گرمای شدید تابستان باعث زایمـــان زودرس مـــی‌شود!

خانم‌های باردار باید در اواخر دوران بارداری مراقب گرمای شدید تابستان باشند. در تحقیقاتی که در مونترال روی ۳۰۰‌هزار مورد تولد در بین سالهای ۱۹۸۱-۲۰۱۰ انجام شد، مشخص شد که در روزهایی که دمای هوا به ۳۲درجه سانتی گراد و بالاتر می‌‌رسد و این وضعیت بین ۴-۷ روز طول می‌‌کشد ریسک زایمان زودرس به نسبت یک روز معمولی تا ۲۷ درصد افزایش می‌‌یابد.

این تحقیق در ماههای ژون، جولای، آگوست و سپتامر (خرداد – شهریور) انجام شده و به بررسی زایمان‌‌های نارس (قبل از ۳۷ هفته)، زایمان‌‌های زودرس (۳۷-۳۸ هفته)، و زایمان‌‌های کامل(۳۹ هفته و بیشتر) در طول این ماهها که گرم‌ترین ماه‌‌های سال هستند پرداخته است.

نتایج حاکی از آن است که تقریبا ۲۰۰۰۰ زایمان زودرس در زمانی اتفاق افتاده که مادر یک تا سه روز دمای بالاتر از ۳۲ درجه را تجربه کرده بوده. و این عدد به معنای افزایش ۱۷ درصدی زایمان زودرس می‌‌باشد. در زمانی که این افزایش دما بین ۴-۷ روز ادامه داشته است این آمار به ۲۷ درصد رسیده است.

همچنین نتایج نشان می‌‌دهد که گرمای شدید هوا بندرت منجر به زایمان نارس می‌‌شود و میزان آن آنقدر کم است که قابل چشم‌پوشی است. با بررسی بیشتر آمار زایمان‌‌های زودرس همچنین مشخص شد مادران کم سن و سال به نسبت مادران مسن کمتر تحت تاثیر دمای شدید هوا قرار می‌‌گیرند.

اما چرا گرما می‌‌تواند منجر به زایمان زودرس شود؟

گرما مانند استرس موجب انقباض رحم شده و خود تنظیمی دمای بدن هم نمی‌تواند مانع از این امر شود که در نتیجه آن ما با زایمان زودرس مواجه می‌‌شویم. همچنین دانشمندان معتقدند که تعرق مادر به دلیل گرمای شدید هوا موجب کاهش ذخایر خونی رحم شده و منجر به افزایش ترشح هورمون از غدد هیپوفیز و درنهایت زایمان زودرس می‌‌شود.

زایمان زودرس چه خطراتی دارد؟

زایمان زودرس یکی از عوامل موثر در مرگ و میر نوزادان می‌‌باشد. همچنین کودکانی که در هفته ۳۷-۳۸ به دنیا آمده اند به نسبت کودکانی که کامل به دنیا آمده اند بیشتر دچار بیماری‌‌های تنفسی و تغذیه ای می‌‌شوند.

کودکانی که یک تا سه هفته زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، در هفته ی اول تولد، شش برابر و در سال اول تولد سه برابر بیشتر از نوزادانی که در زمان مقرر به دنیا می‌آیند، در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند. صرف نظر از میزان مرگ و میر،‌ این گروه از نوزادان نسبت به بقیه آسیب‌پذیرتر هستند. این کودکان در تنظیم دمای بدن خود با مشکلات بیشتری مواجه هستند و احتمال ابتلا به زردی هم در آنها بیشتر است.

منبع خبر : zendegionline

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *