آروغ زدن در بارداری و جنسیت جنین/ آیا ارتباطی به هم دارند؟!

هفته هشتم بارداری هستم و خیلی آروغ میزنم آیا آروغ زدن در بارداری نشانه جنسیت جنین پسر است؟!!

پاسخ مشاور نی نی نما:

خیر- آروغ زدن در بارداری و جنسیت جنین ارتباطی به لحاظ علمی با هم ندارند. برای تشخیص جنسیت جنین می توانید از هفته ۱۶ بارداری به بعد سونوگرافی انجام دهید.

آروغ زدن در بارداری و جنسیت جنین

تمام زنان در دوران بارداری آروغ زدن را تجربه می کنند و این مساله‌ای کاملا طبیعی است. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، میزان گاز موجود در معده و روده را افزایش می‌دهد. تغییر در رژیم غذایی، تهوع صبحگاهی و افزایش بیش از حد بزاق نیز در بروز این حالت موثرند. استرس در دوران بارداری نیز بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به گونه‌ای که آروغ زدن به یک عارضه جانبی و ناخواسته در بارداری بدل می‌شود.

دلیل آروغ زدن در بارداری چیست؟
آروغ زدن و ترش کردن در بارداری به طور مکرر اتفاق می‌افتد. از آنجایی که معده در دوران بارداری دارای اسید اضافی است، احتمال آروغ زدن افزایش می‌یابد. موارد زیر از دلایل دیگر این امر است:

احساس پر شدن معده و ریفلاکس
وجود گاز اضافی در معده
تهوعی که معمولا با سوزش سر دل همراه است
معمولا آروغ زدن در ماه‌های اولیه بارداری شدیدتر است و بیشتر تکرار می‌شود.

چگونه از آروغ زدن در بارداری جلوگیری کنیم؟
آروغ زدن شبانه در دوران بارداری، خواب شما و همسرتان را مختل می‌کند. اما راه‌های بسیاری برای کنترل آروغ زدن وجود دارد که موجب کاهش آن‌ می‌شود.

۱. در وضعیت مناسب بخوابید
همان اندازه که داشتن خواب عمیق برای یک زن باردار مهم است، خوابیدن در وضعیت مناسب نیز می‌تواند به سلامتی او کمک کند و موجب کاهش آروغ زدن در شب شود. برای کاهش آروغ زدن در طول شب، به پهلوی چپ خود بخوابید. پاهای‌تان را خم کرده یا داخل شکم جمع کنید. این موقعیت باعث هضم راحت‌تر غذا در شب می‌شود و میزان گاز موجود در معده را کاهش می‌دهد.

۲. فعالیت ورزشی منظم داشته باشید
نیازی نیست که در دوران بارداری بدوید یا وزنه بزنید. تنها انجام تمرینات سبک به طور مرتب و روزانه، موجب می‌شود دستگاه گوارش در شرایط مطلوبی کار کند. فعالیت فیزیکی، موجب آزاد شدن برخی هورمون‌ها و مواد شیمیایی در بدن می‌شود که تحریک اندام‌های مختلف و بهبود کارکرد آن‌ها را در پی دارد. فعالیت‌های ساده مانند شستن ظروف و جارو کردن منزل نیز تاثیر مشابهی دارد.

۳. آرامش خود را حفظ کنید
سلامت جسمی، به ویژه سلامت دستگاه گوارش، تاثیر مستقیمی بر سلامت روان دارد. هر گونه تنش یا اضطراب تعادل شیمیایی موجود در معده را برهم می زند و باعث سوء هاضمه یا افزایش تولید گاز در معده می‌شود. از این رو، انجام برخی از تمرینات سبک ورزشی، مدیتیشن و یوگا در بارداری توصیه می‌شود که علاوه بر حفظ آرامش روانی، وضعیت بدن را در شرایط مطلوب حفظ می‌کند.

۴. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید
فارغ از بحث آروغ زدن بارداری، به محض اینکه از بارداری خود مطلع شدید، بایستی از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل خودداری کنید. پزشکان توصیه می‌کنند حتی زمانی که در حال اقدام به بارداری هستید، از مصرف آن‌ها اجتناب کنید. مصرف الکل و سیگار سلامت و رشد جنین را در معرض خطر قرار می‌دهد، به گونه‌ای که حتی ارزش یک بار امتحان کردن را نیز ندارد. علاوه بر این، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل باعث افزایش احتمال بلعیدن هوا می‌شود که خود باعث آروغ زدن می‌شود. بنابراین، بهتر است به طور کامل از آن‌ها اجتناب کنید.

۵. مایعات را به آرامی بنوشید
نوشیدن مایعات به آرامی می‌تواند موجب کاهش آروغ زدن در بارداری شود. بسیاری از مردم عادت دارند آب را مستقیما از بطری بنوشند و از لیوان برای خوردن آب استفاده نمی‌کنند. اما این روش باعث افزایش حجم گاز در معده می‌شود. بهتر است آب را در لیوان بریزید، بنشینید و به آرامی و به تدریج، آن را بنوشید. در این شرایط احتمال ورود گاز به معده کمتر می‌شود.

۶. غذا را به آرامی بجوید
بیشتر پیشنهاداتی که برای کاهش آروغ زدن در بارداری ارائه می‌شود، شبیه به توصیه‌هایی است که معمولا به کودکان می‌شود. ساده‌ترین تکنیک‌ها در چنین مواردی، می‌توانند بیشترین تأثیر را داشته باشند. استرس در دوران بارداری موجب می‌شود که شما سریع‌تر غذا بخورید و به سرعت آن را فرو ببرید، در این صورت احتمال سوء هاضمه و تشکیل گاز در معده افزایش می‌یابد. بنابراین، بهتر است غذا را به آرامی بجوید و هنگام غذا خوردن صحبت نکنید. همچنین یک پیاده روی سبک پس از اتمام غذارا فراموش نکنید.

۷. از مصرف نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید
نوشیدن مایعات گازدار، احتمال آروغ زدن در بارداری را افزایش می‌دهد. نوشیدنی‌های گازدار دارای دی اکسید کربن هستند که تنها هنگام آروغ زدن فرصت خروج از بدن را پیدا می‌کنند. از سویی دیگر این نوشیدنی‌ها دارای کافئین زیادی هستند و به همین دلیل انتخاب مناسبی برای دوران بارداری نیستند. بهتر است آن‌ها را با آب جایگزین کنید و مقادیر زیادی آب در روز بنوشید. نوشیدن دمنوش های گیاهی (با نظر پزشک معالج) نیز موجب آرامش و حفظ سلامتی در دوران بارداری می‌شود.

۸. از خوردن مواد غذایی نفاخ اجتناب کنید
حتی اگر همه اقدامات احتیاطی برای کاهش ورود هوا به معده‌تان را انجام دهید، باز هم احتمال آروغ زدن وجود دارد. مواد غذایی خاصی وجود دارند که باعث افزایش تولید گاز معده می‌شوند. از جمله مواد غذایی نفاخ می‌توان به کلم، مارچوبه، کلم بروکلی و انواع محصولات بدون قند حاوی مواد تشکیل دهنده گاز در معده اشاره کرد. غذا‌های سرخ شده نیز در رتبه بعدی قرار می‌گیرند و مصرف بیش از حد آن‌ها می‌تواند باعث سوزش سر دل می‌شود. بنابراین، بهتر است مصرف این مواد را به حداقل برسانید.

۹. وعده‌های غذایی خود را کوچکتر کنید
خوردن وعده‌های غذایی بزرگ، به معده فشار وارد می‌کند و احتمال سوء هاضمه یا تاخیر در فرایند گوارش را افزایش می‌دهد. این دلایل به همراه افزایش گاز درون معده، موجب افزایش آروغ زدن در بارداری می‌شود. سه وعده غذایی بزرگ را به شش وعده غذایی کوچک تقسیم کنید. این تغییر موجب می‌شود تا وعده‌های غذایی کوچک‌تر شده و تمایل به خوردن غذای زیاد نیز کاهش یابد. همچنین فشار کمتری به معده وارد شده و از عوارض جانبی سوء هاضمه می‌کاهد.

آیا رابطه‌ای میان آروغ زدن در حاملگی و جنسیت جنین وجود دارد؟
خیر. هیچ گونه شواهد پزشکی پیرامون ارتباط میان آروغ زدن در دوران حاملگی و جنسیت جنین وجود ندارد.

زمان مراجعه به پزشک
در صورتی که در دوران بارداری دچار آروغ زدن شده‌اید، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. ممکن است آروغ زدن ناشی از خوردن یک ماده غذایی خاص باشد. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی‌تان متعادل و مغذی است و همه نیاز‌های شما در دوران بارداری را برطرف می‌کند.
با این حال، اگر آروغ زدن بیش از حد باشد، موجب سوزش سر دل و سوء هاضمه می‌شود. در این شرایط باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک مساله را علت‌یابی می‌کند و درمان‌هایی برایتان در نظر می‌گیرد. 

منبع خبر : برگرفته از setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *