هفته بیست و پنجم بارداری

بارداری هفته به هفته لطفاً کلیک کنید

هفته ۲۵ بارداری

کودک

اندازه کودک شما از سر تا پاشنه پا حدود ۳۴٫۳ سانتی متر شده است. وزن او (که حدود ۶۸۰ گرم است) خیلی زیاد به نظر نمی رسد اما او به زودی کمی بافت چربی می آورد و قیافه باریک و نحیف او تغییر خواهد کرد. پوست نسبتا چروکیده او صاف می شود و شباهت او به یک نوزاد کامل بیشتر و بیشتر خواهد شد. احتمالا اکنون می توان موهای او را دید که هم رنگ و هم حالت گرفته اند. البته ممکن است رنگ و حالت موهای او بعد از تولد تغییر کنند.

مادر

نه تنها کودک شما موهای بیشتری درآورده است که ممکن است موهای سر خود شما هم پر تر و درخشنده تر به نظر بیایند. در واقع موهای شما زیاد نشده اند، بلکه همان موهای معمولی شما هستند که بیشتر از معمول بلند شده اند. همچنین ممکن است موهای بدن شما نیز تیره تر یا کلفت تر به نظر بیایند. این موها نیز ظرف چند هفته پس از تولد نوزادتان به حالت عادی بازخواهند گشت؛ گاهی ممکن است برای از بین بردن آن ها دچار زحمت شوید. شما ممکن است دیگر قادر نباشید که به زیبایی و متانت گذشته راه روید. ادامه دادن به ورزش برای شما خوب است اما هر وقت احساس کردید که خیلی خسته شده اید ورزش نکنید. همچنین اگر احساس درد، کوفتگی بدن، سرگیجه یا غش کردید، یا زمانی که نفس کم آوردی،د بلافاصله ورزش را متوقف کنید. برای مدت طولانی به پشت دراز نکشید و از انجام حرکت های ورزشی که ممکن است تعادل شما را به هم بزند خودداری کنید. مقادیر زیادی آب بنوشید. قبل از ورزش، گرم کردن و بعد از آن خنک کردن را فراموش نکنید.

با انجام آزمایش غربالگری گلوکز در فاصله هفته های بیست و چهارم تا بیست و هشتم، ممکن است به طور همزمان برای شما آزمایش کم خونی هم تجویز شود. هرچند حجم خون شما در طول حاملگی به شدت افزایش می یابد، اما ممکن است تعداد گلبول های قرمز خون شما به اندازه کافی افزایش نیافته باشد. گاهی اوقات این عارضه را «کم خونی فیزیولوژیک» می نامند که در سه ماهه دوم و سوم حاملگی معمول است. در صورتی که آزمایش خون شما حاکی از کم خونی واقعی باشد، باید از آهن و مکمل های غذایی استفاده کنید.

اگر تا حالا به اسم نوزاد خود فکر نکرده اید، باید در این کار جدی شوید. انتخاب یک نام مناسب وظیفه ای بسیار مهم است اما باید برای شما حالت تفریحی هم داشته باشد. به تاریخچه فامیل خود مثلا اسم پدر پدربزرگتان یا مکان هایی که برایتان جالب هستند یا شخصیت های محبوب مذهبی و ملی و ادبی و داستانی تان و یا شخصیت های فیلم های مورد علاقه تان فکر کنید. حتی می توانید از کتاب هایی که اسامی مختلف کودکان را جمع آوری کرده اند استفاده کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *