هفته ششم بارداری

بارداری هفته به هفته لطفاً کلیک کنید

هفته ششم بارداری

کودک
بدن کودک شما در حال شکل گیری است، و سلول هایی که بعدا اندام ها و سیستم های بدن او را تشکیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اکنون، او به اندازه یک دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی ۴ تا ۵ میلی متر) است. اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می دیدید که محل تشکیل چشم ها و بینی او خواهند بود. دو حفره کوچک در دو طرف سر، محل شکل گیری گوش ها هستند، و دست ها و پاهای او به شکل برآمدگی های کوچکی قابل مشاهده می باشند. دست ها و پاها شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشت های در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به زودی از یکدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخی که بعدا دهان او خواهد شد، چین های کوچکی قرار دارند که نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زبان و تارهای صوتی در حال شکل گیری می باشند. قلب کودک شما که مرحله تقسیم به حفره های چپ و راست را آغاز کرده است، حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ بار در دقیقه، تقریبا دو برابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه، می زند و جریان خون در بدن او آغاز شده است. روده های او در حال رشد هستند و مجاری کوچک عبور هوا به تدریج در محلی که بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می شوند. تولید سلول های ماهیچه ای آغاز شده است و احتمالا از اواسط این هفته، کودک شما تکان دادن اعضای کوچک خود را آغاز خواهد کرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه ماهه اول دوران حاملگی خود صبر کنید تا بتوانید از احساس کردن حرکت های آرام کودک خود، لذت ببرید!

مادر
اگر تاکنون هم این احساس را تجربه نکرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت؛ ممکن است یک روز بد اخلاق و روز دیگر شاد باشید! ممکن است این احساسات متضاد برای شما نگران کننده باشند چون قبلا به این که کاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می کردید. اما نگران نباشید. این احساسات، کاملا طبیعی هستند و ممکن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا کنند. این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمون ها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمون ها رخ می دهند. جدای از بحث هورمون ها، کل زندگی شما نیز در حال تغییر است؛ و چه کسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی شود؟!

دیدن لکه خون پس از ادرار بر روی لباس زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی در اوائل دوران حاملگی طبیعی است؛ اما گاهی اوقات ممکن است علامت اولیه سقط جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لکه یا خونریزی، به سرعت با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص کند که آیا این موارد بیان گر یک مشکل احتمالی می باشند یا خیر.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *