عقب انداختن پریود به دلیل مسافرت/ به تاخیر انداختن قاعدگی با قرص LD

سلام من یک سفر برام پیش اومده و دقیقا در تاریخ پریودیم هست،چون درد زیادی دارم میخوام عقبش بندازم یک هفته از پاکیم میگذره آیا میتونم از الان شروع به مصرف LD کنم؟ لطفا پاسخ منم بدین،خیلی مهمه واسم

نحوه به تاخیر انداختن قاعدگی
قرص LD را از روز ۵ تا ۷ دوره خود شروع می کنید. در حالت عادی بعد از مصرف ۲۱ قرص، مصرف قطع شده و به دنبال آن خونریزی شروع می شود و تا زمانی که می خواهید خونریزی به تعویق بیافتد ادامه می دهید، زمانی که مصرف را قطع کنید طی یک تا دو روز خونریزی در شما شروع خواهد شد.

اگر در روزهای ابتدایی دوره قاعدگی هستید، با یک قرص شروع کنید و اگر لکه بینی پیدا کردید دو قرص مصرف کنید تا لکه بینی تمام شود، پس از پایان لکه بینی دوباره یک قرص تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد.
اگر در روزهای پایانی دوره قاعدگی هستید، چون امکان لکه بینی بالاتر می شود بهتر است از اول روزی ۲ قرص مصرف کنید و پس از اتمام لکه بینی به روزی یک قرص کاهش دهید . تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد ادامه دهید.

این دارو برای خانمهای مجرد مشکلی را ایجاد نمی کند.

برای به تاخیر انداختن قاعدگی میتوان از قرصهای ال دی، اچ دی،تری فازیک،دزوسپتیو و… استفاده کرد که البته با توجه به عوارض آن و وضعیت فعلی خود می بایست نوع قرص را انتخاب کنید مثلا تری فازیک نسبت به ال دی و اچ دی عوارض کمتری دارد ولی باعث افزایش لکه بینی بین قاعدگی میشود و برای کسانیکه دچار مشکل لکه بینی هستند توصیه نمیشود.

آیا می توان قاعدگی را به تاخیر انداخت؟
بسیاری از زنان، از داشتن دوره قاعدگی ماهانه احساس رضایت میکنند و حتی با پیش بینی زمان پریود، از نظر داشتن یک بدن سالم احساس اطمینان می کنند. اما برای عده ای دیگر، خونریزی ماهیانه یک اتفاق دردناک و ناتوان‌کننده است که میتواند بر فعالیتهای روزمره شان اثر منفی بگذارد.
خانم‌هایی که قاعدگیهای سنگین، طولانی، فراوان یا دردناک دارند و یا نشانه ها و علائم پیش از قاعدگی مانند درد سینه‌ها، نفخ و بی‌حوصلگی آنها را آزار میدهد، تمایل دارند که تناوب دوره های خونریزی ماهیانه را کاهش دهند.

همچنین خانم‌های مبتلا به ناتوانی فیزیکی و ذهنی، آندومتریوز یا سایر مشکلات پزشکی از قبیل کم خونی، آسم، صرع که با قاعدگی وضع آنها بدتر می شود، از تاخیر انداختن و کاهش دفعات خونریزی سود میبرند.
عده‌ای دیگر هم تمایل دارند که در عروسیها، جشنها، مسافرتها،تعطیلات یا فصول امتحانات قاعدگی خود را به تاخیر اندازند. در زنان ورزشکار، خدمه پرواز و برخی مشاغل دیگر هم تاخیر یا توقف قاعدگی یک انتخاب مقبول است. البته همه پزشکان با این کار موافق نیستند و این مسئله هنوز مورد بحث است.

رایج ترین روشی که برای تاخیر انداختن قاعدگی وجود دارد، استفاده از قرص‌های ضدبارداری خوراکی است که حاوی ۲۱ قرص فعال حاوی استروژن و پروژسترون و به دنبال آن ۷ قرص بی اثر یا دارونما هستند.
در صورت استفاده عادی از این قرص‌ها، در طول هفته‌ای که از قرص‌های دارونما استفاده میشود، خونریزی اتفاق میافتد ولی خوردن طولانی‌تر قرص‌های فعال، قاعدگی را به تاخیر میاندازد. به عنوان مثال اگر قرص‌های فعال، ۶ یا ۹ یا ۱۲ روز، بیشتر خورده شوند و به دنبال آن از قرص‌های دارونما استفاده شود، خونریزی به ترتیب ۷ یا ۱۰ یا ۱۳ روز به تاخیر میافتد. مصرف پشت سر هم قرصهای فعال باعث توقف کلی قاعدگی میگردد.
البته در مورد این سوِال که حذف دائم قاعدگی خطری در بردارد یا خیر، هنوز اطلاعات و تجربیات کافی برای پاسخ به این سوِال وجود ندارد ولی با این وجود، هنوز هیچ نتیجه بدی از قطع دائمی قاعدگی شناخته نشده است. هرچند تحقیقات زیادی لازم است تا این مسئله بررسی شود که آیا مصرف سالانه هورمونهای اضافی در درازمدت اثر سوئی بر سلامت فرد می‌گذارد یا خیر.

مطالعات محدودی نشان داده اند که آثار جانبی داروهای ضدبارداری خوراکی از قبیل درد سینه ها، سردرد، تغییرات رفتاری، آکنه، تغییرات وزن و تورم و ایجاد نقاط تیره در صورت، در برخی از افرادی که از این روش استفاده میکنند، دیده میشود. بسیاری از زنانی که این روش را برای اولین بار شروع کرده اند در طول ۳-۴ ماه اول، دچار خونریزیهایی بین دورههای قاعدگی میشوند.

البته خونریزی قابل انتظار است اما در طول زمان باید کاهش یابد و اگر باقی بماند یا شدید وآزاردهنده شود باید به پزشک مراجعه شود. در صورت فراموش کردن خوردن یکی از قرص‌ها یا مبتلا شدن به اسهال و استفراغ هم، احتمال خونریزیهای غیرقابل پیش‌بینی زیاد میشود.

در این زمانها باید از یکی دیگر از روش‌های ضد بارداری نیز استفاده شود، زیرا احتمال کاهش آثار قرص زیاد است. به هر حال در صورت شک یا داشتن نشانه های حاملگی از قبیل درد سینه ها، خستگی فراوان و کوفتگی صبحگاهی، یک تست حاملگی یا مراجعه به پزشک توصیه می‌شود. همچنین در صورت مشاهده علائمی نظیر درد شدید شکم، درد سینه، خلط خونی، تنگی تنفس، سردرد شدید وناگهانی، کاهش بینایی یا تاری دید ودرد شدید پا به دنبال مصرف داروهای ضدبارداری خوراکی، به پزشک خود مراجعه کنید.

در صورت تمایل به استفاده از هر یک از این روش‌ها جهت تاخیر قاعدگی، مهم نیست که در چه سنی باشید؛ بسیاری از دختران نوجوان که قاعدگیهای دردناک، نامنظم و زیاد دارند میتوانند از این قرص‌ها سود ببرند. تحقیقات نشان داده است که کاهش قاعدگی در تعداد غیبت‌های دانش‌آموزان، شرکت آنها در ورزش‌های گروهی وارتقاء سطح زندگی آنان تاثیر مثبت دارد. اگر شما قادر به استفاده از قرصهای ضدبارداری هستید و تمایل دارید که دفعات خونریزیهای خود را کاهش دهید .
میتوانید به روش ذکر شده از این قرص‌ها استفاده کنید. پزشک شما را در مورد چگونگی مصرف این قرص‌ها، دقیق‌تر راهنمایی میکند ولی به‌طورکلی بدانید که مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی در زنان مبتلا به پرفشاری خون، دارای سابقه سکته مغزی، سابقه بیماری‌های کبدی، سابقه خانوادگی لخته شدن خون و یا سرطان پستان یا رحم ممنوعیت دارد.در مورد کسانی که بالای ۳۵ سال سن دارند و به صورت دائمی از سیگار استفاده میکنند هم احتیاط لازم است. مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی در شرایط فوق میتواند بر شدت عوارض جانبی بیفزاید.

اشتراک‌گذاری
33 نظر
 1. سلام من دفعه ی اولمه از این قرص استفاده میکنم ده روز قبل پریود شروع کردم به قرص خوردن که پریود نشم چون میخوایم بریم مسافرت
  دیشب یادم رفت قرص رو بخورم الان یادم افتاد یدونه خوردم
  ایا امکان اینکه پریود بشم وجود داره؟؟؟

 2. سلام من دفعه ی اولمه از این قرص استفاده میکنم ده روز قبل پریود شروع کردم به قرص خوردن که پریود نشم چون میخوایم بریم مسافرت
  دیشب یادم رفت قرص رو بخورم الان یادم افتاد یدونه خوردم
  ایا امکان اینکه پریود بشم وجود داره؟؟؟

  1. سلام خیر مشکلی ندارد.

 3. سلام.
  من یکشنبه عازم سفرم و۲روزقبلش پریودم شروع میشه.اگ ازالان شروع به خوردن قرص بکنم.میتونم جلوشوبگیرم؟
  ا

  1. سلام بله می توانید مصرف کنید.

 4. سلام من يك هفته ديگه پريود ميشم و دقيقا همون روز ميرم مسافرت و ١٥ سالمه ميتونم قرص ld مصرف كنم تو رو خدا كمكم كنيد تا چند روز بايد ادامش بدم

  1. سلام بله می توانید از قرص ال دی یک هفته قبل از پریودی استفاده کنید وروز آخر مسافرت قطع کنید .

 5. سلام برای مجردامشکلی نداره؟ضررنداره؟

 6. سلام ووقت بخیر
  من دوروزدیگه بایدسفرزیارتی برم وامروزدردولکه داشتم
  میتونم برای قطع قاعدگیLDبخورم وروشش چطوریه؟ضمنامن۲۱سالمه ومجردم
  اگه روش دیگه ای هم هست که عوارض نداشته باشه وبشه حداقل تاپس فرداکاملاپاک بشم هم ممنون میشم بگید
  توروخدازودجواب بدیدفوریه
  مچکرم

  1. سلام یکی صبح ویکی شب قبل از خواب قرص ا ل دی مصرف کنید لکه بینی شما که قطع شد شبی یک عدد قرص ال دی را ادامه دهید.

 7. سلام.ازچندروز قبل باید شروع کنیم تا قرص اثربزاره؟؟من کمترده روز دیگه مسافرت دارم.وهمون موقع شروع میشه دورم.یه روزقبل بخورم یک هفته یا….

 8. من امشب لک دیدم و جمعه میخوام برم سفر اگه از امشب ال دی بخورم میشه پریود نشم

 9. سلام من فردا باید برم سفر زیارتی کربلا فردا هم پریود میشم باید چکار کنم قرص وقتی میخورم حالت تهوع زیاد دارم تو را خدا راهنمایی کنید

  1. سلام می توانید از قرص ویتامین ب۶ استفاده کنید.

 10. سلام من یک هفته دیگه می‌خوام برم مسافرت زیارتی نزدیک پریودمه از الان قرص بخورم مانع خونریزیم میشه تابرگردم؟

 11. سلام من ميخوام برم مسافرت ٥ روز ديگه موقع عادت ماهانگى هست در ضمن من فيبرم دارم و قرص ضد باردارى حال منو بد ميكنه لطفا راهنمايي كنيد

 12. سلام خسته نباشید، من برای جلوگیری از بارداری قرص مارولین میخورم، و دقیقا تو تعطیلات عید پریود میشم، اشکالی نداره وقتی این بسته قرصم تموم شد بسته بعدی رو بلافاصله و بدون وقفه یک هفته ای، بخورم که اونموقع پریود نباشم، ممنون از راهنماییتون

 13. سلام .من فردا عازم کربلاهستم .و بیماری دارم که نباید قرص جلوگیری بخورم چون خودمون داره به جای اون چی میتونم بخورم که پریود نشون.

 14. با‌سلام خواهشمندم کمک کنید
  من ۱۷ اسفند پریود شدم و ۱۵ فروردین تقریبا وقت پریودمه.مسابقه دارم دقیقا اون تاریخ.اولین باره هیلی مهمه.چیکار کنم پریود نشم .ذقیقا اون تاریخ به مدت یک هفته میرم اردو.لطفا جواب بدین

 15. سلام .من يك هفته ديگه عازم سفر زيارتي هستم و دقيقا روز اول مسافرتم پريود ميشم . از امشب خوردم قرص را شروع كنم .يكي صبح يكي شب يا فقط شبي يكي كافيست؟

  1. سلام شبی یک عدد کافی است.

 16. سلام ببخشید بدلیل سفر زیارتی که چند روز دیگه در پیش داریم و همون روزم من پریود میشم.باید چیکار کنم کمکم کنین

  1. سلام می توانید از قرص جلوگیری استفاده کنید.

 17. سلام من ميخواهم از قرص LD استفاده كنم براي به تاخير انداختن پريودم فقط ٤٠ سالم مشكلي نيست؟

  1. سلام بهتر است استفاده نکنید .

 18. سلام ببخشيد من يك هفته ديگه عازم سفر هستم ديشب يك قرص LD خوردم ولي امروز صبح حالم خيلي بد بود اگه ديگه ادامه ندم به قرص خوردن امكانش هست زودتر از زمان پريودم، پريود بشم؟

  1. سلام نمی توان قطعی گفت که حتما بعد از مصرف قرص بلافاصله پریود می شوید یا خیر ممکن است یک هفته بعد پریود شوید .

 19. سلام و خسته نباشید من قرار بود ۱۷ برم‌مشهد و دوره ماهانه ام‌۱۴ تیر بود ک ۱۰ تیر قرص ال دی استفاده کردم
  ولی ۱۷ تیر کنسل شد و افتاد ۲۵ تیر
  منم قرص رو ۱۶ تیر قطع کردم
  و چای زنجبیل و زعفران حنا و رازیانه و….ب مقدار زیاد خوردم دیروز دو امپول پروژستورون ۵۰ هم زدم ک پریود بشم ک متاسفانه نشدم
  اگر از امشب ۱۲ شب ال دی استفاده کنم دیگه دچار لک بینی یا پریودی نمیشم؟؟؟ایا قرص ال دی بخورم از امشب دیگع پریود نمیشم با توجه ب زعفران و حنا و پروزستدرون و…

 20. سلام .من ۱۶ سالمه . این ماه ۲۴ باید پریود شم ولی خواستم جلو بیفته سه شب پیش یه قرص ال دی خوردم بعد فرداش حالم خیلی بد شد و دیگه نخوردم .امکان اینکه چند روزبعد از اون یک عدد قرص پریود شم هست ؟ ممنون

  1. سلام ۳ تا ۷ روز آینده زمان دارید تا پریود شوید.

 21. سلام من ١٩ سالمه و امشب عازم سفر هستم و ٥تا ٨ روز ديگه زمان قاعدگيمه از الان قرص رو شروع كنم به عقب ميفته و به چه صورته مصرفش؟

 22. سلام.من هفته دیگه یه سفر زیارتی میخوام برم الان وقت پریودم هست میخواستم قرص ld مصرف کنم فقط میخواستم بپرسم باید روزی ۲ تا قرص بخورم همزمان باشه یا یکی صبح یکی شب بخورم دیگه پریود نمیشم .ممنون

 23. سلام،من هفته ي ديگه ٢٥ ام پريود ميشم از امروز شروع كردم يك عدد قرص خوردم اين مهمه كه شب بخوري يا صب ? اخه تو كامنتا خوندم اونايي كه تك قرص ميخورن شب ميخورن ،اونايي كه ٢تا ميخورن صب و شب و اينكه يدونه بخورم پريود نميشم ؟ يا بايد ٢تا بخورم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *