سوالات رایج درباره فریز کردن تخمک/ تخمک فریز شده چند سال می تواند بماند؟!

سوال‌های متداول درباره تخمک منجمد شده
منجمد کردن تخمک برای زنانی که تمایل دارند قدرت باروری خویش را در آینده حفظ کنند می‌تواند مفید باشد
– زنانی که قصد دارند باروری خویش را به دلایلی چون ادامه تحصیل، حرفه‌ای و کاری با اهداف شخصی به تاخیر بیندازند می‌توانند از فریز کردن تخمک‌های خویش سود ببرند.
– زنانی که مبتلا به سرطان هستند.

چه زمانی بهتر است که من تخمک خود را فریز کنم؟

یک زن در سالهایی ابتدایی باروری خود در مورد زمان تشکیل خانواده احساس اطمینان دارد و داشتن یک شریک جنسی که او نیز آمادگی خویش را برای داشتن فرزند اعلام کند و قدرت و توانایی بدنی که جهت بارداری مناسب باشد می‌تواند زن را در رسیدن به باروری و طی کردن مسیر باروری کمک کنند. اما، متاسفانه بعضی از زنان برای باردار شدن با موانع روبرو می‌شوند و بعضی‌ها مردد هستند تا چه زمانی باید منتظر بماند تا برای حفظ قدرت باروری اقدام کنند.

 انجماد تخمک‌ها چگونه عمل می‌کند؟
اگرچه ثابت شده است که منجمد کردن اسپرم ورویان عمل آسانی است، در میان سلول‌های بدن تخمک‌ها بزرگ‌ترین سلول‌ها هستند که حاوی مقادیر زیادی آب می‌باشند. وقتی که سلول‌ها منجمد می‌شوند کریستال‌های میخی می‌توانند باعث تخریب سلول‌های شوند و در طول‌ سال‌ها، ما به این نکته پی برده‌ایم که ما بایستی تخمک‌ها را دهیدراته کنیم و آب آن‌ها را بگیریم و قبل از اینکه سلول فریز شود به منظور حفاظت از سلول و جلوگیری از تشکیل کریستال‌های یخ مایع ضد یخ جایگزین آب داخل سلول کنیم. و ما به این نکته پی برده‌ایم که از آنجایی که پوسته تخمک‌ها در زمان انجماد سخت می‌شوند. اسپرم باید برای بارور شدن تخمک از طریق یک سوزن به داخل تخمک تزریق شود که این روش را (ICSI) تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم می‌نامند.
تخمک‌ها از ۲ طریق یا از طریق روش انجمادات هسته و یا روش انجماد سریع که VITRIFICATION نامیده می‌شوند منجمد می‌شوند. در باروری ما در هر دو روش فوق کارشناس داریم. در حال حاضر، ما از روش vitrification یا انجماد سریع برای همه تخمک‌ها استفاده می‌کنیم.

چه چیز‌هایی در فریز کردن تخمک نقش دارند؟
به منظور گرفتن تخمک برای فریز کردن، بیمار باید همانند شخصی که کاندید IVF می‌باشد تحت درمان با تزریق هورمون قرار بگیرد تنها اختلاف موجود در این است که پس از گرفتن تخمک، قبل از اینکه تخمک‌ها ذوب شد؛ بارورشده، و به عنوان یک رویان به داخل رحم منتقل شوند برای یک مدت زمانی منجمد می‌شوند.
برای تکمیل چرخه‌های انجماد حدود ۶-۴ هفته زمان لازم است که با مراحل ابتدایی IVF مطابقت دارد که شامل ۴-۲ هفته تزریق هورمون و استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری به منظور از بین بردن اثرات هورمون‌های طبیعی (این مرحله در زمان‌های اورژانسی مانند قبل از درمان سرطان می‌تواند در نظر گرفته نشود)
۱۰-۱۴ روز تزریق هورمون برای تحریک تخمدان‌ها و بالغ کردن همزمان چند تخمک
زمانی که تخمک‌ها به اندازه مناسب بالغ شوند زیر گاید سونوگرافی واژینال یک سوزن به داخل تخمدان‌ها برده و تخمک‌های بالغ را برداشت می‌کنند. این عمل سخت بی‌دردی(بی حسی) داخل وریدی انجام می‌شود و دردناک نیست. تخمک‌ها بلافاصله منجمد می‌شوند. زمانی که بیمار آمادگی باردار شدن را داشته باشد که می‌تواند چندین سال بعد باشد تخمک‌ها ذوب می‌شوند و با تزریق یک اسپرم باروری اتفاق می‌افتد و سپس به عنوان یک رویان به داخل رحم منتقل می‌شود.

* تا چه زمانی تخمک‌ها منجمد باقی می‌مانند؟
در باروری ، ما به روش مشابه فریز کردن رویان‌ها تخمک‌ها را منجمد می‌کنیم. درجه انجماد که برای فریز کردن تخمک‌ها استفاده می‌کنیم ۱۹۶ درجه سانتیگراد است. براساس شواهد علمی که منطبق با تجربه ما در زمینه ایجاد بارداری با رویان منجمد شده است در یک مورد رویان که به مدت ۱۰ سال منجمد شده بود ما مطمئن هستیم که ذخیره کردن طولانی مدت تخمک‌های منجمد شده باعث کاهش کیفیت در باروری نمی‌شود.

چند تعداد تخمک برای دستیابی به باروری باید ذخیره شود؟
براساس اطلاعات اولیه از مطالعات ما و دیگر مطالعات ۷۵ درصد میزان ذوب تخمک‌ها و ۷۵ درصد میزان لقاح در زنان تا سن ۳۸ سالگی قابل پیش بینی است بنابراین اگر ۱۰ تخمک منجمد شود، ۷ عدد ان‌ها انتظار می‌رود که از ذوب شدن باقی بمانند. و ۵ تا ۶ عدد آن‌ها انتظار می‌رود که بارور شوند و تبدیل به رویان شوند و معمولا ۳-۴ عدد رویان به داخل رحم زنان تا ۳۸ ساله منتقل می‌شود. بنابراین توصیه شده است که برای هر تلاش بارداری ۱۰ تخمک نگه داری شود در بیشتر زنان ۳۸ ساله و یا زیر ۳۸ ساله در هر سیکل ۱۰-۲۰ عدد تخمک انتظار می‌رود که به دست آید.

کارایی تخمک‌های منجمد شده چگونه است؟
دواستاندارد برای بررسی انجماد تخمک‌ها وجود دارد. یکی از آن‌ها که fresh (تازه- نو) است رویان هرگز منجمد نشده است و دیگری رویان منجمد شده است. میزان حاملگی در تخمک منجمد شده ۶۰ درصد بیشتر از رویان fresh یا هر گز منجمد نشده است و دو برابر رویان منجمد شده است .

اگر سن من بالای ۳۸ سال باشد چه کاری می‌توانم انجام دهم؟
انتظارات برای بارداری حاصل از تخمک‌های منجمد شده بستگی به سن خانم در زمان فریز کردن تخمک‌های او دارد و به زمانی که خانم جهت بارداری مراجعه می‌کند وابسته نیست بنابراین شانس بارداری در آینده در زنانی که در زمان فریز کردن تخمک‌ها بالای ۳۸ سال دارند احتمال کمتر از افراد جوان‌تر می‌باشد براساس آمار، تعداد بارداری‌های گزارش شده از تخمک‌های فریز شده در زنان بالای ۳۸ بسیار کم است. این کاهش بیشتر به دلیل توقف فریز کردن تخمک‌ها در سنین پایین‌تر و بازگشت تعداد نسبتا کم زنان که برای استفاده از تخمک‌های فریز شده جهت بارداری مراجعه می‌کنند دیده می شود. در باروری در زنانی که در زمان فریز کردن تخمک‌ها سن بالای ۴۰ سال و یا بیشتر داشته‌اند حاملگی‌های مداوم دیده شده است. همچنین در خانم‌های تا ۴۳ ساله با استفاده از رویان فریز شده حاملگی به صورت روتین ایجاد می‌شود. با تحقیقات بیشتر در ارتباط با فریز کردن تخمک‌ها ما شاید قادر به دست یابی به این میزان بارداری با استفاده از این روش در آینده باشیم. اگرچه ما نمی دانیم که تخمک‌های بدست آمده از زنان بالای ۴۰ سال پاسخ مشابهی به پدیده منجمد کردن همانند زنان ۴۰ ساله یا کمتر از ۴۰ سال می‌دهند یا نه.

آیا منجمد کردن ایجاد مشکل می‌کند؟
براساس آمار، ۵۰۰۰ نوزاد از طریق تخمک‌ منجمد شود به دنیا آمده‌اند. براساس مطالعه منتشر شده بزرگی در بیش از ۹۰۰ کودک متولد شده از طریق تخمک‌ منجمد شده میزان نقایص مادرزادی افزایش یافته در مقایسه با جمعیت عمومی دیده نشده همچنین نتایج بدست آمده در مطالعه ما میزان نقایص کر وموزومی در جنین‌های حاصل از تخمک‌ تازه در مقایسه با تخمک فریز شده افزایش نیافت.
در سال ۲۰۱۴، براساس یک مطالعه جدید میزان مشکلات حاملگی در جنین‌های فریز شده افزایش نیافت. حدود بیش از ۳۰۰۰۰۰ نوزاد در سرتاسر جهان از طریق رویان فریز شده حاصل از تکنیک حفظ تخمک به طریق انجماد آهسته به دنیا آمده است. و هیچ افزایش نقص مادرزادی دیده نشده اگر چه که این داده‌ها اطمینان بخش هستند اما پیگیری‌های بیشتری برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع احتیاج اسست که ثابت کند نوزادان متولد شده از طریق تخمک فریز شده از نظر نقص مادرزادی مشابه نوزادان لقاح یافته به صورت طبیعی لقاح یافته هستند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *