مصرف کلسیم در دوران بارداری و وزن گیری جنین/ کلسیم فشار خون بارداری را کاهش می دهد!

مصرف مكمل كلسیم در دوران بارداری می‌تواند مستقل از طول مدت بارداری، وزن هنگام تولد را افزایش دهد.
مصرف روزانه یك گرم مكمل كلسیم توسط زنان باردار سالم در سه ماهه سوم بارداری موجب افزایش وزن نوزاد می‌شود.

در این مطالعه ۶۸ زن باردار سالم از هفته ۲۰ تا۲۸ بارداری وارد مطالعه شدند و بصورت تصادفی در یكی از دو گروه مكمل كلسیم (۳۳نفر) و دارونما (۳۵نفر) قرار گرفتند.
فشار خون، وزن قد و نمایه توده بدنی (BMI) در هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفته و نتایج به دست آمده نشان می‌دهد: هیچ تفاوت معنی داری بین دو گروه از نظر سن، تعداد، زایمان قبلی، قد، وزن و فشار خون با دریافت كلسیم غذایی وجود ندارد.
همچنین نتایج حاكی از آن است كه مصرف مكمل كلسیم بر اندازه‌های قد و دور سر هنگام تولد نوزاد تاثیری نداشته اما میانگین وزن هنگام تولد در گروه مكمل كلسیم (۳۲۴۱گرم) بیشتر از گروه دارونما (۳۰۱۱ گرم) بوده است. 

Preeclampsia (پره‌کلامپسی) عارضه ای جدی در طول بارداری است که با افزایش فشار خون و پروتئین ادرار در هفته ۲۰ به بعد بارداری شناخته می شود.

مصرف کلسیم و ترکیبات آن در دوران بارداری، سبب کاهش شدت پره‌کلامپسی (فشار خون بارداری)، کاهش خطر بیماری مادر و مرگ و میر نوزاد می‌شود. باید توجه داشت که مصرف کلسیم از بروز پره‌کلامپسی پیشگیری نمی‌کند، اما در کاهش شدت آن مؤثر است و همچنین سبب کاهش ناتوانی و بیماری مادر، پیشگیری از زایمان پره ترم و مشکلات نوزاد می‌شود.
بر این اساس، زنان بارداری که دسترسی کمتری به محصولات لبنی دارند و یا مبتلا به اختلالاتی نظیر عدم تحمل لاکتوز هستند و یا دریافت کلسیم در آنها کمتر است، باید در طول دوران بارداری خود ترکیبات کلسیم دریافت کنند. بنابراین، میزان دریافت کلسیم در رژیم غذائی هر زن بارداری باید توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت لزوم ترکیبات کلسیم را تجویز نمود. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *