آب نارگیل برای کودک: بی خطری، مزایا برای سلامتی و عوارض جانبی

آب نارگیل برای کودک: خطرات، مزایا و عوارض جانبی

آب نارگیل علاوه بر اینکه یک نوشیدنی تازه کننده محسوب می شود، دارای مواد مغذی و خواص دارویی متنوعی است. استفاده از آب نارگیل یا شیر نارگیل برای ورزشکاران نیز افزایش یافته است. با وجود این کاربردها، آیا می تواند آب نارگیل را به نوزاد داد؟ سن مناسب شروع مصرف برای کودکان چیست؟

در ادامه، درباره مزایای آب نارگیل برای کودکان، زمان شروع دادن آن به کودک و مواردی که باید در استفاده از آب نارگیل در نظر بگیرید، اطلاعاتی به شما می دهیم.

آیا آب نارگیل برای کودک نوپا خوب است؟

طبق گفته موسسه ملی بهداشت ایالات متحده، آب نارگیل به طور کلی برای کودکان بی خطر است. هیچ تحقیقی در مورد استفاده از آب نارگیل به خصوص برای نوزادان وجود ندارد. با این حال، آب نارگیل غنی از الکترولیت، کربوهیدرات و آمینو اسیدها است و این مواد مغذی برای رشد نوزاد مورد نیاز است.

از چه موقع می توان به کودک نوپا آب نارگیل داد؟

ممکن است شما بتوانید آب نارگیل را بعد از شش ماهگی به نوزاد بدهید. آکادمی اطفال آمریکا اظهار می دارد که با شروع مصرف غذاهای جامد، می توان آب نارگیل را به رژیم غذایی کودک اضافه کرد. با این حال، باید به اندازه یک یا دو قاشق از آن را به کودک داد و واکنش های احتمالی او را تحت نظر داشت. همچنین، همزمان دو غذای جدید را به کودک ندهید.

مزایای آب نارگیل

آب نارگیل می تواند مزایای زیر را برای نوزاد داشته باشد.

۱٫ تجدید کننده منبع انرژی: آب نارگیل حاوی کربوهیدرات است که می تواند مواد مغذی روزانه نوزاد را تامین کند.

۲٫ هیدراتاسیون و الکترولیت ها را تامین می کند: آب نارگیل شامل پتاسیم و سدیم است. این ماده شامل مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، فسفر، منیزیم و منگنز است. آب نارگیل می تواند به عنوان نوشیدنی آب رسان در طول ماه های تابستانی استفاده شود. همچنین می تواند تعادل الکترولیک را در نوزادانی که دچار اسهال شده اند بازگرداند.

۳٫ ممکن است هضم و جذب غذا را بهبود بخشد: برخی مطالعات تحقیقی نشان داد که مصرف منظم آب نارگیل ممکن است گوارش و جذب مواد مغذی را بهبود بخشد. با این حال، این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

۴٫ غنی از اسیدهای آمینه: آب نارگیل غنی از اسیدهای آمینه مانند آلانین، آرژنین، سرین و سیستئین است. به این دلیل می توان آب نارگیل را به عنوان منبع سالم پروتئین برای کودک در حال رشد در نظر گرفت.

آب نارگیل دارای چندین مزیت است که به آن اشاره شد. اما مهم است بدانید که آیا مصرف آن توسط نوزادان خطری دارد یا نه.

خطرات احتمالی آب نارگیل برای کودک نوپا

خطرات احتمالی آب نارگیل برای کودک نوپا

آب نارگیل ممکن است خطرات زیر را برای نوزاد ایجاد کند:

۱٫ واکنش آلرژیک: واکنش آلرژیک به مصرف خوراکی آب نارگیل نادر است. اما باید درباره هر نوع واکنش بدن در نتیجه مصرف آن هوشیار باشید. اگر کودک شما از قبل آلرژی غذایی دیگری مانند حساسیت نسبت به بادام زمینی یا سایر آجیل ها را داشته باشد، باید بسیار مراقب باشید.

۲٫ هایپرکالمی: آب نارگیل سرشار از پتاسیم است. تغذیه کودک با مقدار زیادی از آن ممکن است منجر به وضعیتی به نام هایپرکالمی شود، که طی آن سطح پتاسیم خون بالا می رود. با این حال، چنانچه کودک مانند آب و دیگر مایعات مقدار مقدار متوسطی از آب نارگیل مصرف کند، بعید است که اتفاقی بیفتد.

اقدامات لازم هنگام دادن آب نارگیل به کودک نوپا

آب نارگیل به طور طبیعی استریل است زیرا آب از درون پوسته نفوذ می کند و فیلتر می شود. بنابراین، نیازی به جوشاندن آن قبل از دادن به نوزاد نیست. با این حال، وقتی تصمیم گرفتید به نوزاد خود آب نارگیل بدهید، نکات زیر را رعایت کنید.

۱٫ آن را به صورت تازه مصرف کنید: آب نارگیل تازه را از نارگیل سبز بگیرید. اگر آب نارگیل تازه در دسترس نبود، پس می توانید آب نارگیل بسته بندی شده را تهیه کنید. با این حال، تاریخ تولید و وجود مواد نگهدارنده را بررسی کنید. به دنبال آب نارگیل خالص باشید و محصولات تهیه شده از ترکیب کنسانتره آب نارگیل و آب را استفاده نکنید.

۲٫ آب نارگیل را در مقدار کم مصرف کنید: آب نارگیل را در مقدار خیلی کم مصرف کنید و سپس یک یا دو روز صبر کنید تا آلرژی احتمالی نمایان شود. اگر کودک شما آلرژی نداشت و به نظر می رسد که از مزه آن لذت می برد، می توانید به طور منظم به او آب نارگیل بدهید. بعضی اوقات، یک ماده غذایی ممکن است با سایر مواد غذایی تداخل ایجاد کند و باعث حساسیت شود. پس، حتی اگر کودک در ابتدا هیچ علامتی از خود نشان نداد، باز هم هوشیار باشید.

۳٫ از نگهداری آب نارگیل اجتناب کنید: از نگهداری آب نارگیل تازه در یخچال برای استفاده های بعدی اجتناب کنید، زیرا نگهداری آن ممکن است مزه و ارزش غذایی این نوشیدنی را تغییر دهید. در مواردی که از آب نارگیل بسته بندی شده استفاده می کنید، باید آن را تا یک ساعت بعد از باز کردن بسته بندی مصرف کنید. با این حال، بهتر است کودک را آب نارگیلی که قبلاً باز شده است و در یخچال نگهداری شده، تغذیه نکنید.

اقدامات لازم هنگام دادن آب نارگیل به کودک نوپا

سوالات متداول
۱٫ آیا می توان در طول سرماخوردگی به کودک آب نارگیل داد؟

سرماخوردگی و آنفولانزا ممکن است باعث کمبود آب بدن شود. بنابراین، ممکن است آب نارگیل را برای آبرسانی مجدد به بدن در نظر داشته باشید اما قبل از مصرف با متخصص اطفال مشورت کنید.

۲٫ آیا می توان آب نارگیل را با شیرخشک کودک مخلوط کرد؟

بیشتر تولید کنندگان شیرخشک توصیه می کنند شیر را تنها با آب جوشیده شده و تمیز ترکیب کنید. شیرخشک را طبق دستورالعمل سازنده آن تهیه کنید. در حال حاضر شیرخشک نوزادان با مقادیر مناسبی از ریزمغذی ها به درجه مطلوب رسیده است.

۳٫ آیا می توان به جای آب معمولی، آب نارگیل به کودک داد؟

آب نارگیل می تواند یک ماده غذایی مکمل باشد اما نباید جایگزین آب شود. آب آشامیدنی ساده فاقد مواد مغذی و کالری است و فقط آب رسانی به بدن را تامین می کند. جایگزینی آب آشامیدنی به طور کامل با آب نارگیل می تواند باعث افزایش مواد مغذی در بدن کودک می شود. این مسئله ممکن است خطر بیماری هایی مانند هایپرکالمی یا افزایش پتاسیم در خون را افزایش دهد.

۴٫  آیا در زمستان می توان به کودک آب نارگیل داد؟

آب نارگیل یک ادرار آور طبیعی است، به این معنی که باعث افزایش تولید ادرار می شود. کودکان احتمالاً در زمستان به دفعات بیشتری ادرار می کنند. از این رو، مصرف بیشتر آب نارگیل ممکن است آن را به مرور بیشتر کند. هنگامیکه مصرف در حد اعتدال باشد، بعید است که آب نارگیل مشکلی ایجاد کند.

آب نارگیل نوعی نوشیدنی تازه کننده، آب رسان و مغذی است. جذب آن آسان است و از مشخصات غذایی خوبی برخوردار است. با این حال، مانند هر ماده غذایی دیگر، باید آن را در حد اعتدال مصرف کنید. همچنین آب نارگیل تازه به محصولات بسته بندی شده ارجح است.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.