آب قند برای نوزاد خوب است؟!

نوزادان با خوردن آب قند میل و رغبتشان را به شیر مادر از دست می دهند و همچنین آب قند باعث افزایش نفخ و دل درد نوزادان می شود…

آب قند هیچ ارزش تغذیه ای برای نوزاد ندارد!

علی محتشمی متخصص اطفال گفت: بسیاری از والدین برای آرام کردن دل درد نوزاد از آب قند استفاده می‌کنند؛ کاری اشتباه که هیچ جایگاهی در تغذیه نوزاد ندارد.

آب قند برای نوزاد خوب است

دادن اب قند به نوزاد خوب است؟
این متخصص اطفال بیان کرد: ممکن است شیرخوار با مقایسه شیرینی شیرمادر و شیرینی آب قند، نهایتاً آب قند را ترجیح داده و از خوردن شیرمادر خودداری کند،‌ در این حالت نوزاد دیگر با میل و رغبت شیر مادرش را نخواهد خورد.

محتشمی ادامه داد: از آنجایی ‌که به‌طور معمول آب قند با شیشه و پستانک به شیرخوار داده می‌شود نوزاد بین انتخاب سرپستانک و پستان مادر سردرگم شده و ممکن است از این پس از مکیدن سینه امتناع کند؛ در کنار این مورد باید بدانید که ماده شیرین موجود در قند با تبدیل به آب و گازکربنیک در دستگاه هاضمه شیرخوار نفخ شکم نوزاد را افزایش خواهد داد؛ از این رو برخلاف تصور مادران که به هنگام دل درد شیرخوار به او آب قند یا نبات می‌دهند، این ماده باعث ازدیاد نفخ و تشدید دل درد دلبندتان می‌شود.

وی افزود: آب قند به دلیل شیرینی، اشتهای شیرخوار را کم کرده و رغبتی برای خوردن شیرمادر باقی نخواهد گذاشت؛ همچنین آب قند غلیظ باعث می‌شود شیرخوار در قسمت سرین و پا‌ها به علت اسیدی شدن مدفوع دچار سوختگی شود.

این متخصص اطفال تشریح کرد: استفاده مکرر و طولانی مدت از آب قند باعث می‌شود لب‌ها و گونه‌های شیرخوار برجسته و پف آلود و در اصطلاح به حالتی که (کودک شکری یا قندی) معروف است، تبدیل شود که نه تنها دلیل سلامت او نیست بلکه نشان از سوء تغذیه شیرخوار دارد.

محتشمی یادآوری کرد: به‌طور معمول مقدار آب قندی که به شیرخوار داده می‌شود از نظر حجم مایع زیاد است و این حجم زیاد معده کوچک او را پر می‌کند از این رو دیگر جایی برای تغذیه صحیح با شیرمادر نخواهد گذاشت، در یک بررسی مشخص شد شیرخوارانی که فقط شیرمادر می‌خوردند اضافه وزنی بهتر از شیرخوارانی بود که همراه شیرمادر به آنان آب قند نیز می‌دادند، بنابراین تصور نمی‌شود هیچ مادری، دیگر دلیل قانع کننده‌ای برای دادن آب قند به شیرخوارش داشته باشد.

منبع خبر : yjc

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *