هفته دهم بارداری

بارداری هفته به هفته لطفاً کلیک کنید

هفته دهم بارداری 

کودک
   کودک شما دیگر یک رویان کوچک نیست! البته بزرگ تر از یک خرما نیز نیست! یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود ۲٫۵ سانتی متر یا کمی بیشتر است و کمتر از ۸ گرم وزن دارد. اما بحرانی ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است. اکنون مرحله موسوم به دوره جنینی آغاز شده است. در این مرحله، بافت ها و اندام های بدن او به سرعت رشد کرده و کامل می شوند. اکنون اندام های حیاتی او شامل کبد، کلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار دارند و در حال آغاز کردن فعالیت خود هستند؛ این اندام ها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می دهند. کبد او به ساختن گلبول های خونی مشغول است و دیگر به کیسه زرده که قبلا این سلول ها را تامین می کرد نیازی نیست و این بافت به تدریج از بین می رود. 
   
جنین شما در سه هفته آینده، بیش از دو برابر خواهد شد و به حدود ۷٫۵ سانتی متر خواهد رسید. سر او در مقایسه با چند هفته قبل نسبتا کوچک تر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشکیل می دهد. پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به صورت متورم در بر گرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقب تر خواهد رفت و ظاهر کودک شما به یک انسان کامل شبیه تر خواهد شد. هر روز جزئیات بیشتری بر روی بدن او ظاهر خواهند شد: ناخن های انگشتان دست و پا، و موهایی شبیه به کرک هلو. انگشتان او اکنون کاملا از یکدیگر جدا شده اند؛ بازوها در محل آرنج ها خمیده شده و انحنای کمی پیدا کرده اند؛ دستانش از مچ خم شده و روی قلبش قرار گرفته اند؛ پاهای او بزرگ تر شده اند؛ و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیک بوده و با پاهایش لگد می زند! اگر قادر بودید کودک خود را در این هفته نگاه کنید، می توانستید شکل کلی ستون فقرات او را از زیر پوستش که به کلفتی یک کاغذ است ببینید. اعصاب او از طرف نخاع در حال شکل گیری می باشند.

مادر
اکنون اندازه رحم شما دو برابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه یک گلابی بود. در این هفته، اندازه آن در حدود یک گریپ فروت می شود. در معاینه بعدی توسط پزشک ممکن است بتوانید به کمک گوشی طبی که پزشک بر روی شکم شما حرکت می دهد، صدای ضربان قلب تند کودک خود را بشنوید. برخی از خانم ها می گویند که صدای قلب کوچک کودک شان شبیه به صدای اسب هایی است که چهار نعل می دوند و شنیدن این صدا برای اولین بار، یکی از بهترین لذت های سه ماهه اول حاملگی است.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *