آرایش در بارداری تا چه حد مجاز است؟

به زنان باردار توصیه می‌شود از لوازم آرایشی به میزان زیاد و مکرر استفاده نکنند زیرا حاملگی یک دوران بسیار حساس زندگی است که باید در این دوران محدودیت و کارهایی را رعایت کرد تا جنین به خوبی رشد کند و فرزندی سالم به دنیا بیاید.

برخی از پزشکان نه تنها در ماه‌های اول بارداری بلکه در طول بارداری استفاده از لوازم آرایشی را برای زنان باردار منع می‌کنند زیرا هر ماده‌ای که از طریق پوست جذب شود تاثیر مستقیم بر روی مادر و جنین خواهد گذاشت.

با توجه به اینکه بیشتر رژ لب‌های موجود در بازار حاوی سرب هستند بنابراین استفاده از آن برای جنین بسیار خطرناک است. مواد تقلبی کیفیت لازم را ندارند و امکان وجود فلزات سنگین در آنها بسیار زیاد است و این فلزات در انسان ایجاد مسمومیت می‌کند. حتی استفاده از رژهای با برند‌های معروف به علت دارا بودن سرب زیاد در زمان بارداری منع می‌باشد چون سرب از فلزات سنگین است و مصرف آن برای سلامتی جنین زیان آور و استفاده بیش از حد آن می‌تواند موجب پارگی کیسه آب شود.

کرم‌های آرایشی نیز از ماده‌ای به نام «پارابن» که اثر هورمونی دارد تشکیل می‌شود و بر روی جنین بخصوص جنین‌های پسر اثر نامطلوبی دارند و خسارت جبران‌ناپذیری بر رشد مردانگی جنین پسر می‌گذارد که این مساله، سخت جامعه پزشکی را نگران کرده و در صدد یافتن راه حل این معضل هستند.

هم چنین زنان باردار بهتر است تا ۶ ماهه اول بارداری از رنگ کردن موهای خود خودداری کنند. مخصوصا استفاده از رنگ‌های تیره که کاملا منع شده است زیرا «پارافنیلن دی آمین» موجود در رنگ موهای شیمیایی از طریق پوست جذب می‌شود و جنین را با مشکل مواجه می‌کند.
 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *