میزان هورمون hcg در اوایل بارداری چقدر باید باشد؟ + جدول

میزان هورمون hcg در بارداری

هورمون HCG مسئول تمام علائم اولیه بارداری است که زنان را به این سمت سوق می‌دهد که آنها باردار هستند حتی پیش از آنکه تست بارداری انجام دهند. حساسیت سینه‌ها، حالت تهوع و خستگی همگی به دلیل افزایش این هورمون در بدن اتفاق می‌افتد.

به طور کلی سطح HCG خانم ها در هر ۷۲ ساعت دوبرابر می‌شود. سطح این هورمون در هفته‌های ۸ تا ۱۱ به ماکزیمم خود می‌رسد و پس از آن تا سه ماهه دوم بارداری ثابت می‌ماند. به همین دلیل در سه ماهه اول بارداری علائم بارداری بسیاری شدید است.
سطح هورمون HCG می‌تواند بین هر خانم متفاوت باشد و حتی اگر دوقلو یا چندقلو باردار باشند این میزان تغییر می‌کند. سطح این هورمون بستگی به چگونگی پاسخ او به بارداری و تغییرات بدنش دارد.

سطح هورمون HCG در هفته های پس از آخرین دوره قاعدگی

میزان هورمون hcg در بارداری

دقت داشته باشید که این اعداد تنها یک راهنماست و هیچکدام عدد قطعی به حساب نمی‌آید و تنها میانگینی از میزان هورمون HCG را نشان می‌دهد. هر خانم بارداری منحصر به فردی دارد و چیزی که برای یک نفر طبیعی است ممکن است برای دیگری نباشد. اگر در مورد میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی یا HCG سوالی دارید بهتر است از پزشک متخصصتان بپرسید.
آنچه در مورد هورمون HCG جالب است این است که اگر اندازه‌گیری از میزان بالا شروع شود به همان میزان افزایش پیدا نمی‌کند. در حدود ۸۵ درصد از حاملگی‌های طبیعی سطح هورمون HCG خانم‌ها هر ۴۸ تا ۷۲ ساعت دوبرابر می‌شود. برای زنانی که سطح هورمون HCG کمی کندتر می‌شود میزان افزایش سریع بعد از بارداری بیشتر می‌شود. سلامت و بقای جنین وابسته به افزایش غلظت هورمون رشد است و زمانی برای تلف شدن وجود ندارد.

هورمون HCG از کجا می آید؟
این هورمون توسط سلول‌هایی تولید میشود که در نهایت تبدیل به جفت می‌شوند. قبل از اینکه این سلول‌ها فرم بگیرند بافت اولیه جفت این پیغام را به سایت فولیکول تخمدان منتشر می‌کند که تخمک آزاد کنند. این ناحیه با عنوان کورپوس لوتئوم شناخته می‌شود و نقش مهمی در تولید استروژن و پروژسترون دارد. این هورمون‌ها مسئول ایجاد پوشش عروقی در دیواره‌های رحم هستند که تغذیه جنین در حال رشد قبل از اینکه جفت بتواند شکل بگیرد را برعهده دارند.
هورمون HCG حدود یک هفته پس از تخمک گذاری شروع به آزاد شدن می‌کند و سپس با اسپرم بارور می‌شود. در این حالت خانم تنها مشکوک به بارداری است و هنوز برای اثبات دقیق بارداری زود است.

چطور متوجه می شوید HCG تولید می کنید؟
HCG هورمونی است که در ادرار و خون مادر باردار قابل تشخیص است. برای این کار می‌توانید از تست بارداری خانگی یا بی بی چک استفاده کنید. اما این تست نمی‌تواند بگوید میزان HCG شما دقیقا چقدر است تا زمانی که یک آزمایش استاندارد برای تعیین سطح دقیق HCG انجام دهید.
لازم به یادآوری است که ممکن است تست حاملگی شما منفی کاذب باشد. انجام زودهنگام آزمایش، قبل از اینکه هورمون HCG قابل تشخیص باشد می‌تواند منجر به نتیجه منفی کاذب شود حتی اگر شما باردار باشید.

چه چیزی باید درباره HCG بدانید
بیشتر زنان باردار نمی‌دانند HCG آنها چیست و چه خواهد بود.
حتی اگر نتوانید سطح هورمون HCGتان را پیدا کنید، نگران نباشید. میزان کم HCG می‌تواند به این معنا باشد که شما بارداری و جنین سالمی دارید.
سونوگرافی بارداری می‌تواند پیش بینی بهتری نسبت به اندازه‌گیری هورمون HCG داشته باشد.
میزان هورمون HCG کمتر از mIU/ml 5 برای اینکه به این نتیجه برسید که بارداری مثبت است، کافی نیست. اما بالاتر بودن این هورمون از mIU/mi 25 می‌تواند نشانه مهمی برای بارداری مثبت باشد.
میزان هورمون HCG در محیط ایزوله مفید نیست. برای رسیدن به نتیجه مناسب باید چند بار HCG خون در روزهای مختلف اندازه‌گیری شود. اغلب اوقات اختلافات افزایش سریع این هورمون در هفته‌های اول در افراد مختلف متفاوت است.
سطح هورمون HCG نشان دهنده قدرت، هوش و جنسیت جنین نیست و تنها نوعی مارکر است که نشان می‌دهد شما باردار هستید.

افزایش میزان HCG به چه معناست؟
چند دلیل وجود دارد که سطح هورمون HCG در یک خانم بالا باشد. اشتباه در محاسبه بارداری، بارداری چندقلویی یا حاملگی مولار میتوانند دلیل این اتفاق باشند. پزشک در چنین موارد توصیه میکند آزمایش بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد دوباره تکرار شود.

نکات مهم در مورد هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی
در مورد سطح هورمون HCG زیاد کنجکاوی نکنید. شما کار چندانی نمی‌توانید انجام دهید تا این میزان را کم و زیاد کنید بنابراین بیشتر نگران شده و استرس می‌گیرید.
برای اندازه‌گیری هورمون HCG باید آزمایش خون انجام دهید و سطح این هورمون در زمانهای مختلف روز، روزها و حتی هفته‌های مختلف متفاوت است.
کار شما این است که مراقب خودتان باشد و تا جایی که میتوانید خودتان و فرزند درون شکمتان را سالم نگهدارید. این کار احتمال تولد نوزاد سالم را افزایش میدهد.

منبع خبر : ninisite

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *