است؟
  معمولاً اگر سونوگرافی NT با دقت انجام شود میزان آن زیر ۲/۵ طبیعی است.
  در صورتی که مقدار NT بیشتر از ۲/۵ باشد نیاز به پیگیری‌های بیشتری دارد.
  عدد نرمال سونوگرافی NTدر سونوگرافی عدد ان تی پایین تر از ۲/۵ نرمال است.
  البته دقت کنید زیاد بودن عدد NT دلیل بر مشکل دار بودن جنین نیست.
  در همه جنین‌ها پشت گردنشان مقداری مایع وجود دارد.
  اما در جنین‌هایی که سندروم داون دارند مقدار مایع زیرپوست گردن جنین بیشتر است.
  بنابراین اگر عدد NT بالاتر از حد نرمال بود، نیاز به بررسی بیشتر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *