هفته سی و هفتم بارداری

بارداری هفته به هفته لطفاً کلیک کنید


هفته ۳۷ بارداری

کودک

تبریک! کودک شما کامل شده است و از این به بعد قادر خواهد بود به زندگی در خارج رحم ادامه دهد. کودکانی که قبل از ۳۷ هفتگی به دنیا بیایند نارس و به آن هایی که بعد از ۴۲ هفتگی به دنیا بیایند، دیررس می گویند. وزن کودک شما کمی بیش از ۲۷۲۰ گرم است و از سر تا پاشنه پا حدود ۴۸٫۲ تا ۵۰٫۸ سانتی متر طول دارد. موی سر بسیاری از کودکان در هنگام تولد کامل است و طول موهای آن ها ممکن است بین ۱٫۲ تا ۳٫۸ سانتی متر باشد. اگر رنگ موی کودک شما با خود شما یکسان نیست تعجب نکنید. البته برخی نوزادان نیز تنها کمی موی کرک مانند دارند.

مادر

در هفته های آتی فقط باید منتظر باشید. از این موقعیت برای آماده کردن وسایل مربوط به نوزادتان استفاده کنید یا کارهایی را انجام دهید که ممکن است تا مدتی پس از تولد کودک نتوانید به آن ها مشغول شوید. هر وقت می توانید یک چرت بزنید یا مطالعه کنید. آیا خواب ها و رویاهای شما تغییر کرده اند؟ آیا در هنگام خواب گمان می کنید رویاهای تان واقعی هستند؟ اگر این گونه است تعجب نکنید! نگرانی های ناشی از مادر شدن می تواند موجب این گونه خواب دیدن ها شود.

ممکن است تعداد انقباض های عضلانی براکستون- هیکس بیشتر شده باشند. همچنین ممکن است زمان هر کدام از این انقباض ها بیشتر طول بکشند و آزاردهنده تر شده باشند. هنگامی که بروز این انقباض ها بیشتر شود ممکن است گمان کنید که زمان زایمان فرا رسیده است. همچنین ممکن است ترشحات لزج و مخاطی واژن نیز افزایش یافته باشد. در دوران بارداری مخاط متراکم و ضخیمی، دهانه ورودی رحم را می بندد و نقش حفاظتی دارد. هنگام شروع زایمان این مخاط که "پلاگ موکوسی" نام دارد، ممکن است کمی خونی شود و با شروع باز شدن دهانه رحم خارج شود. به این وضعیت "نمایش خونی" می گویند و اگر در این دوره، "نمایش خونی" را مشاهده کردید ممکن است زمان زایمان فرا رسیده باشد. در این زمان هم مانند سایر مواقع در طول بارداری در صورت مشاهده لکه یا خونریزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *