هفته سی و سوم بارداری

بارداری هفته به هفته لطفاً کلیک کنید


هفته ۳۳ بارداری

کودک

در این هفته وزن کودک شما کمی بیش از ۱۸۱۰ گرم و طول بدن او (از سر تا پاشنه پا) حدود ۴۳٫۷ سانتی متر می شود. چروک ها و همچنین رنگ سرخ پوست او کم تر شده و در حالی که اکثر استخوان های او در حال سخت شدن هستند، جمجمه او هنوز نرم است و استخوان های جمجمه کاملاً به یکدیگر نچسبیده اند. این امر به او کمک می کند تا راحت تر از مجرای زایمان عبور کند و به دنیا بیاید.

مادر

شما ممکن است درد و یا حتی کرختی در انگشت ها، مچ و دست های خود حس کنید. بافت های مچ دست شما همانند بقیه بافت های بدن تان ممکن است متورم شوند. در این صورت فشار در کانال مچ افزایش می یابد. کانال مچ یک مجرای استخوانی در مچ دست شماست. عصب هایی که از این مجرا عبور می کنند تحت فشار قرار می گیرند، در نتیجه عوارضی همچون بی حسی، خارش، تیر کشیدن، احساس سوزش و یا درد مبهم بروز می کنند. استفاده از مچ بند را امتحان کنید یا در هنگام خواب یک بالش زیر دست های خود قرار داده و آن ها را بالاتر از سطح بدن نگاه دارید. اگر باید در محل کار به طور دائم از دست های خود استفاده کنید، مثلا تایپیست هستید یا در خط مونتاژ یک کارخانه کار می کنید، هنگام استراحت دست های خود را در حالت کشیده قرار دهید.

اگر به هنگام خواب در شب مشکل دارید، یک بالش بین پاها و زیر پشت خود قرار دهید. اگر این کار به شما کمک نکرد، چند بالش زیر سر خود قرار داده و سعی کنید در حالت نیمه نشسته بخوابید و حتی می توانید در حالتی که کاملاً روی تخت نشسته و به بالشها تکیه داده اید بخوابید. اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به هم ریخته است، از عصر به بعد مایعات کمتری مصرف کنید.

برای اکثر خانم ها روابط جنسی در دوران حاملگی تا قبل از پاره شدن کیسه آب و فرا رسیدن زمان زایمان مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال توصیه می شود که در هفته های آخر آمیزش با استفاده از کاندوم باشد یا اصلا انجام نشود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *