هفته نهم بارداری

بارداری هفته به هفته لطفاً کلیک کنید

هفته نهم بارداری

کودک
اکنون اندازه کودک شما در حدود ۲٫۵ سانتی متر، اندازه یک دانه انگور است و وزن او در حدود چند گرم است. اما از آنجا که ساختار فیزیکی بدن او شکل گرفته است، آمادگی آن را دارد که به سرعت وزن اضافه کند. او هر روز به یک انسان کامل شبیه تر می شود. دنبالچه جنینی او کاملا از بین رفته است و اجزاء بدن او شامل اندام ها، ماهیچه ها و اعصاب آرام آرام شروع به کار خواهند کرد. پلک های او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بیست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اکنون نرمه گوش دارد و در آخر این هفته، بخش های داخلی گوش او کامل خواهند شد. لب بالایی او نیز کاملا شکل گرفته است و دهان، بینی و سوراخ های بینی او نیز مشخص تر شده اند. نوک انگشتان او کمی بزرگ تر شده اند. تمام مفاصل اصلی، شانه ها، آرنج ها، مچ ها، زانوها و قوزک پاها در حال فعالیت می باشند. این مفاصل به کودک شما این امکان را می دهند تا اعضایش را حرکت دهد. قلب او اکنون به چهار حفره تقسیم شده است و دریچه ها در حال رشد می باشند. اندام های تناسلی بیرونی او تشکیل شده اند، اما چند هفته دیگر می توان تشخیص داد که کودک شما پسر است یا دختر.

مادر
 ممکن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسید، البته اگر قبلا حامله شده باشید، شکم شما زودتر جلو خواهد آمد. شما احتمالا از لحاظ روحی و عاطفی، شدیدا متلاطم خواهید بود. تغییرات سریع خلق و خو در این مرحله بسیار متداول است؛ طبیعی است که به طور متناوب از این احساس که به زودی مادر می شوید، سرخوش یا نگران شوید. این احساسات ممکن است در طی دوران حاملگی و همچنین بعد از به دنیا آمدن نوزاد شما ادامه داشته باشند. سعی کنید کمی بی خیال باشید. تقریبا همه زوج هایی که در آستانه تولد کودک خود قرار دارند، نگران این مطلب هستند که این کودک ممکن است چه تغییراتی در زندگی آن ها به وجود آورد. اما اکثر آن ها بعدا می گویند که مادر و پدر شدن بهترین چیزی بوده است که تا به حال تجربه کرده اند.

  شما ممکن است بیش از حد نفخ یا باد معده داشته باشید. این امر بدان علت است که مقادیر زیاد هورمون پروژسترون که بدن شما در اوائل دوران حاملگی تولید می کند، ماهیچه ها و عضلات بدن شما، از جمله مجاری معده و روده را شل می کند. این شل شدن عضلات، فرآیند هضم غذا را کند کرده و ممکن است موچب افزایش باد معده، نفخ، آروغ زدن، باد شکم و کلا افزایش احساسات ناخوشایند در ناحیه شکم، خصوصا پس از مصرف مقدار زیادی خوراکی شود. اگر شما بیش از ۳۵ سال سن دارید یا در خانواده شما سابقه بیماری های ژنتیک مانند فیبروز کیستیک که یک بیماری نادر مادرزادی است وجود دارد، خوب است از مشاوره ژنتیک و یا آزمایش موسوم به CVS یا نمونه برداری از پرزهای جفتی که بین هفته دهم و دوازدهم انجام می شود و برخی عیوب و ناهنجاری ها را مشخص می کند، استفاده کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *