تشخیص انواع سرطانها در زنان!/ چه نشانه هایی را باید جدی گرفت؟!

برخی مواقع تغییراتی که عادی به نظر می رسد می تواند نشانه نوعی سرطان باشد. گرچه نزدیک به ۶۵ درصد از زنان به طور مرتب تست ماموگرافی را انجام می دهند، اما این تست همیشه قادر به شناسایی سرطان در همه شرایط و مراحل نیست. گاهی اوقات زنان وقتی به چیزی در بدن خود مشکوک می شوند، از ترس به پزشک مراجعه نمی کنند. اما علائم هشداردهنده همیشه نشانه ابتلا به سرطان نیستند. شرایط مختلفی می تواند منجر به بروز تغییراتی در بدن تان شود. اما ادامه و پیشرفت این تغییرات مستلزم توجه بیشتری از جانب شماست.

راز ماجرا در این است که به جسم تان توجه داشته باشید تا اگر تغییری در آن رخ داد، بتوانید آن را به موقع تشخیص دهید. در واقع علائم جدید گویای آن است که چیزی در بدن شما تغییر یافته و شما دوست دارید، بدانید که این به چه معناست. ما به شما می گوییم کدام نشانه ها و تغییرات بدن تان را باید جدی بگیرید.


برآمدگی ناحیه سینه


بسیاری از برآمدگی های سینه نشانه سرطان نیست، اما اگر مورد مشکوکی احساس کردید باید پزشک آن را چک کند. از طرفی او باید از این تغییرات هم آگاه باشد:


گود شدن یا چین دار شدن پوست

انحراف نوک پستان به طرف داخل

ترشح از نوک پستان

قرمزی یا پوسته پوسته شدن پوست پستان

 

برای آنکه بتوانید علت این علائم را شناسایی کنید، پزشک آزمایشی فیزیکی انجام داده و از شما درباره سابقه پزشکی تان سو الاتی می پرسد.


از طرفی ممکن است مجبور شوید آزمایش هایی مانند ماموگرافی یا نمونه برداری را هم انجام دهید که در آن پزشک، تکه ای از بافت سینه شما را برای آزمایش بر می دارد.


نفخ طولانی مدت


زنان به طور طبیعی دچار نفخ هستند، بنابراین بهتر است یک یا دو هفته منتظر بمانید و اگر طی این مدت این مسئله حل نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم شما به مرور زمان بهتر نشد یا آنکه با اضافه وزن یا خونریزی همراه بود، باید به پزشک مراجعه کنید. نفخ مداوم شکم می تواند در برخی مواقع نشانه سرطان تخمدان باشد.


در این گونه موارد شما باید تست لگن و آزمایش خون و در برخی مواقع سونوگرافی انجام دهید تا علت مشکل پیدا شود.


خونریزی بین دو عادت ماهانه


اگر هنوز هم عادت ماهانه می شوید و بین قاعدگی های تان لکه بینی دارید، حتما به پزشک تان بگویید. اگر خونریزی بخشی از چرخه قاعدگی شما نباشد، می تواند علل زیادی داشته باشد اما در این گونه مواقع پزشک سرطان مخاط رحم را رد می کند.

 

خونریزی بعد از یائسگی معمولا طبیعی نبوده و باید در همان زمان معاینه شود.


تغییرات پوستی


تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خال ها یا سایر لکه ها یکی از نشانه های شایع سرطان پوست است. پس بهتر است برای یک چکاپ کلی به پزشک مراجعه کنید.


وجود خون در ادرار یا مدفوع


اگر دیدید بخشی از بدن تان دچار خونریزی شده که در حالت طبیعی این طور نبود، خصوصا اگر خونریزی بیش از یک تا دو روز طول کشید حتما با پزشک مشورت کنید.


مدفوع خونی اغلب به خاطر بواسیر رخ می دهد، اما ممکن است نشانه سرطان روده هم باشد و ادرار خونی هم معمولا نخستین نشانه سرطان مثانه یا کلیه است.


تغییرات در غدد لنفاوی


رشته ها یا غدد لنفاوی در واقع غده هایی کوچک و لوبیاشکل در سراسر بدن هستند.


اکثر تغییرات در آنها به خاطر عفونت های شایعی رخ می دهد. اما برخی سرطان ها از جمله سرطان خون و لنفوم می تواند منجر به تورم غدد لنفاوی شود. اگر در هر نقطه از بدن تان دچار تورم یا برآمدگی خاصی شدید که یک ماه یا بیشتر طول کشید، حتما به پزشک مراجعه کنید.


درد شکم و افسردگی


این مورد، بسیار نادر است اما درد شکم به اضافه افسردگی می تواند نشانه سرطان لوزالمعده باشد. آیا جای نگرانی است؟ تا وقتی که سابقه سرطان لوزالمعده در خانواده تان وجود نداشته باشد چندان جای نگرانی نیست. اما حتما با پزشک تان درباره این درد و حالات روحی تان مشورت کنید.


کاهش وزن بدون هیچ تغییری در الگوی زندگی


اکثر زنان آرزو دارند که وزن شان به طور معجزه آسایی کم شود، اما کاهش ۵ کیلوگرم وزن یا بیشتر بدون هیچ تغییری در رژیم غذایی یا انجام ورزش خاص می تواند نشانه وجود یک مشکل باشد.


بسیاری از کاهش وزن هایی که ناخواسته رخ می دهند نشانه سرطان نیستند.اغلب آنها به خاطر استرس یا تیروئید شما رخ می دهند اما می توانند نشانه ای باشند که نیاز به بررسی و معاینه دارد.


ممکن است پزشک تان آزمایش های زیادی ازجمله آزمایش خون و آزمایش های عکسبرداری مثل سی تی اسکن را برای شناسایی این مشکل تجویز کند.


سوزش معده


خوردن غذای زیاد، اضطراب و استرس (یا همه اینها باهم) می تواند به سوزش معده شدیدی بینجامد. متخصصان توصیه می کنند اگر می خواهید این علائم بهتر شده یا رفع شود حدود یک تا دو هفته رژیم غذایی تان را عوض کنید. اگر این کار فایده نداشت، با پزشک تان مشورت کنید. سوزش معده ای که از بین نمی رود یا بدتر می شود، می تواند نشانه سرطان معده، گلو یا تخمدان باشد.

 

تغییرات ناحیه دهان و لثه


لکه های سفید یا قرمز روشن داخل دهان یا روی لب هادر کنار زخم هایی که مدتی همراهی تان می کنند از دیگر نشانه هایی است که باید جدی بگیرید. هر دوی اینها می تواند نشانه سرطان دهان باشد، بنابراین سعی کنید با مراجعه به پزشک یا دندانساز، آزمایش و درمان های لازم را انجام دهید.


تب


تبی که قطع نمی شود یا هیچ دلیل خاصی ندارد، می تواند نشانه سرطان خون یا سایر مشکلات خونی باشد. پزشک برای تشخیص، درباره سابقه بیماری از شما سو الاتی خواهد پرسید و برای تشخیص علت آن، آزمایش فیزیکی برای تان تجویز خواهد کرد.


خستگی


بسیاری از زنان، همیشه خسته اند چرا که زندگی پر جنب و جوش و شلوغی دارند. اما خستگی مفرطی که خیلی دیر از بین می رود اصلا طبیعی نیست.


اگر خستگی مفرط شما هیچ وقت بهتر نمی شود یا علائم دیگری هم دارید، مثل وجود خون در مدفوع، حتما با پزشک تان صحبت کنید.


پزشک در این ارتباط درباره سابقه بیماری از شما سوالاتی پرسیده و آزمایش خون برای تان تجویز خواهد کرد تا انجام دهید.


سرفه


اکثر سرفه ها ظرف ۳ تا ۴هفته خوب می شوند، اما اگر سرفه های تان بیشتر از این مدت طول کشید، خصوصا اگر سیگاری هستید یا مشکلات تنفسی دارید، به هیچ عنوان آن را پشت گوش نیندازید.

اگر سرفه شما با خون همراه است، به پزشک مراجعه کنید. سرفه یکی از علائم شایع سرطان ریه محسوب می شود.


درد


سرطان درد زیادی با خود ندارد، اما دردهای مزمن و طولانی می تواند خبری با خود به همراه داشته باشد. اگر دردهایی دارید که بیش از یک ماه یا بیشتر ادامه داشته حتما با پزشک تان درباره آن صحبت کنید.


نیاز به ماموگرافی نیست؟!


همه پزشکان در این قضیه با هم موافقند و دیدگاه مشترکی دارند که آزمایش ماموگرافی و تشخیص در مراحل ابتدایی سرطان به روند درمان فرد کمک کرده و خطر مرگ را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد و باعث می شود که درمان با آسیب کمتری همراه بوده و شانس زنده ماندن را افزایش می دهد.

 

تست خود شخص از سینه


آگاهی شخصی نسبت به وضعیت سینه باعث شده که توصیه های ما پزشکان جای خود را به تست شخصی بدهد. این آگاهی شامل عنوان کردن هر نوع تغییری در بافت های سینه به پزشک متخصص است. خودتان ترجیحا هفته اول بعد از اتمام عادت ماهانه سینه تان را چک کنید.


آزمایش های ماموگرافی کامل نیستند


بالای ۱۵درصد از زنان با نتایج غلط منفی در این نوع آزمایش ها روبه رو می شوند؛ حتی اگر این آزمایش طبیعی باشد، از پزشک تان بخواهید موضوع را بررسی کند.


ام آر آی انجام دهم؟


تصویربرداری از سینه از طریق آزمایش ام آر آی برای شناسایی زودهنگام سرطان سینه نسبت به سایر آزمایش ها، حساس تر است، اما آزمایش ماموگرافی تنها روش تکنیکی است که می تواند تجمع کلسیم های خرد را در سینه مشخص کند که می تواند نخستین نشانه های سرطان باشد. این آزمایش در شناسایی تغییرات مبهم در شکل سینه نسبت به سایر آزمایش ها بهتر است.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *