آيا با گذاشتن پروتز سینه مي ‌توان به نوزاد شير داد؟!/ عمل جراحی سینه

آيا مي ‌توان به نوزاد شير داد؟

اولين پرسش اين است که پس از گذاشتن پروتز که مسلما حجمي خواهد داشت مي‌ توان پس از زايمان به نوزاد شير داد؟ پاسخ اين سوال درست به روش جراحي پلاستيک شما بستگي دارد و اين که اين پروتز در کدام قسمت و چگونه کار گذاشته شده است.
بهترين روش اين است که در هنگام جراحي کار گذاشتن پروتز، بخش قهوه‌اي سينه آسيب نبيند و در خط برش جراحي قرار گرفته باشد و پروتز با برشي در زير سينه‌ ها در محل خودش قرار داده شود، معمولا بانواني که پروتز سينه در زير ديواره عضلاني قفسه سينه ‌شان قرار داده شده است مشکل چنداني براي شير دادن به نوزادشان در آينده نخواهند داشت.
از طرف ديگر هر چه فشار پروتز روي غدد شيرساز سينه کمتر باشد، شانس بيشتري براي توليد شير وجود خواهد داشت. فشار بر هر غده ي بدن مي‌ تواند موجب اختلال در عملکرد آن غده شود. در مورد غدد شيري نيز در هنگام جراحي پروتز بايد دقت شود که فشار زيادي بر اين غدد وارد نيايد.

آيا ممکن است مواد ايمپلنت به درون شير مادر نشت کند؟

اين دومين سوال رايج زناني است که از اين ايمپلنت ‌ها استفاده مي ‌کنند. پاسخ اين سوال منفي است.

در حال حاضر، دو نوع پروتز سينه در بازار وجود دارد:
پروتزهاي آب نمکي و پروتزهاي سيليکوني. تاکنون هيچ گزارشي مبني بر نشت اين مواد از درون پروتز به سمت خارج بدن منتشر نشده است. لايه‌ هاي پوشش داخلي و خارجي اين پروتز مانع از اين خواهد شد که مواد دروني آن به خارج نشت پيدا کند و نبايد بابت آلودگي شير با اين محصولات نگران بود.

آيا اين پروتزها سرطان ‌زا نيستند؟

پاسخ به اين سوال هم منفي است. هنوز هيچ مدرکي که نشان دهد پروتزهاي سينه باعث ايجاد سرطان در انسان مي‌ شوند، وجود ندارد. برعکس مطالعات جديد نشان داده ‌اند که زناني که پروتز سينه گذاشته ‌اند نسبت به کل جمعيت کمتر دچار سرطان پستان شده‌ اند. شايد يک دليل آن باشد که اين بانوان منظم‌ تر براي معاينات و ماموگرافي مراجعه کرده ‌اند.
ولي بايد اين نکته را نيز مدنظر داشته باشيد که پروتزهاي سينه مي‌ توانند تشخيص سرطان پستان را با تاخير رو به‌ رو کنند؛ پروتزهاي سيليکوني و آب نمکي هر دو موادي حاجب هستند و اشعه و پرتوها را از خودشان عبور نمي ‌دهند و به اين ترتيب مانع ديده شدن بافت اصلي سينه طي ماموگرافي مي ‌شوند.
نکته اصلي اين است که اگر شما اين جراحي را انجام دهيد اين مطلب را طي معاينات راديوگرافي سينه ي خود به پزشک گوشزد کنيد تا با دقت و وسواس بيشتري کار خودش را انجام دهد.

پروتزهای سینه شرکت PIP سرطان زا هستند!

خبر مهم در ابتدای سال ۲۰۱۲، پروتزهای سرطان زای پستان مربوط به شرکت فرانسوی پلی ایمپلنت پلیمر (PIP) بود که به بازداشت و اعتراف مدیر شرکت منجر شد. داستانی که از سال ۲۰۱۰ شروع شده و گویا در ایران هم قربانیانی دارد.
هرچند که شاهمرادی، مدیر تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفته است پروتزهای شرکت فرانسوی پلی ایمپلنت پلیمر PIP در یک سال و نیم گذشته در ایران فروش نداشته است، اما توصیه کرده است زنان استفاده کننده از پروتزهای PIP برای معاینه سینه به پزشک متخصص مراجعه کنند.
به گفته او، وزارت بهداشت فرانسه به تمام کشورهای دنیا توصیه کرده بود که این پروتزها باید جمع‌آوری شوند. حدود دوهزار مورد از این پروتزها، ۴ سال پیش به ایران وارد شده بود که پس از فراخوان وزارت بهداشت، بیش از هزار مورد از این پروتزها در سطح کشور جمع‌آوری شد. بنابراین این پروتزها از حدود یک سال و نیم گذشته فروخته نشده است.
به دلیل تخلف این شرکت فرانسوی و استفاده از مواد نامرغوب، احتمال پارگی پروتزهای تولیدی این شرکت نسبت به پروتزهای دیگر بیشتر است و نگرانی از بابت نشت سیلیکون استفاده شده در این پروتزها و خطر آن برای بدن وجود دارد.
اما پلیس فرانسه رئیس شرکت پی آی پی (PIP)، تولید کننده سیلیکون‌های پستان، که با کیفیت غیر استاندارد تولید و توزیع شده بودند را بازداشت کرد.

آيا پس از جراحي پروتز سينه، بارداري امکان ‌پذير است؟

اگر شما پس از عمل جراحي گذاشتن پروتز سينه، باردار شويد، بافت سينه ي شما بزرگ شده و پوست نيز به دنبال آن کشيده مي‌ شود.
همچنين هنگام بارداري و همراه با آن اگر شير دادن را متوقف کنيد، بافت سينه ي شما کوچک و جمع مي ‌شود. پيش‌ بيني اين که چه ميزان اين تغييرات رخ مي‌ دهد غير ممکن است ولي حجم پروتز سينه در طي اين عمليات به همان اندازه باقي خواهد ماند.
البته برخي از بانوان از شل ‌شدگي پوست اطراف پروتز طي بارداري و شير دادن و توقف شير دادن شاکي هستند که در اين صورت گاهي عمل ‌هاي جراحي اصلاحي لازم است توسط جراح پلاستيک انجام شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *