خوردن چلو مرغ زعفرانی و احتمال سقط جنین!/ چرا مصرف زعفران سقط آور است؟

سلام من ۲ هفته است که فهمیدم باردارم . دیروز در مهمانی پلو زعفرانی با مرغ زعفرانی خوردم و بعد یادم افتاد که زعفران سقط آور است، چی کار کنم ؟ خیلی نگرانم؟

پاسخ مشاور:

نگران نباشید. مصرف زعفران غلیظ و دم کرده به میزان یک گرم در روز احتمال سقط را افزایش می دهد . اما مصرف غذایی که در آن کمی زعفران استفاده شده جای نگرانی ندارد.

***زعفران یکی از معروفترین گیاهان دارویی است که منجر به سقط جنین می شود. مصرف غلیظ زعفران در سه ماهه اول بارداری که برای سقط جنین انجام می شود، باعث افزایش هورمون پروستاگلاندین در رحم شده و درنتیجه احتمال سقط جنین در سه ماهه اول بارداری را بسیار افزایش می دهد.

طبق بررسی ها و پژوهش های انجام شده متعدد در رابطه با اثر زعفران بر سقط جنین ،تمام نتایج حاکی از تاثیرگذاری بالای زعفران بر سقط جنین در سه ماهه اول بارداری دارد.

 در پژوهشی علمی برای بررسی تاثیر زعفران بر سقط جنین زنان باردار که در جمعیت زیر پوشش پایگاه تحقیقاتی گناباد انجام شد ، اثرهای تماس با این گیاه، در شیوع سقط جنین بررسی شد. برای پیگیری این پژوهش علمی، هادی سالاری ، طیبه ریحانی، زهرا زارع و محمود عجم ، در فصل بر‌داشت زعفران از چند زن باردار نمونه‌گیری کردند. همه خانم‌های بارداری که بین هفته نخست تا هفته ۲۰ حاملگی بودند، به دو گروه "مورد" و "شاهد" تقسیم شدند. گروه "مورد" ، همچون گذشته می‌توانستند در برداشت زعفران ، شرکت کنند و گروه "شاهد" از تماس با زعفران منع شدند به‌طوری که برای جلوگیری از تماس این خانم‌ها با زعفران همه هزینه‌ها و دستمزد آنها نیز پرداخت شد. همچنین با آموزش‌های لازم به گروه "شاهد" ، و دادن ماسک به آنها ، در حال انجام پژوهش ، به‌ طور پی در پی بازدیدهای لازم و معاینه های دوره‌ای متخصص زنان برای دو گروه "مورد" و "شاهد" انجام شد. اطلاعات نخست نیز از پرسشنامه کسب شد و سپس داده‌ها ، جمع‌آوری شد و با استفاده از آمار توصیفی و دریافتی ، تجزیه و تحلیل شدند.

نتایج یافته‌ها و آمار در باره اهداف این آزمایش، نشان داد که شغل، تحصیلات و تعداد فرزندان خانم‌های باردار و همچنین علت هایی که می‌تواند زمینه سقط جنین را فراهم آورد شامل سابقه سقط قبلی ، تعداد حاملگی و زایمان ، بیماری‌های مزمن مادر ، ناراحتی‌های عصبی ، تماس با مواد شیمیایی و انجام کارهای سنگین، هیچ تاثیری در سقط جنین خانم‌های باردار ندارد.

همچنین بررسی ها درباره میزان سقط جنین ، در دو گروه "مورد" و "شاهد" نشان داد ، گروهی که با زعفران تماس داشته‌اند ، ۵/۱۰ درصد سقط انجام شده است و در گروهی که هیچ تماسی با زعفران نداشته‌اند، هیچ سقط جنینی صورت نگرفته است. همچنین با استفاده از آزمون Kendal- B و با توجه به P=0/35 هم اختلاف معنا‌داری، بین دو گروه "مورد" و "شاهد" در میزان سقط جنین بررسی شد.

نتیجه این تحقیقات پژوهشگران ایرانی ثابت کرد سقط جنین، در بانوان بارداری که با زعفران در تماس بوده اند بیشتر از بانوانی است که با زعفران تماسی نداشته‌اند.
 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *