آشپزی همراه با کودکان چه فوایدی دارد؟/ ۶ فایده مهم!

کودکان در هر سن و سالی که باشند با آشپزی ، اصول ارزشمندی را خواهند آموخت و هنگام آشپزی با خانواده خاطرات شیرینی را تجربه خواهند کرد که هرگز از ذهن آنها پاک نخواهد شد.

۱- آشپزی کودکان را به امتحان خوراکی های جدید تشویق می کند.
اگر کودک شما هم از آن دسته کودکانیست که به سختی غذا می خورد وغذاهای جدید را به ندرت دست می زند. بهتر است آشپزی با او را امتحان کنید. نمی گویم یک شبه متحول خواهد شد ولی هر چه بیشتر با او آشپزی کنید، او بیشتر به خوردن غذاهای تازه تشویق می شود و از خود تمایل نشان می دهد. حتی احتمال دارد برای خوردن میوه و سبزیجات نیز مشتاق شود.

۲- باعث تقویت مهارت ریاضی و علوم کودکان می شود.
با آشپزی ، کودکان اصول پایه ای ریاضی مانند: وزن کردن، اندازه گیری، تخمین زدن و حساب کردن را می آموزند. با خواندن دستورالعمل، مهارت خواندن آنها نیز افزایش می یابد. بعلاوه درس آشپزی، مباحث ابتدایی علوم را نیز به آنها می آموزد. برای مثال می آموزند دی اکسید کربن تولید شده توسط مخمر باعث ورز آمدن خمیر می شود یا حرارت باعث تغییر شکل مواد و طعم و مزه آن می شود.

۳- پرورش مهارت های ارتباطی
ارتباطات نقش مهمی را در آشپزی با کودکان ایفا می کند. هنگام آشپزی برایش ازخاطرات یافتن راز و رمزخوش مزه کردن خوراکی های مادربزرگش بگویید. یا خاطرات دوران مدرسه خود را برایش بازگو کنید.

۴- نهادینه شدن عادات خوب غذایی
اگراز غذاهای آماده طبخ استفاده می کنید، کودک شما حتما گرفتار عادت استفاده از غذاهای آماده خواهد شد. آشپزی به آنها اعتماد به نفس و خلاقیت در آشپزی می بخشد و در عوض عادت استفاده از غذاهای آماده و فست فود، سالم خوردن را به آنها می آموزد.

۵- ایجاد مسئولیت و حس استقلال در کودکان
وقتی کودک پختن پیتزا یا ماکارونی را می آموزد، یاد می گیرد چگونه مسیرها و اهداف را دنبال کند. آموختن استفاده ایمن و حفاظت شده از وسایل، تمیز کردن آشپزخانه و شستن ظرف ها بعد از اینکه پروژه آشپزیش به اتمام رسید، حس مسئولیت را در آنها ایجاد می کند و اعتماد به نفس آنها را تقویت می کند. و بنابراین برای زندگی آینده آماده می شوند.

۶- با آشپزی می توانید، آموختن را برای کودکان لذت بخش کنید.
برای کودکان یادگیری از طریق بازی و تجربه عملی خیلی لذت بخش تر خواهد بود، مثلا می توانید با درست کردن شیرینی های سال نو، به او توضیح مختصری درباره نوروز بدهید یا با پختن ماکارونی، از چین و سفر مارکوپولو بگویید. آشپزی تمامی حواس کودکان را درگیر می کند و به آنها مسائل را به راه و روشی دیگر می آموزد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *